27 вересня в Україні відзначають День туризму — спорту, захоплення, хоббі. Колись надзвичайно популярний, сьогодні цей "іспит на витривалість і наполегливість" переживає не найкращі часи. І мало хто сьогодні знає — такі дисципліни, як спортивне орієнтування, наприклад, у Нідерландах — у основі підготовки солдатів Збройних Сил. У цивілізованому суспільстві розуміють — підтримка саме таких видів спорту сприяє гармонічному і всебічному розвитку особливо молоді. В Україні ж спортивний туризм у купі зі спортивним орієнтуванням розвиваються переважно зусиллями батьків та доброчинців. І подекуди ця плідна співпраця має значні результати.
Місцями бойової слави
Решетилівка — місцевість, де міцні туристичні традиції вкорінилсь із краєзнавством. У місцевому центрі туризму і краєзнавства, яким опікується Ігор Купенко, активний відпочинок органічно поєднується з патріотично-виховною роботою — місцеві школярі "читають" сторінки історії рідного краю прямо на місці подій.
— Нещодавно група дорослих і дітей здійснила експедицію у район історичних подій перших днів Другої світової війни за маршрутом відступу у 1941 році 212 стрілецької дивізії. Таке краєзнавство набагато цікавіше — інформація сприймається краще саме у процесі активного відпочинку, — говорить керівник напрямку Решетилівського центру туризму та краєзнавства учнівської молоді Ігор Купенко.
Долучаються до "активних знань" і археологи Решетилівки. Знаний у містечку "пошуковець" Ігор Гмиря говорить — чимало дітей сьогодні хоче вивчати минувшину не "з підручників", а буквально "торкаючись історії".
— Традиційно на всі розкопки, куди їду, беру вихованців. Інколи молодь навіть ретельніше у пошуках ніж дорослі — дається в знаки юнацьке захоплення своєю справою. Ви бачили б, як радіють діти навіть найнезначнішій знахідці — це для них справжній науковий тріумф, — розповідає Ігор Гмиря.
Спорт для ентузіастів
Одним із найпопулярніших видів туристичних змагань на Полтавщині є спортивне орієнтування. Секція цієї дисципліни уже довгий час збирає чимало юнаків і дівчат на базі місцевої СДЮШ. "З самого початку ми поставили перед собою завдання — поєднати кількість і якість", — говорить керівник напрямку закладу Павло Мосієнко.
— Ми тренуємось не просто на результат. Усі зусилля вкладаємо у виступи вихованців на всеукраїнських, обласних змаганнях — проба сил добре сприяє розвитку індивідуальних якостей спортсменів. І маємо результати — десять юнаків і дівчат з Решетилівки запрошені до збірної області зі спортивного орієнтування, багато з них уже виконали нормативи "дорослих" розрядів з цього виду спорту, — розповідає Павло Мосієнко.
Але, визнає наставник, сьогодні розвиток туристичного спорту взагалі, і спортивного орієнтування зокрема залишається "за бортом" бюджетного фінансування. Та як часто буває, активних дітей підтримують доброчинці.
— Наші перші результати - виключно на ентузіазмі і застарілій матеріальній базі. В цей час до мене звернувся тоді ще підприємець, а сьогодні голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький з пропозицією допомоги. Я думав - ну максимум декілька комплектів форми. Виявилося ж - Олександр Юрійович і по цей день бере усі витрати за виїзні змагання наших спортсменів на свої плечі, - ділиться Павло Мосієнко.
За такої підтримки юні спортсмени з Решетилівки змогли взяти участь у престижних змаганнях всеукраїнського рівня, і зокрема у щорічній багатоденці "Ліга Компас" завоювати два призових місця. Також "орінтувальники" Решетилівки на KPI City Race 2016 що проходили в Києві, і в серпні відвідали "Lion Cup" у Львові та "Кубок Одеси 2016".
Від місцевого спорту - до всеукраїнських змагань
Підтримка спорту взагалі, і спортивного туризму зокрема - стратегія, яку голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький продовжує впроваджувати на рівні області. Наступний крок - сучасний спорткомплекс на базі Решетилівського аграрного ліцею, який зможе приймати у себе змагання зі спортивного туризму та скелелазання.
— Потенціал молоді величезний, вже перші чутки про можливий скеледром підняли ажіотаж і не тільки серед дітей, а й серед дорослих жителів містечка. Побудова такого спорткомплекса дасть поштовх для нової якості підготовки спорсменів-туристів, зародження в районі і в області такого спорту як скелелазіння і надасть можливість нарешті запрошувати на змагання обласного та всеукраїнського рівня спортсменів з усіх куточків нашої країни. А про кращу популяризацію та розвиток годі й мріяти! - радіє з цієї ініціативи Павло Мосієнко.