Не поспішайте плюватися і кидати в автора капці. Хочу просто навести кілька прикладів із життя, які дозволяють поглянути на питання підвищення тарифів на комунальні послуги дещо під іншим кутом.
***
— А мене не надто турбує, що електроенергія подорожчала, — говорить моя знайома з Полтави. — Я після підняття тарифу на світло стала платити менше, ніж було раніше. Як? Менше споживаю. Не вмикаю світло у всіх кімнатах одночасно. У мене, як правило, горить одна лампочка — і та «економка». Усе. За місяць накручує менше, ніж було при нижчих тарифах. Люди, звичайно, обурюються, що світло і газ дорожчають. Але я запитую: а ви не пробували економити? Раніше як було? Літні кухні газовими плитами опалювали: відкрутять усі чотири конфорки і воно гріє. Або в хаті всі форточки повідкривають, а потім кажуть, що за зиму газу багато вилітає. Ну так же?
Звісно, не у всіх українців однакова фінансова ситуація. Та й потреби у кожного різні: комусь однієї лампочки на будинок може й не вистачити. Але факт лишається фактом: лише після підвищення ціни на газ і світло люди почали замислюватися про економію. Перед настанням холодів господарі масово утеплюють будинки, замінюють вікна на такі, що без тріщин і протягів. Хтось нарешті наважився і викинув старий котел, який не стільки грів будинок, скільки «жер» газ. Чимало українців взагалі отримали відносну «газову незалежність» і перейшли на опалення дровами. Звичайно, тепер постає інше питання: де на всіх набрати дрів? Але як не крути, а платити за дорогий газ ці наші співгромадяни вже не будуть.
Ми часто і багато говоримо про європейське мислення. Про те, що не Україна в Європу, а Європа в Україну прийде лише тоді, коли ми перестанемо викидати сміття собі під ноги і чітко пам’ятатимемо не лише свої права, але й обов’язки перед державою. Так от, європейськість, якщо хочете, це і вчасно закручений кран у мийці на кухні, і вимкнене світло у кімнаті, з якої ви вийшли, і зекономлений взимку газ. А вже з правильним мисленням можна будувати успішну країну. Навіть із високими тарифами.