Саня й Рома, стурбовані тим, що у місті залишаються багато неосвітлених вулиць, вирішили провести лікбез для жителів та гостей райцентру і розповіли їм, як потрібно пересуватись темними тротуарами. Також хлопці нагадали, що міський голова забуває про свої обіцянки. Найбільше здивування викликали камери відеоспостереження, через які поліцейські мають слідкувати за порядком у місті. Виявляється, керівництво міськради вважає, що через ці камери видно навіть у цілковитій темряві, тому й вимикає в місті світло о 2-ій годині ночі.
Ідею написати цей матеріал виношував тривалий час. Зупиняло те, що жителі міста доволі часто закидають редакції: мовляв, ви не бачите нічого хорошого у роботі керівництва міської ради, а висвітлюєте тільки негатив. Власне, такої думки дотримується і сам міський голова Олександр Копелець. Він також неодноразово говорив автору у вічі, що той «бризкається жовчю». Та скільки б усіх отих «хороших» справ не робилось у місті, найбільш нагальні питання так і залишаються невирішеними. І це вже просто дістало.
Днями був свідком ось якої ситуації. Кобеляки, вулиця Михайлівська (Фрунзе). Приблизно пів на дев’яту вечора. Суцільна темрява. Молода пара з дитячим візочком іде по тротуару в напрямку Покровської. Візочок постійно потрапляє у вибоїни на асфальті. Дорогою пара обговорює вуличне освітлення. Точніше, його відсутність. Не доходячи до вулиці Людмили Овдієнко (Сергія Лазо), чоловік ступає у яму на тротуарі і підвертає ногу. Відразу говорить фразу: «Бл…ь, темно, як у ...опі, ще й ями не можуть закидати. Шо вони там у міськраді роблять? Куди дивляться депутати, яких ми вибирали?» Я хотів заперечити йому, типу: як ти можеш говорити таке?! Невже ти не радієш перемогам нашої футбольної команди? Навіщо тобі те світло і нормальні тротуари на Покрівці, якщо кобеляцькі футболісти виграли кубок області?! Гордись! що, не сподобалось святкувати день міста чи незалежності? Хочеш прогулюватись із дружиною й малюком, то ходи по рівненькій плитці на вулицях Шевченка, Полтавській чи Мільйонній. Або йди прямо по дорозі.
Та виявилось, що чоловік добряче підвернув ногу, оскільки далі покульгав, спершись на дитячий візочок. І повернув на неосвітлену Покровську. Звичайно, цю вулицю подолати без травм у нього є більше шансів, там на проїжджій частині лише три-чотири ями.
І таких випадків багато. Такою ж небезпечною є неосвітлена ділянка на вулиці Батиря, неподалік Центру зайнятості. Там справа на проїжджій частині утворилась яма майже в коліно. Тому не раджу ходити цією вулицею вночі. У темряві живуть мешканці 1‑го Травня, поряд із школою №3, вулиці Дружби, поряд із будинком-інтернатом. А пам’ятаєте, коли Олександр Копелець тільки приступив до обов’язків міського голови, він обіцяв завершити освітлення вулиць, яке розпочав його попередник.
Та що там говорити про якісь другорядні вулиці, коли Шевченка, поряд із відділом поліції, більше тижня не освітлювалась. А навіщо? Там же камери встановлені. Через них усе можна розгледіти. До речі, про камери. Сам Олександр Копелець говорив про їх важливу функцію. На одній із сесій на відеоспостереження планували виділити 150 тисяч. Виникає питання: що можна побачити в камери на абсолютно неосвітлених вулицях? Як кобеляцьким правоохоронцям боротись із злочинністю, коли в Кобеляках о другій годині ночі вимикають світло? А проблем із криміналом вистачає. І темні вулиці неабияк сприяють його зростанню. І якщо міський голова вважає, що вночі сплять навіть зловмисники, то він глибоко помиляється.
Я не суперечу: тим, хто за кермом автомобіля, вуличне освітлення й не потрібне, але не варто забувати про пішоходів. Можливо, Олександр Олександрович їде в Жуки, коли на вулиці ще світло, а там голова сільської ради справно виконує свою роботу. І Копелець думає, що й у Кобеляках усю ніч світять ліхтарі. Тоді, напевно, винні колеги міського голови, бо вони соромляться розповісти йому про цю проблему. До речі, автор неодноразово телефонував начальнику «Міської сервісної служби» і говорив про неосвітлені ділянки вулиць. У відповідь завжди чув, що «вибивають автомати». Може, я й далекий від електрики. Але якщо є проблема, то її необхідно терміново усунути. Якщо самі не тямите, то зверніться за допомогою до спеціалістів. Та перейміть хоча б позитивний досвід сусідів. Наприклад, у Бутенківській сільській раді вуличне освітлення вмикається автоматично з настанням сутінків. І ніякого чаклунства у цьому немає, просто на підстанціях установлені спеціальні автомати. Вони без допомоги людини вмикають і вимикають ліхтарі. І цей досвід діє вже десять років.
Олександр Олександрович пішов іншим шляхом. Він вуличні ліхтарі підключає до лічильників приватних будинків. Міський голова вважає, що це прекрасний варіант зекономити бюджет. Тільки покажіть мені того власника будинку, який увімкне світло, коли починає смеркати, і вимкне на світанку. Немає. І взагалі, хто контролює цей процес? Як комунгоспівці дізнаються, що людина не увімкнула ліхтар, якщо вони не переймаються освітленням цілих вулиць? Для мене це залишається загадкою.
Депутатський корпус нараховує 26 міських обранців. Мене цікавить, чи всі ці люди заходять у будинки о 17:00 і виходять із них о 6‑ій ранку? Хто із депутатів підняв питання про освітлення хоча б на одній із сесій? Відповім: ніхто. Більшість із них приходять на засідання, щоб проголосувати за чергові інноваційні ідеї міського голови. Інших обов’язків, здається, у них немає.
Згоден, що проблем у місті вистачає і без цього. Так, міська влада частину із них вирішує позитивно. І багато проблем залишились ще від їх попередників. «Допомогли» і літні зливи, які повимивали асфальт. Але для чогось ви подавали свої кандидатури? Тому, будь ласка, виконуйте поставлені перед вами завдання. Кобелячани мають право ходити по освітлених тротуарах. І ліхтарі повинні світити протягом усього нічного часу доби і на всіх вулицях. А не шість-сім годин, як це відбувається зараз. Якщо не вистачає коштів, то скоротіть витрати на інші статті. Це у міського голови виходить, як ні в кого краще. Щоб потім жителі міста не дорікали вам, що у Кобеляках вночі темно, як у ...опі.
P. S. Треба відзначити, що останні два дні вуличне освітлення почали вмикати о 19-ій годині. Можливо, прочитавши цю статтю, його й вимикатимуть на світанку.