Днями в Україні набув чинності закон, за яким усі ковбаси повинні бути виготовлені за єдиним держстандартом (ДСТУ), а не за техумовами (ТУ) кожного виробника, як зараз. Зроблено це, щоб підвищити якість ковбас, перш за все варених, у які кладуть в основному сою і відходи м’яса. Віднині ж, якщо ковбаса міститиме сою чи інші рослинні домішки, – це вже буде не ковбаса і називатися так вона уже не може. Тож усі традиційні сорти ковбас мають вироблятися винятково за державними стандартами - за класичними, затвердженими державою рецептурами. Виробникам заборонено вносити туди свої корективи. Зрозуміло, що виробники такому нововведенню не дуже зраділи, адже сировини – м’яса – в Україні мало. До того ж, є ще один нюанс: якщо ковбаса буде з м’яса, то і коштуватиме вона значно дорожче. Так, якщо виробник дотримається усіх вимог, то кілограм вареної коштуватиме близько 60-ти гривень. Чи багато пересічних громадян дозволять собі таке задоволення – ковбасу по 60 гривень? Ні. Зрозуміло, що дешева ковбаса не зникне з ринку, адже не неї більший попит. Тож, як стверджують експерти, забороняти соєві сосиски чи подібну продукцію ніхто не буде. Але покупець знатиме, що він купує.
Як ставляться до «нового» у ковбасах пирятинці? Про це ми поцікавилися безпосередньо у них.
Галина МИКИТЕНКО, 52 роки:
- Особисто я до ковбаси байдужа (вегетаріанка), тому мені все одно, з чого її виготовляють. А діти мої їдять, хоч скільки раз не говорила їм: купіть краще м’яса, - не слухають.
Марія Степанівна, пенсіонерка:
- Ковбасу купую дуже рідко – мізерна пенсія не дозволяє. Та якщо тепер подорожчає, то й узагалі не братиму.
Світлана, 29 років:
- Ковбасні вироби частенько купуємо – і сосиски, і ковбасу. В основному беремо, яка подорожче, адже думаємо, що вона якісніша. Чула, що прийняли закон про держстандарти виготовлення ковбаси. Хотілося б вірити, що там дійсно буде м’ясо. Хоча, мені здається, ковбаса, яка була, така й буде. Лише на етикетках писатимуть: “зроблена згідно державних стандартів”. Та ще дорожче коштуватиме. А так, виробники все одно придумають, як «розбавити» м’ясо у ковбасі.
Ось такі думки у споживачів. Сподіваємося, що законодавці та інші посадовці не тільки прийматимуть закони про держстандарти, а й знайдуть способи жорсткого контролю над їх дотриманням, адже давно вже час почати дбати про здоров’я нації.