Завідуюча відділом освіти відповіла на питання, які через газету задали жителі району. Зокрема, вона роз’яснила, звідки взялася сума в три мільйони гривень на рахунках відділу освіти та хто поставляє продукти в навчальні заклади.
Днями на редакційний сайт надійшло кілька листів від користувачів. Людей цікавили питання, пов’язані з фінансуванням дитячих садків та шкіл району. Вони просили редакцію при можливості перевірити інформацію і оприлюднити результати перевірки.
Приводом для одного із запитань став сюжет, продемонстрований в ефірі телеканалу «1+1» у рамках рубрики «Сніданок з 1+1». У ньому мова йшла про деякі питання, пов’язані з фінансуванням освіти. Зокрема, наводились факти, що на рахунках районних відділів освіти станом на 1 січня поточного року залишались величезні суми коштів. Це стало відомо після відповіді на один із запитів про надання публічної інформації. Був згаданий і Кобеляцький район. У бюджеті місцевих освітян станом на вказану дату залишалось 3 мільйони 217 тисяч 788 гривень 56 копійок.
Автори звернення до редакції «ЕХО» висловили обурення з цього приводу. Вони обурилися тим, що згідно із наведеними цифрами, у бюджеті є досить значна сума грошей і в цей же час із батьків постійно збирають кошти на ремонти шкіл і дитсадків.
У іншому електронному листі йшлося про те, що нібито продукти харчування в навчальні заклади завозить лише один підприємець. А ціни на них вдвічі, а то й утричі перевищують ті, що діють у місцевих магазинах.
Із цими питаннями ми звернулися до Наталії Коваль, завідуючої Кобеляцьким районним відділом освіти. Наталія Мефодіївна погодилася надати відповіді на наше усне звернення. Необхідності надсилати письмовий запит, за її словами, не було. Керівник лише попрохала, посилаючись на зайнятість, дати їй кілька днів на підготовку.
Наступна розмова відбулася у понеділок 18 жовтня. Наталія Коваль сама зателефонувала і висловила готовність дати відповіді на задані питання. Під час розмови Наталія Мефодіївна підтвердила, що станом на 1 січня 2016 року на рахунках відділу освіти було більше трьох мільйонів гривень. Знає вона й про чутки та припущення, що виникають навколо тієї суми грошей. І пояснює:
— Усі ці чутки виникають через нерозуміння людьми специфіки бюджетного процесу. А в телепрограмі, на яку вони посилаються, ніхто не заглиблювався у подробиці, не пояснював, що то за гроші, звідки вони взялися і як їх можна витратити. Просто заявили, що гроші є, а керівники відділів освіти їх не використовують. Насправді ж все зовсім не так. Спробую пояснити. Станом на 1 січня 2016 року на нашому рахунку знаходились 3 мільйони 277 тисяч 788 гривень 56 копійок. Роз’яснюю джерело їх походження і призначення.
16 грудня 2015 року нам у район надійшла субвенція із державного бюджету в сумі 325 тисяч гривень. Це гроші на так звані загальні потреби. У основному, на оплату комунальних послуг. Наголошую для людей, які ніколи не розпоряджалися бюджетними коштами. Якщо держава їх виділяє, скажімо, на оплату газу чи придбання автобусів, то ні на що інше ми їх не потратимо.
28 грудня надійшли ще 1 мільйон 200 тисяч гривень. Ці кошти були виділені на придбання шкільних автобусів. Гроші на них разом збирали сільські та обласний бюджет.
Крім того, у грудні надійшла ще одна субвенція з держбюджету у сумі 1 мільйон 690 тисяч 56 копійок. Ці гроші передбачені на оплату енергоносіїв. А потім ще й на придбання підручників нам виділили 62700 гривень.
І все це у кінці грудня, коли вже навіть банки припиняють роботу. От саме тому на 1 січня 2016 року і зібралися оті три мільйони. Додайте на калькуляторі всі названі мною суми і отримаєте ту, яка була названа у телесюжеті. Гроші нібито й великі, але вони не зайві, не заморожені. Потратити ми їх могли лише на те, що передбачила держава. А на поточні ремонти начальних закладів коштів, як і раніше, катастрофічно не вистачає.
Надала Наталія Коваль інформацію і про постачальників продуктів харчування та про ціни на них. За її словами, продукти в школи та дитсадки зараз завозять чотири підприємці. Це — бізнесмен із Полтави Сергієнко та жителі району Величко, Гергенкоп і Калюжний. Хліб в основному возять із кобеляцького цеху. Більшість закладів обслуговує саме Сергієнко. Посадовець пояснила, чому основним постачальником є саме бізнесмен із Полтави. За її словами, чиновники відділу освіти зверталися із пропозиціями про співпрацю до багатьох місцевих підприємців. Ціни у них бувають і нижчими. Але практично ніхто не погодився розвозити продукти по навчальних закладах. А Сергієнко пристав на умови обов’язкової доставки продукції. Тому відповідні договори були заключені саме з ним.
Були названі і ціни на 29 видів продукції. Так м’ясо у заклади завозять по ціні 81,7 гривні, олія обходиться бюджету у 32 гривні, макарони — 14–16, риба — 63,2, гречка — 32–37, рис — 21–22, масло — 79,5, цукор — 13,6–16,95, картопля — 5,5, морква — 5–10, буряк столовий — 5,5, цибуля — 5,5–6, капуста — 3,4, молоко — 12,5, яйця — 1,9–2,1.
Наталія Коваль роз’яснила:
— Читачі можуть сказати, що деякі з названих продуктів можна купити дешевше. Це правда. Та слід враховувати, що їх ще потрібно довезти до закладів. А інколи доводиться везти у маленьку сільську школу по кілограму м’яса у тиждень чи по буханцю хліба. Тому постачальники і закладають у вартість продукції свої витрати. Ціни у постачальників дещо різняться. У когось дорожчі овочі, але дешевші крупи. І навпаки.
Та проблем із постачанням продукції, їх якістю і документами й сертифікатами практично не буває. Колись у дитсадок привезли рибу, яка своїм зовнішнім виглядом не сподобалась кухарям. Дирекція закладу одразу передзвонила постачальнику і рибу замінили.
Ось такі відповіді ми отримали від Наталії Коваль. Нагадуємо, що, згідно з українським законодавством, уся інформація щодо використання бюджетних коштів є загальнодоступною. Кожен житель району чи громадянин України може подати запит про надання публічної інформації і дізнатися, що, у кого, коли і за скільки купляють бюджетні заклади чи замовляють роботи і послуги. Відповідь вам повинні надати протягом п’яти робочих днів. Користуйтесь цим законом, одним із небагатьох дійсно якісних законодавчих актів, прийнятих українським парламентом. І буде вам щастя.