У мисливсько-рибацьких господарствах Кобеляцького району, де на минулому тижні виявили африканську чуму свиней, відстріляли 25 диких тварин.
Радіус зони нагляду — 20 кілометрів
23 листопада в Кобеляцькій райдержадміністрації відбулось позачергове засідання районної надзвичайної протиепізоотичної комісії. На ній обговорювали питання загибелі диких свиней на території Світлогірської та Григоро-Бригадирівської сільських рад.
Нагадаємо, у статті «Африканська чума свиней уже тут» ми повідомляли, що 20 листопада на території мисливського господарства «Тахтаївське» були виявлені трупи свиноматки та семи поросят. У той же день труп великої свиноматки знайшли на території Світлогірської сільської ради. Згідно лабораторних аналізів, тварини загинули від африканської чуми свиней.
Під час засідання був затверджений план заходів із ліквідації африканської чуми свиней. Згідно документа, на території мисливських угідь МРГ «Тахтаївське» «Полтавського гірничо-збагачувального комбінату», в урочищах «Фені» Григоро-Бригадирівської сільської ради та «Чичеріно» Світлогірської сільської ради, оголошений карантин у радіусі 3 кілометрів. Населені пункти Кобеляцького району в радіусі 20 кілометрів знаходяться в зоні нагляду.
У карантинній зоні заборонене будь-яке полювання на диких тварин, а також вирубка і вивезення деревини.
У населених пунктах Григоро-Бригадирівської, Озерянської, Комендантівської, Світлогірської, Лучківської, Вільховатської, Дашківської і Шенгурівської сільських рад проводитимуть подвірний обхід господарств населення з метою вивчення епізоотичної ситуації та моніторингу клінічного стану свиней. Жителям рекомендовано утримуватись від придбання та розведення свинопоголів’я в підсобних господарствах на час карантинних обмежень.
Проїзд і прохід населення через територію мисливських угідь МРГ «Тахтаївське» заборонений. В угіддях мисливських господарств «Тахтаївське», «Динамо», «Філін», «Василівське», Кобеляцьке ГМРГ і «Артеміда» буде проведена повна депопуляція диких свиней, а також відлов та знищення бродячих тварин. (До речі, коли почали визначати місця для спалення диких свиней, виявилось, що лише «Філін» має санкціоноване для цього місце. — Ред.)
Зона нагляду, у якій проводиться повна депопуляція диких кабанів, установлена в таких межах:
— з півночі — від північно-східної межі міської смуги Кременчука по автодорозі Олександрія — Полтава (права сторона) до перетину з автодорогою Кобеляки — Решетилівка, далі по автодорозі в напрямку Царичанки до межі з Дніпропетровською областю;
— зі сходу — від автодороги Кобеляки — Царичанка по межі Полтавської та Дніпропетровської областей до Дніпродзержинського водосховища;
— з півдня — від південно-східної межі Полтавської області по акваторії Дніпродзержинського водосховища (межа Полтавської та Дніпропетровської областей, а далі Полтавської та Кіровоградської) до правого берега Дніпродзержинського водосховища біля села Чикалівка. Далі по береговій лінії Дніпродзержинського водосховища (правий берег) до Кременчука;
— із заходу — по східній межі Кременчука до автодороги Олександрія — Полтава.
Із дня оголошення чуми відстріляли лише 5 свиней
У понеділок, 28 листопада, голова РДА Таміла Шевченко скликала повторну протиепізоотичну комісію. На неї знову викликали керівників мисливських та лісничих господарств, єгерів. На засідання повторно запросили Геннадія Пікуля, начальника Головного управління держспоживслужби. Також прибули Ігор Піддубний, начальник Департаменту екології ОДА, та Олексій Тенянко, перший заступник начальника обласного управління лісового та мисливського господарства.
Перед присутніми виступив начальник районного управління держспоживслужби Сергій Куземко, який розповів про виконані об’єми роботи з депопуляції диких свиней.
— За цей час нами були створені чотири бригади, які здійснили подвірний обхід приватних господарств у населених пунктах, що прилягають до МРГ «Тахтаївське», — каже Куземко. — У Світлогірському перевірено 48 дворів, де утримуються 36 свиней, у Солошиному — 74 двори, 25 голів свиней, у Григоро-Бригадирівці — 56 дворів, 12 свиней. Усього обстежено 1086 дворів у 15 населених пунктах району. Із них 441 приватне господарство утримують 1191 голову свиней. За чотири дні мисливці спромоглись відстріляти лише п’ять диких кабанів: «Тахтаївське» — дві голови, «Філін» — дві, «Динамо» — одну. Коли ви кричите, що у вас із повітря обліковують по 280 свиней, то, вибачте, це не робота. Ми догрались, що розвели свиней. Вам по-нормальному дали провести депопуляцію, ви й це провалили. Може, треба подати в прокуратуру на керівників мисливських господарств?
Голова РДА Таміла Шевченко наголосила, що мисливці повинні виконувати рішення обласної і районної протиепізоотичних комісій. Інакше їх притягнуть до відповідальності за статтею 251 Кримінального кодексу:
— Ви що, думаєте, я не знаю, скількох кабанів ви вбили і з’їли за вихідні? Невже всі такі голодні? Ви завозите диких свиней у свої господарства, чим поширюєте чуму. Сьогодні захворювання вже в Кишеньках. Допомагайте рятувальникам спалювати свиней. Ви за вихідні не спромоглись провести відстріл при тому, що навіть сніг випав.
Геннадій Пікуль зобов’язав надсилати йому щоденні звіти про виконану роботу мисливськими господарствами. Якщо ситуація не покращиться, то керівників позбавлять ліцензії і притягнуть до відповідальності.
Готовність приступити до відстрілу свиней висловили керівники УТМР Валентин Панченко, «Тахтаївського» Григорій Івасенко і «Василівського» Федір Лук’янченко. Та попрохали забезпечити транспортом і паливно-мастильними матеріалами.
Свою думку з приводу відстрілу висловив керівник СК «Радянський» Микола Андрієнко:
— Навіть я помітив, що стали пропадати свиноматки з виводками свиней, а єгері цього не бачать. Виходить, як приїхати постріляти на вихідних, то вони вміють, а провести відстріл ні в кого не виходить.
Ігор Піддубний сказав, що у мисливців є строк три тижні, щоб провести депопуляцію. Це усне розпорядження голови ОДА Валерія Головка:
— Знайдіть одну людину, яка керуватиме цим процесом. Вона і транспортом вас забезпечить, і всім необхідним.
У середу 30 листопада Таміла Шевченко повідомила, що у мисливських господарствах відстріляно 29 диких тварин та знайдено 15 туш здохлих. У приватних господарствах немає випадків захворювання свиней на африканську чуму.
Якщо депопуляція диких тварин буде проведена вчасно, то карантин знімуть у середині січня.