Мін’юст вимагає відміни вимоги щодо інформації у графі “батько” у свідоцтві про народження у випадку, якщо мати не перебуває у шлюбі, немає заяви матері й тата, або рішення суду щодо встановлення батьківства. Про це повідомила начальник Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Ірина Пашко.
— Сьогодні в ситуації, коли жінка народжує дитину та з певних причин не може записати відомості про батька, українське законодавство вимагає зробити юридичну фікцію. Тобто жінки, які народжують не в шлюбі та не мають чоловіка, який готовий визнати батьківство, змушені видумувати неіснуючу особу та вписувати у свідоцтво про народження дитини. Надалі мама має мільйон проблем: не може вивезти дитину за кордон, отримати соціальну допомогу, віддати малюка у школу без спеціального витягу з реєстру. Матері змушені вносити дані про неіснуючу як фізично, так і юридично особу. Тобто жінка після пологів змушена відібрати час у новонародженого та зайнятися питанням «а де ж узяти віртуального батька?», – розповіла Ірина Пашко. – Інколи ситуація доходить до абсурду. Матері знаходять знайомих, котрим платять гроші за те, що вони визнають батьківство, тоді у майбутньому жінка не змушена постійно брати витяг з реєстру, сплачувати хабарі за його відсутність, а просто може звертатися до «батька за гроші» для отримання усіх необхідних дозволів і документів.
Закон має бути для громадян, наголосила очільниця обласного управління юстиції.
— Покликання законодавчої бази – робити життя населення максимально зручним та простим, а не створювати проблеми, базуючись на уявленнях середньовічного суспільства. Тому Мін’юст вимагає відміни вимоги щодо інформації у графі «батько» у свідоцтві про народження у випадку, якщо мати не перебуває у шлюбі, немає заяви матері й тата , або рішення суду щодо встановлення батьківства. – додала вона.
Наразі в Україні планується реформа системи державної реєстрації актів цивільного стану.