Проблема необґрунтованого підвищення тарифу на водопостачання у Нових Санжарах бере свій початок ще з 2014 року. Її вже можна назвати «бородатою». Але вона не втрачає своєї актуальності в силу того, що комунальне підприємство знову збирається підвищувати ціни. А структура розробленого нового тарифу, як і раніше, приховується від громадськості.
У районній газеті «Світлиця», як того вимагає наказ Міністерста регіонального розвитку, будівництва та житлово‑комунального господарства України № 390, було розміщене повідомлення новосанжарського комунального підприємства «Джерело» про встановлення нових тарифів на водовідведення та вивезення твердих і рідких побутових відходів.
Нібито, все нормально, вимоги законодавства виконуються. Але дещо насторожує нас як потенційних споживачів послуг. Справа в тому, що у газетному варіанті повідомлення КП «Джерело» немає інформації про обґрунтування причин встановлення нового тарифу, загального розміру тарифу та його структури. Споживачам пропонують знайти відповідні дані на сайті Новосанжарської селищної ради. Дані там дійсно є. Але більшості споживачів від цього не легше. Адже не є таємницею, що жителі Нових Санжар звикли користуватися саме газетою як джерелом інформації, а не сайтом. Далеко не у всіх є інтернет і не всі вміють ним користуватися. До того ж, «Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово‑комунальних послуг, структуру цін і тарифів, зміну цін і тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад» вказує на перевагу саме друкованих засобів масової інформації при оприлюденні такого виду повідомлень. А посилання на сайт є своєрідним способом віддалити інформацію від людей.
Звертаємо увагу й на те, що в газеті повідомлення розміщене від імені підприємства «Джерело» за підписом Кушніренко, а на веб-сайті від імені вже двох підприємств та двох директорів. До «Джерела» додається ще й «Комунтех». Кому довірятися: газеті чи сайту? Не вказана й електронна адреса для звернень і пропозицій. Та й це ще далеко не все.
Обраховувались тарифи. Згідно Постанови Кабміну від 1 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово‑комунальні послуги», обрахунок тарифу починається з обрахунку обсягів реалізації послуг. Указаний документ передбачає моніторинг за останні пять років. Між тим відомо, що у нашому районі відзначається тенденція до зменшення споживання води у середньому на 3,75 % кожного року.
І в цей час нам доводять обрахунки, що у 2013 році реалізовано 269,2 тисяч кубометрів води, а й 2014‑му — 270,1 тисяч. Є ріст, хоча й невеликий. Виникає закономірне запитання: за рахунок чого і кого він досягнутий. Адже нові підприємства у Нових Санжарах так і не запрацювали, демографічна ситуація розвивається у від’ємній динаміці.
Є ще один важливий фактор, який мав би вплинути на зменшення обсягів спожитої води. Мова йде про всатановленя лічильників. Станом на травень 2014 року їх було 2922, через рік — уже 3312. Є ріст на 390 штук. А це вже потенціал для економії. Адже згідно нормативу споживачі без лічильників оплачували за воду у межах норми 5,9 кубометрів.
Крім того, у селищі відзначається міграція населення. Чимало людей живуть і працюють в інших містах і державах. Тобто, водою вони не користуються. Та й економити новосанжарці стали, як і всі українці, бо платити за комуналку дорого. Але витрати води, згідно із твердженнями місцевих комунальників, аж ніяк не зменшуються.
Рахуємо далі. Ми не бачили штатного розкладу комунальних підприємств, щоб точно розрахувати таку статтю витрат як заробітна плата. Хоча дуже хотілося б, щоб комунальники відкрили цю «військову» таємницю. У попередніх тарифах розрахунок робився від мінімальної зарплати 1218 гривень. Зараз беремо 1600 із 1 грудня 2016 року. Ріст складає 31 %. Фактичні витрати по зарплаті за 2014 рік склали 341410 гривень, а в новій калькуляції витрати становлять уже 488504 гривні. Ріст у 43%. За рахунок чого такий ріст? Збільшили штат? Так обсяги реалізованої води не збільшилися. Єдиний внесок зменшився з 37 до 22%. А витрати на зарплату у новосанжарських комунальників чомусь ростуть.
Далеко не все зрозуміло і з витратами електроенергії. Її також мали б використовувати менше, ніж раніше, але при зростанні тарифу на 209 % її вартість у структурі безпосереднього підйому води виросла на 248 відсотків, адміністративних витрат — на 232, загальновиробничих — на 221 відсоток. Чому так?
Є питання і щодо витрат, запланованих на поточні ремонти. Чи враховуються ті гроші, які збирають громадські активісти з населення під час проведення тих чи інших робіт? А гроші збирають, і всі про це знають. А от як їх обліковують і в які витрати списують — ось де загадка!
Дивимось на графу «Адміністративні витрати». Безумовно, про себе любимих комунальники не забули. У структурі тарифів по інших підприємствах ці витрати не досягають і 5 відсотків. Для прикладу, «Полтававодоканал» — 3,8%; «Дніпроводоканал» — 3,6%. А у нашого «Джерела» — аж 14 відсотків!
Перелік запитань можна ще продовжувати. Та боїмось, що не вистачить площі в газеті.
Наостанок хотілося б побажати, аби наші комунальники таки сподобилися дати відповідь. На неї очікують не лише десять чоловік, які підписалися під листом. Питання обґрунтованості новосанжарських тарифів цікавить ще кілька тисяч жителів селища. До речі, схожі запитання можна задавати і щодо тарифу на вивезення відходів. Адже обраховував їх один спеціаліст, той, що і на воду.