Бізнес із продажу деревини з лісопосадок не потребує значних капіталовкладень чи спеціальних знань. Він фактично не обкладається податками, його не контролює жоден фіскальний чи правоохоронний орган. Єдине, що потрібно мати, — бажання заробити і лісорубний квиток.
До редакції кілька разів телефонував житель села Дрижина Гребля, депутат Кобеляцької районної ради Валерій Дрига. Щоразу Валерій Васильович повідомляв, що на околиці села відбувається незаконна, на його погляд, вирубка дерев. Він розповідав, що дерева вирубують і випилюють вздовж усієї дороги до села Марківка. Зрештою ми домовились, що Дрига зателефонує до редакції в той момент, коли в лісопосадці вчергове з’являться лісоруби. Адже їхати у Дрижину Греблю, щоб просто зняти пеньки, — це даремно витрачені час і дизпаливо.
І ось15 грудня Дрига зателефонував та повідомив:
— Приїжджайте мерщій, процес іде повним ходом. У поліцію я теж подзвонив.
На момент нашого приїзду на місці вже перебувала група поліцейських. Вони проводили опитування чоловіків, які працювали в лісопосадці. Потрібно відзначити, що лісоруби, а також водій, який мав перевозити вже попиляні дрова, не надто знітилися, побачивши поліцейських та людей із відеокамерами. Під час розмови стало зрозуміло, що вони вже не вперше отак спілкуються із правоохоронцями. Чоловіки пояснили, що працюють на одного з підприємців, який зареєстрований і здійснює свою діяльність у Кобеляцькому районі. Вони стверджували, що у бізнесмена є всі необхідні дозвільні документи. Він заключив договір як із Дрижиногреблянською сільською радою, так із Райавтодором і Кобеляцькою філією «Полтаваобленерго». Нібито підприємець має безкоштовно розчищати обочини доріг та захисні смуги під лініями електромереж. Грошей за це він не бере ні з шляховиків, ні з енергетиків, забираючи собі в якості оплати деревину.
Якихось документів на те, що вони мають допуски здійснювати відповідні роботи з випилювання дерев, у чоловіків не було. Як не було і договорів найму. На це особливу увагу звернув заступник голови Кобеляцької РДА Володимир Катишков, який теж того дня приїхав у Дрижину Греблю. Він наголосив:
— Якщо немає договорів найму, якихось допусків до проведення робіт, то в разі нещасного випадку чи іншої надзвичайної події, вся відповідальність лягає виключно на оцих лісорубів. А підприємець, який їх найняв, залишиться у стороні.
Поспілкувавшись із лісорубами, ми поїхали у Дрижиногреблянську сільську раду. Сільський голова Лариса Молоканова продемонструвала договір між сільрадою та приватним підприємцем Сергієм Усом. Щоправда, повноцінним договором той документ назвати дуже важко. Єдине, що там вказано по суті, так це термін дії договору. Він закінчується 1 травня 2017 року. Але ні відповідальності сторін, ні будь-які інші умови в документі просто не зазначені.
У лісопосадках закон не діє
Буквально через кілька днів після зазначеної події голова Кобеляцької РДА Таміла Шевченко зібрала нараду. На ній мали з’ясувати, що ж відбувається в лісопосадках і наскільки це відповідає вимогам законодавства. На нараду прибули дрижиногреблянський сільський голова Лариса Молоканова, начальник філії «Полтаваобленерго» Сергій Зінченко, виконуюча обов’язки начальника Кобеляцького відділу поліції Ольга Нежеренко, депутат райради Валерій Дрига та приватний підприємець Сергій Ус.
Зінченко та Ус підтвердили, що, згідно із Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» (Статті 18-34 — Ред.), установлені певні обмеження на проведення різних видів господарської діяльності. У залежності від напруги спеціальна захисна зона може мати розміри від 5 до 40 метрів. У її межах не має бути ні дерев, ні чагарників із висотою рослин від двох метрів. У цьому випадку мова, за словами енергетиків та підприємця, йде про зону в десять метрів. От у ній Ус і займається суцільною вирубкою дерев і чагарників.
У принципі, логіку енергетиків можна зрозуміти. Навіщо їм затрачати власні сили і ресурси для розчищення охоронної зони, коли це безкоштовно для них зробить той чи інший приватний підприємець. Щоправда, ні Сергій Зінченко, ні його заступник Володимир Шибіка не показали якихось договорів між «Полтаваобленерго» та Сергієм Усом. Не змогли вони пояснити, як прийматимуть виконані роботи. Нагадаємо, що в договорі з сільською радою теж не йдеться про якийсь контроль, приймання робіт та відповідальність підприємця.
Сам Сергій Ус розповів учасникам наради, що діє в законному полі. Люди, які пиляють дерева, за його словами, проходять у нього стажування. Вочевидь, на думку Уса, у такому випадку мова про зарплату і відрахування до бюджету не ведеться. Якихось дозволів чи допусків у них теж немає. Сергій Іванович стверджує, що в цьому просто немає потреби.
Також Сергій Ус прямо під час наради зробив заяву для правоохоронців. Він заявив, що якісь невстановлені особи у сусідній лісопосадці здійснили незаконну вирубку дерев. І попросив відреагувати. Цікавий хід, що й казати. Адже і Валерій Дрига, й інші люди, яким довелось побувати на місці подій, зауважили, що дерева випилюють не лише під лінією електромереж, а й у сусідній посадці. Ус відповів, що то не його люди. А заявою під час наради він учергове себе підстрахував. Мовляв, ми пиляємо законно, а поряд хтось займається самоуправством. А якщо навіть поліцейські упіймають на гарячому його «стажерів», то підприємець без проблем перекладе провину на них. Він же сам не пиляє.
Отже, за логікою Сергія Уса, для того, аби в лісопосадках під лінією електромереж випилювати все за принципом «від крайньої деревини і до ранку», потрібно мати лише фірму чи бути приватним підприємцем і отримати лісорубний квиток. Можливо, це й так. Та голова РДА Таміла Шевченко зауважила, що на територіях під лісопосадками та вздовж автодоріг чистять лише там, де є дерева, котрі можна продати на дрова. А там, де залишається виключно молода поросль, ніхто працювати не бажає. Ольга Нежеренко теж наголосила, що у правоохоронців є питання до Сергія Уса. Тому учасники наради вирішили залучити до вивчення проблеми, що виникла у Дрижиній Греблі, ще й фахівців у області лісового господарства та представників екологічної інспекції. Про висновки, зроблені ними, ми повідомимо вже у наступному році.
І ще один важливий момент. Дрижиногреблянська сільська рада отримає від Сергія Уса близько чотирьох тисяч гривень у якості рентної плати. Це — за три кілометри лісопосадки.