Місцеві бюджети у 2016-му компенсували за перевезення пільговиків приміськими поїздами наймізернішу суму за останні 10 років – лише 9,2%.
У 2016 році з районних і міських бюджетів та бюджету столиці за перевезення в приміському сполученні пасажирів пільгових категорій ПАТ «Укрзалізниця» отримано найменшу компенсацію за останні 10 років. Місцева влада загалом відшкодувала лише 9,2% від суми наданих послуг і заборгувала залізничному перевізнику 423,9 млн грн.
У 2016 році вперше місцеві бюджети не отримали субвенцій з держбюджету на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Самостійно ж місцева влада спромоглася компенсувати менше 10%, аргументуючи тим, що немає коштів. Більшість міських та районних державних адміністрацій минулого року відмовилася підписувати договори з регіональними філіями ПАТ «Укрзалізниця» стосовно компенсації збитків за перевезення окремих категорій громадян.
Рекордсменами через нульову компенсацію стали м. Київ, Чернівецька, Львівська, Івано-Франківська області – 0%, а також Київська – вона відшкодувала 0,4%. Серед областей, які змогли виділити компенсацію, Кіровоградська – 65,6%, Запорізька – 24,2%, Полтавська – 27,0%, Миколаївська – 19,6%, Дніпропетровська – 18,5%, Тернопільська – 9,9% та ін. Причому компенсувати стали лише з вересня, після проведення відповідної роботи з боку Укрзалізниці.
Залізничний транспорт України перевозить найбільшу кількість пасажирів-пільговиків порівняно з іншими видами транспорту в державі. Загалом пільговий проїзд поїздами здійснюють 16 категорій населення (пенсіонери за віком, інваліди, учасники бойових дій, студенти та ін.) згідно із законодавством України. Серед усіх пасажирів приміських поїздів пільговики становлять майже 70%.
У 2017 році, у зв’язку з внесенням змін до Бюджетного кодексу України, субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд залізничним транспортом не передбачені, місцевій владі доведеться виділяти видатки самостійно, тому висока ймовірність повторення ситуації із занадто низьким рівнем відшкодування за перевезення пільгових пасажирів.
Залізничники занепокоєні тим, що постійне недоотримання коштів не дає змоги забезпечити оновлення необхідної кількості рухомого складу та придбання запасних частин, що негативно впливає на технічний стан, безпеку руху та призводить до зниження якості обслуговування пасажирів. Залізничники вкотре ініціюють замінити надання пільг на перевезення громадян адресною грошовою допомогою.
У 2014 році за перевезення пасажирів пільгових категорій у приміському сполученні залізничному перевізнику місцеві бюджети компенсували 44,3% і заборгували 174,1 млн грн, у 2015 році відшкодували 39,7% і не повернули 242,7 млн грн.