Якби прем’єр-міністр Володимир Гройсман подорожував без кілометрового ескорту та купи охорони, він би міг непомітно приїхати, приміром, до Нових Санжар. А потім піти у народ і послухати, про що говорять у країні переможних реформ. Напевно, прем’єр би дуже здивувався, коли б почув, що в державі, де мінімальна заробітна плата тепер аж 3200 гривень, лишилося так багато незадоволених життям людей. Особливо — з числа підприємців.
— Я вам поясню, як тепер буде. Підняли офіційну заробітну платню до 3200, так? Тепер наймані працівники будуть радіти — так думають в уряді? Та нічого подібного. Чому? Та тому, що раніше цей найманий працівник отримував 5000 тисяч, а податки його роботодавець платив із 1600. Тепер він йому скаже: я тобі офіційно, по-білому, платитиму 3200, а решта піде на податки. Таке виходить покращення, — пояснює журналістові реальний стан справ один із підприємців, які торгують на новосанжарському ринку. Потім продовжує:
— А те, що вони погрожують штрафувати, якщо людина працюватиме на півставки! Я, наприклад, торгую сам. А ті, хто мають найманих працівників, працюють по півдня фактично і не кожен день, але платити треба, як за робочий місяць. Так виходить?!
Також був би здивований Володимир Гройсман тим, що підняття заробітної платні удвічі змусило деяких підприємців не більше платити найманим працівникам, а просто… закритися.
— Порахуй, скільки за останній місяць тільки у центрі закрилося? — два новосанжарці, які вже не перший рік займаються підприємницькою діяльністю, починають рахувати. Нараховують шість підприємців, які зупинили чи призупинили свою діяльність. — Той у Польщу поїхав, той віддав свій магазин в оренду. При чому закриваються не великі, а якраз ті, хто по суті сам на себе працював.
Ці два підприємці закриватися не планують. Але також сходяться на тому, що збільшення заробітної платні у державі не означає збільшення їх доходів удвічі.
— Я працюю удвох із жінкою, плюс маємо двох працівників. Якщо прижме, то одного прийдеться звільнити. І так постійно трималися, щоб людям була зарплата на нормальному рівні. Та щоб підняти її у два рази, потрібно вдвічі більше заробляти. Цього не буде. Ті, у кого оборот на пару мільйонів, зможуть підняти заробітну платню своїм людям. Для нас, коли рахуєш кожну сотню, — це непідйомно.
На щастя (для нього), Володимир Гройсман провінцію відвідує надзвичайно рідко. Тому зі спокійним серцем, сидячи у кабінеті на Грушевського у центрі Києва, прем’єр може у вікно спостерігати країну, де всі просто не тямлять себе, радіючи від підняття заробітної платні до 3200 гривень.