27 грудня президент підписав зміни до законодавства щодо роботи фізичних осіб-підприємців. Відповідно до цих змін, із 1 січня окремі категорії ФОПів, зокрема другої та третьої груп, сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі 704 гривні на місяць, навіть якщо тимчасово не мають жодного прибутку.
Раніше ФОП, коли у певному періоді мав прибуток, сплачував 5‑відсотковий податок та єдиний соціальний внесок. Якщо ж руху коштів не відбувалось, то і сплачувати не було необхідності. Тому багато підприємців тримали відкриті ФОПи, а платили податки в період, коли мали реальні прибутки. Зміни в законодавстві призвели до масового закриття ФОПів. Особливо це стосується так званих «сплячих ФОПів».
У минулому номері ми повідомляли, що протягом останніх тижнів в Україні кількість приватних підприємців скоротилась більше ніж на 128 тисяч. Щоб дізнатись, яка тенденція спостерігається в Кобеляцькому районі, кореспонденти «ЕХО» звернулись до відділу з питань надання реєстраційних послуг Кобеляцької РДА.
Державний реєстратор Тетяна Тараненко повідомила, що протягом 2016 року закрились близько 340 фізичних осіб-підприємців:
— Натомість відкрились лише 140 ФОПів. Починаючи з 2017‑го, заяви на закриття заповнили майже 60 підприємців.
Тетяна Тараненко пояснила, що процедура закриття є безкоштовною. Достатньо звернутись до реєстратора, маючи при собі паспорт та ідентифікаційний код, і заповнити заяву встановленого зразка (форма №12). Закриття ФОПа відбувається відразу після внесення даних реєстратором. Також реєстратор пояснила, що вона має право припиняти діяльність тих підприємців, які зареєстровані в Полтавській області.
Далі заявник направляється в Державну фіскальну службу. Тут перелік документів для кожного ФОПа різний. Усе залежить від того, здійснювала людина підприємницьку діяльність чи ні. «Сплячі» ФОПи подають декларації про майновий стан і доходи та звіт по єдиному соціальному внеску. Якщо підприємець написав заяву про припинення своєї діяльність, то граничний термін подачі документів до ДФС — 9 лютого. У Кобеляцькому відділенні Кременчуцької ОДПІ пояснили, що зараз підприємці, які закрились у січні, сплачують ЄСВ за січень. Та на законодавчому рівні питання щодо сплати ФОПом соціального внеску остаточно не вирішено. Оскільки у Верховній Раді зареєстрований законопроект, який передбачає 3‑місячний термін для ФОПів, щоб припинити свою діяльність без оподаткування. Через це деякі підприємці чекають його розгляду і не закриваються.
Точних даних щодо кількості закритих ФОПів у 2016–17 роках податківці нам поки що не надали. Та розповіли, що із 26 грудня по 3 січня свою діяльність припинили 201 підприємець.
Тетяна Тараненко, державний реєстратор:
— Ми маємо право припиняти діяльність тільки тих підприємців, які зареєстровані в Полтавській області.