У понеділок народний депутат України Андрій Река побував у Бутенках, де говорив про об’єднання громад.
Під час розмови із бутенківськими депутатами та представниками громадськості Андрій Олександрович відповів на запитання та висловив кілька цікавих тез.
За словами Реки, у 2017 році процес об’єднання набуде різкого прискорення. Він заявив, що всі необхідні для цього закони прийняті, а гроші виділені. Із нових законів нардеп назвав «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус старости», «Про приєднання громад».
Також він висловив упевненість у тому, що гроші на інвестиційні проекти будуть виділятися виключно об’єднаним громадам. І зазначив:
— От зараз у Кобеляках гроші виділяти нікому.
Швидше за все, Андрій Река мав на увазі, що у всьому Кобеляцькому районі на цей момент немає жодної об’єднаної громади. Поздоровивши бутенківців із початком процесу об’єднання, Река припустив, що гроші із бюджету на розвиток нова територіальна одиниця почне отримувати ще до початку виборів. Водночас він розповів, що протягом 2016 року зумів добитися, аби на різні проекти, що втілювалися в життя у виборчому окрузі, де він обраний, із держбюджету виділили 18 мільйонів гривень. Лише два мільйони не зуміли освоїти.
Река нагадав, що попри війну на сході, у результаті децентралізації місцеві бюджети постійно мають гроші. Причому у значно більших обсягах, аніж до початку децентралізації. І згадав, як, працюючи селищним головою у Нових Санжарах, часом не мав коштів, аби заплатити за продукти для дитячих садків. Зараз же, за його словами, ситуація кардинально покращилася.
Згадав нардеп і про те, що їздив переймати досвід децентралізації у Німеччину, Францію та Польщу. І зазначив, що у західних областях України процес об’єднання громад проходить швидше, аніж у інших. На його думку, це пов’язано із тим, що представники влади і звичайні люди в західному регіоні живуть ближче до розвинутих європейських країн і бачать вигоди децентралізації на власні очі.
Река наголосив:
— Якщо ви створите об’єднану громаду, у вас вже не буде начальства у районі чи області. У вас буде закон і обласна влада як партнер. Усе вирішуватимете самостійно. Але для того, щоб так було по всій Україні, потрібно вилізти із печер. Що буде із районами? А нічого. Райони стануть непотрібні. А тих, хто не об’єднається, люди з села палицями гнати будуть.
Як розповів народний депутат, об’єднана громада матиме виключно партнерські стосунки із обласними підрозділами влади. Із обласного бюджету фінансуватимуть інтернати, деякі заклади освіти і охорони здоров’я.
Але за тим, аби громади приймали законні рішення, наглядатиме префект. Їх буде чотири на всю область. Скасовувати незаконні рішення префект зможе лише через суд. Река розповів, як у Франції один із тамтешніх префектів говорив, що за п’ять років роботи жодного разу не звертався до суду.
Також він повідомив, що за його ініціативою на законодавчому рівні було прийняте рішення, аби всі старости в обов’язковому порядку стали членами виконкомів нових громад. Река пояснив:
— От уявіть, я очолюю нову громаду у Санжарах. І мені якийсь староста, якого вибрали люди, не подобається. І я не включу його до виконкому, щоб не заважав. Тоді виконком буде створений «під мене». Від цього погіршиться якість прийняття рішень. Тому я й добився, щоб всі старости працювали у виконкомі.
У Нових Санжарах об’єднання відбудеться у 2017 році
Відповідаючи на запитання автора цієї статті про те, чому в Новосанжарському районі процес об’єднання громад не відбувається, Андрій Река зазначив:
— Усе там відбувається. Нові Санжари направили всім пропозиції про об’єднання. Але уявіть себе на місці сучасного сільського голови. Гроші у бюджеті в нього є, децентралізація спрацювала. Депутати підтримують. Земелька в обробітку мається. Навіщо об’єднуватися і щось міняти? Але думаю, що люди прозріють і у 2017 році процес об’єднання у Новосанжарському районі буде завершений. А ті, хто працював у районних структурах, знайдуть собі роботу в нових громадах.
Крім об’єднання, Андрій Река говорив і про медичну реформу, висловивши впевненість, що вона буде вдалою. Щоправда, тут не всі присутні з ним погодилися.