У зв’язку з потеплінням і активним таненням снігу крига на водоймах щодня слабшає, стає пористою під дією сонця і талої води, з’являється велика кількість промивин і ополонок. Це підвищує ймовірність виникнення нещасних випадків на водоймах.
У кінці лютого та навесні через зміну погодних умов (відлиги, різкої зміни напрямку вітру) може статись відрив криги, що вже неодноразово траплялося у минулі роки на Кременчуцькому і Дніпродзержинському водосховищах. Приміром, у 2016 році стався 1 випадок відриву прибережного льоду. Тоді на відірваній крижині опинилося 54 людини. У 2015 році - 3 випадки відриву льоду, унаслідок чого рятували 13 осіб.
Проте, як свідчить практика, тепла погода і крихка крига не здатні зупинити любителів зимової риболовлі.
Тож, управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації застерігає мешканців області та звертає увагу на необхідність дотримуватись елементарних правил безпеки на льоду:
- Не виходьте на лід, не перевіривши його міцність товстою жердиною. Для цього треба з силою ударити нею 2-3 рази в одне і те ж місце.
- Якщо лід пробивається і на ньому з’являється вода, то виходити на лід не можна. Негайно зупиніться і поверніться назад тим же шляхом, сковзаючи по поверхні.
- Для однієї людини лід має бути не менше 7 см, а для групи людей – 15 см.
- Лід слабкий буває поблизу берегів, кущів, очерету, біля стоку води, під товстим прошарком снігу.
- Рибалкам не можна ловити рибу далеко від берега, пробивати поряд багато лунок, ловити рибу біля промоїн, йти на водоймище поодинці.
- Потрібно завжди мати з собою мотузку 12-15 метрів.
У разі виникнення будь-якої надзвичайної події на льоду – не панікуйте!
Якщо провалились під лід - утримуйтесь на плаву, уникаючи занурення з головою. Намагайтесь вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги. Вибравшись на лід, перекотіться і поповзом пересувайтесь до берега.
У випадку відриву криги для збереження рівноваги присядьте, не наближайтеся до краю льоду і кличте на допомогу, дзвоніть по телефону за номером 101. Ні в якому разі не перестрибуйте з однієї криги на іншу.
І головне – якщо збираєтесь виходити на тонкий лід, спочатку добре подумайте і вирішіть, що дорожче: власне здоров’я та життя чи задоволення. У відлигу краще не випробовуйте долі і не виходьте на лід!