Саме такий висновок можна зробити із результатів аналізів, проведених фахівцями Кобеляцької санітарної служби. Вони ознайомили і працівників редакції «ЕХО» із протоколами досліджень.
До теми якості бутенківської води ми поверталися вже кілька разів. Це питання набуло особливої актуальності після того, як була реставрована і введена в експлуатацію артсвердловина по вулиці Індустріальній. Справа в тому, що вона знаходиться поряд із територією, на якій кілька десятиліть тому були розташовані склади хімічних добрив. І ще під час проведення ремонтних робіт на артсвердловині житель Бутенок Павло Гунжель заявляв, що вода з неї може бути забруднена залишками пестицидів і навіть призвести до отруєння людей, котрі її вживатимуть. Бутенківський сільський голова Микола Скрильник навпаки говорив, що вода буде чистою і він ніколи не дозволить, аби жителі села наражалися на небезпеку через присутність у ній залишків отрутохімікатів. Скрильник запевняв, що доки не проведуть лабораторні аналізи, відремонтована свердловина не буде задіяна в процесі водопостачання.
Минули кілька місяців. Словесні баталії стихли. Аж доки у лютому стало відомо, що бутенківський комунгосп заплатив санітарній службі за проведення аналізів. Після того, як ця інформація була оприлюднена у газеті «ЕХО», уже згаданий Павло Гунжель в телефонній розмові заявив, що воду з відремонтованої свердловини таки п’ють. І нібито навіть є скарги на її неприємний запах. Також Павло Олександрович звернув увагу на те, що поряд із артсверловиною з’явилися величезні льодяні брили яскравоблакитного кольору. На його думку, це є свідченням того, що вода має сторонні домішки. І її, не дивлячись на відсутність аналізів, постачають населенню.
Тим часом 14 лютого фахівець санслужби Зейдулло Елбегієв у присутності директора бутенківського комунгоспу Ігоря Мостового взяв проби води з усіх шести артсвердловин, що розташовані на території Бутенківської сільради. Це — три свердловини у самих Бутенках, у тому числі і та, навколо якої точиться дискусія, дві — у Бережнівці і одна — у Вітровій Балці (екс-Котовське). Ігор Мостовий розповів, що глиби криги біля башти над новою свердловиною, що по вулиці Індустріальній, з’явилися нещодавно. Вони виникли у зв’язку з тим, що була проведена «прокачка» води. Перед тим башту обробили хлорним розчином. Дещо незвичний блакитний колір криги Мостовий не пов’язував із наслідками хлорування. Зейдулло Елбегієв теж говорив, що нічого неординарного у цьому феномені немає.
У воді є трішки хлоридів і заліза
У понеділок 20 лютого Зейдулло Елбегієв повідомив редакцію про те, що результати аналізів води на вміст мікробів та її хімічний склад готові. І продемонстрував оригінали протоколів. До речі, редакція готова оприлюднити їх на нашому сайті.
Згідно з результатами мікробіологічних досліджень, вода у всіх без виключення свердловинах повністю відповідає нормативним показникам. За словами Елбегієва, було б дивно, аби цього не сталося. Адже взимку практично всі проби води показують мінімальну концентрацію мікробів. На те вона й зима.
Щодо хімічного складу води, то він у різних артсвердловинах різниться. У воді, відібраній у Вітровій Балці, виявлені перевищення норми по хлоридам і залізу. Хлоридів 300 мг/дм при нормі 250, заліза — 0,3 при нормі 0,2. У Бережнівці заліза у воді ще більше — 1,2 мг/дм.
У воді, яка подається із свердловини по вулиці Шевченка, що у Бутенках, виявили 275 мг/дм хлоридів, на Стрюках — 290.
Зейдулло Елбегієв пояснив, що ці перевищення нормативних показників щодо вмісту заліза і хлоридів не мають негативного впливу на якість води і не загрожують здоров’ю людей. Щоб перевірити об’єктивність наданої фахівцем інформації, довелось швиденько проштудіювати літературу. Були використані публікації, розміщені в мережі Інтернет під назвами «Екологія. Вплив водних ресурсів на життєдіяльність людини» (реферат) та «Наукове обґрунтування гігієнічних нормативів (стандартів) якості питної води» (Є. І. Гончарук «Комунальна гігієна» 2006).
Автори також стверджують, що незначне перевищення вмісту заліза і хлоридів у питній воді не шкодить здоров’ю людей. Єдине, на що ці фактори впливають, так це на смак. Вода може спричинити розлади здоров’я лише у випадках, коли вміст хлоридів у ній перевищує 350 мг/дм.
А ось вода, узята з артсвердловини біля колишніх хімскладів, виявилася ледве не ідеальною. Фахівці пояснюють це тим, що башту, у яку вона подається, ретельно вичистили. Адже, приміром, залізо у воді з’являється лише тоді, коли вона потрапляє у старі металеві труби чи інші конструкції. У самому бучацькому горизонті вона відсутня.
Між тим, Павло Гунжель, ще до того, як результати аналізів бутенківської води стали відомі і оприлюднені, заявив, що проведе власне дослідження. Для цього відвезе проби в Київ.
У свою чергу Зейдулло Елбегієв розповів, що для більшої впевненості у якості води порадив представнику бутенківської влади провести в Полтаві її аналіз на вміст залишків отрутохімікатів.
Якщо все це зроблять, то невдовзі жителі Бутенок, Бережнівки та Вітрової Балки знатимуть про свою воду буквально все. У принципі, такий контроль можна лише вітати. Так і повинно бути.