Зима для нас вже закінчилася, а ми й думками, і діями вже на своїх городах. Добрі господарі скучили за роботою на городі та в саду. Тож залюбки пораються на землі.
Фахівці радять, як тільки зійде сніг, сіяти моркву, петрушку, кріп, цибулю. Через тиждень-другий можна вже висівати буряк. Тож мова піде про сорти, насіння, його якість. З цією метою ми відвідали недільний базар у Царичанці та магазин «Насіння» по вулиці Центральній в районі автостанції.
Через несприятливу погоду того дня реалізаторів насіння було зовсім мало, зате у місцевих продавців розкуповували посадкову цибулю: так звані тиканку і кущівку. За 1 кг кущівки просили 20 гривень, а за півлітрову баночку 10–15 гривень. За тиканку в аналогічній тарі правили 20–25 гривень, а то й 30 гривень.
Сорти, які користуються попитом
Продавці розповіли, що, за їхніми спостереженнями, насіння люди купують згідно строків висівання: надранні, середні, пізні культури. Те, що сіється до середини березня, в основному, господарі вже придбали. Користується попитом насіння пряних культур (салат, кріп, петрушка, ароматичні трави, руккола). Популярні сорти кропу «Кущовий», «Супердукат», «Алігатор», «Амброзія»; базиліку «Лимонний» (новинка), рукколи «Оліветта», «Пасьянс» (без гіркоти).
Болючим питання у нашому регіоні є процес вирощування огірка, бо вік у нього, спричинений несприятливою екологією, на жаль, став коротким. Тому продавці радять придбавати найвитриваліші сорти та досить стійкі, такі як «Дарунок осені», «Вересень», «Степовий», «Фенікс плюс». На сьогодні гарно купують огірки корнішонних сортів: «Виноградная гроздь F1», «Мальчик с пальчик F1», голландський «Аякс». Добре розбирають моркву «Шантане», «Каротель», новинки «Роте різен», «Долянка», «Корал». Щодо помідорів, то перевагу віддають сортам «Санька», «Джина», «Одеська сливка», «Гібрид Тарасенка», «Де-барао». Цікавляться екзотичними видами томатів: жовто-гарячого та коричневого кольорів.
Із кабачків віддають перевагу ранньо-стиглим: «Одеський кущовий», «Чаклун», «Гайдамака».
Редиску беруть «Сакса», «Французький сніданок», «Сора». Серед традиційних сортів редиски, є новинки: «Чемпіон», «Новред», «Ілка», на які треба звернути увагу.
Дуже популярна капуста ранніх сортів «Козачок» і «Золотий гектар» та пізніх «Амагер», «Тюркіз», «Харківська зимова».
Користуються попитом у господарів сорти ранньої кукурудзи «Цукрова», «Брусниця», «Спокуса F1».
Також добре розбирають насіння квітів чорнобривців, айстр, матіоли по 3–4 гривні за 1 грам.
Щодо виробників, то, краще все-таки віддавати перевагу вітчизняним. Овочі наших сортів мають хороші смакові якості. На Україні почали випускати якісне насіння селекційні станції Запорізької, Дніпропетровської, Донецької областей. Це насіння користується попитом у нашому районі та сусідніх. Вітчизняні сорти аж ніяк не поступаються зарубіжній селекції. Та разом з тим дуже якісними вважаються деякі сорти огірків, капусти французьких, бельгійських, голландських виробників. Вони мають кращий товарний вигляд, транспортабельні та добре зберігаються. Як пояснили продавці, іноземні сорти користуються попитом у фермерів.
Окремо слід сказати про картоплю, без якої не обходиться жодне господарство в селі. На сьогодні дуже активно розкуповують надранню картоплю із Сумської області виробництва інституту картоплярства. Це сорти «Рів’єра», «Фінка», «Аннушка», «Мінерва», «Беллароза». Приваблює насіння першої репродукції та елітне, хоча ціна на нього значно вища за масове.
Фасування і ціни
Для роздрібного споживача є різноманітна фасовка: від 0,1 грама до 20 грамів. У магазинах в наявності є майже всі вагові сорти. На розкладках — насіння фасоване. Ціни різні, на будь-який смак і гаманець: від 3 гривень за 0,1-грамовий пакетик до 8-10 гривень за 20-грамовий пакет. Імпортне насіння продається переважно поштучно. Звичайно, на перший погляд ціна може видатися зависокою, але врожайність гібридних рослин не можна зрівняти з сортовими. Хоча зібрати насіння з гібридів (F1) не вийде: воно буде або неякісним, або з іншими характеристиками, ніж та рослина, з якої його зібрали. Тому городникам, які планують збирати насіння для подальшого використання, не слід купувати гібриди.
Насіння, яке потрапляє у роздрібну торгівлю, повинно мати документи
Продавець магазину, як досвідчений фахівець у насіннєвій справі, озвучила декілька порад городникам, на що треба звертати увагу при виборі насіння. Номер партії і термін придатності вказані на пакеті. Тут же є й основна інформація про сортові та посівні якості. У продавця має бути довідка або сертифікат на насіння, де зазначені такі відомості: назва підприємства, де придбане насіння, кому відпущено, культура, сорт (гібрид), рік урожаю, номер партії, схожість (здатність до проростання), чистота, вологість, виробник насіння, термін дії документа. Термін дії документів на насіння овочевих культур щодо посівних якостей складає12 місяців, а на упаковане в герметичну тару — 24 місяці.