Із 1 квітня в Україні почала діяти урядова програма, за якою хворі на серцево‑судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму забезпечуватимуться медикаментами безкоштовно або з незначною доплатою. Сімейні лікарі вже виписують рецепти таким людям, але отримати ліки пацієнти можуть поки що частково.
Для впровадження програми Уряд передбачив у бюджеті півмільярда гривень. За підрахунками Міністерства охорони здоров’я, під дію цієї програми підпадають майже 24 мільйони українців. Отримати такі ліки можна буде в обмеженому переліку аптек, що беруть участь у програмі реімбурсації. Також у МОЗ заявили, що обмежень у коштах не матиме жоден пацієнт. Не впливатиме на це і його статус. Програма поширюється на всіх без винятку громадян України. Крім того, у Міністерстві пояснюють, що саме серцево‑судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астма найбільше впливають на показники смертності серед населення. Смертність від серцево‑судинних хвороб складає 65 відсотків від загальної в Україні. На діабет ІІ типу страждає більше одного мільйона осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано більше 200 тисяч.
Як працює програма «Доступних ліків» у Кобеляцькому районі, розповіла Любов Коломієць, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги:
— Заявки на участь у цій програмі подали дві аптеки: центральна районна аптека №146 «Полтавафарм» та «Аптека низьких цін» товариства ІРІС. Із 1 квітня сімейні лікарі почали виписувати рецепти на ліки, які визначені програмою за міжнародною непатентною назвою. Уряд затвердив 21 таку назву. Згідно програми, лікар виписуватиме хворому рецепт на три місці. Та в зв’язку з тим, що на сьогодні ще не відомо, яка сума надійде в район на медикаменти, термін рецепту зменшений до 30 днів.
Медик пояснила, що програма «Доступні ліки» поширюється на препарати від серцево‑судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальною астми. Їх можна отримати в аптеці лише за рецептом лікаря, безкоштовно або з незначною доплатою. Безкоштовно надаються ліки з нижчого цінового сегменту, вартість препаратів із середнього цінового діапазону компенсується частково. Хворий сам вирішуватиме, які з них отримати. Вартість препаратів, що не беруть участь у програмі, не компенсується. Аптеці за відпущені хворому ліки щомісяця платитиме держава. У випадку, якщо у наявності в аптеці не буде потрібних препаратів, провізор забирає рецепт і повідомляє хворого, коли ліки з’являться.
— Пацієнтів цих трьох груп захворювання лікарі прийматимуть у порядку живої черги, — говорить Любов Коломієць. — Вони проходитимуть медогляд, після чого їм виписуватимуть рецепт. У Кобеляцькому районі під дію програми підпадають 121 хворий на бронхіальну астму, 825 — на цукровий діабет ІІ типу, 14 338 — на серцево‑судинні захворювання.
Завідуюча Центру ПМСД вважає, що програма зобов’яже людей, які страждають на ці захворювання, регулярно проходити обов’язкове медичне обстеження та більше уваги приділяти своєму здоров’ю.
А що ж із ліками?
Хоча лікарі вже виписують рецепти, але ліки частково почали відпускати в аптеці №146. Із приводу цього Любов Коломієць пояснила:
— Заяви від аптек ми отримали. Та договори поки що не складені, оскільки ми не знаємо, скільки коштів під цю програму виділить держава на Кобеляцький район. 4 квітня МОЗ оприлюднило реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню згідно з програмою. Директор обласного Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак припустив, що кошти мають надійти в район до кінця тижня.
У «Аптеці низьких цін» нам повідомили, що доки повністю не заключать договори, рецепти не прийматимуть і ліки відпускати не будуть. Хоча всі медпрепарати, указані в реєстрі, є в них у наявності.
Як розповів Олег Безима, керівник аптеки №146, вони приймають рецепти у хворих та частково видають медпрепарати. Найближчим часом усі ліки, зазначені в реєстрі, мають надійти в медустанову. Також чоловік сказав, що з наступного тижня в філіалах аптеки №146, які працюють у Біликах, Світлогірському, Орлику й Дашківці, можна отримати ліки за рецептами.
Адреси кобеляцьких аптек, де можна отримати медпрепарати:
аптека №146, вулиця Небесної Сотні, 36 а, «Аптека низьких цін», вулиця Шевченка, 11.