За сприяння Світового банку група лікарів-кардіологів і сімейних лікарів з Полтавщини відвідала з робочим візитом республіку Литву. Метою полтавців було ознайомлення із моделлю системи охорони здоров’я Литви, бо в Україні, за теперішньою реформою, планується схожа модель. У складі делегації була сімейний лікар — гадячанка Віта Гусаренко, яка розповіла про свої враження
Побували у Вільнюсі, Каунасі, Друскінінкаї. Відвідали лікарні, кардіологічні центри, санаторії, реабілітаційні центри. Нам стало цікаво, чи дорого лікуватись у Литві та чи платять там щось у лікарнях.
– Кожен житель виділяє 9% щомісячної заробітної плати на медичне страхування. Так само і пенсіонери – відраховують 9% від своєї пенсії. Але тоді у литовців є гарантія, що у разі потреби лікування буде безкоштовним. Навіть складна операція, аж до трансплантації органів. Хворому на онкозахворювання всі процедури теж виконують коштом медичного страхування. Тим, хто не має страховки, надають першу невідкладну допомогу безкоштовно, а далі потрібно йти до платної клініки.
– Як працює невідкладна допомога?
– «Швидка» допомога повністю безкоштовна. Бачили роботу «швидкої». Перед оператором кілька моніторів. При нас зателефонував чоловік, якому була потрібна допомога лікаря. Він був гостем міста і не зміг пояснити, де знаходиться. На прохання оператора чоловік розповідає, що він бачить перед собою. Оператор «швидкої» вводить прикмети місця і за допомогою Google швидко з’ясовує місцезнаходження хворого. І навіть тоді не перервала розмову, а говорила з чоловіком, допоки не приїхала машина лікарів. На «швидких» працюють парамедики, фельдшери, лікарі. Яка саме бригада обслуговує виклик — залежить від складності випадку.
– Які враження від сімейної медицини?
– Наша реформа майже ідентична. Тільки ми ще починаємо перетворення, а в них уже вона працює. Цікаво, що викликів сімейного лікаря додому в них немає. За необхідності їде «швидка» або черговий лікар. Якщо людина після інсульту чи інвалід, то сімейний лікар може відвідати. Але такого, як у нас, що при температурі у хворого 37,2 лікар бігає по домівках, немає.
– Черги під кабінетами великі?
– Там немає черг. Пацієнти записуються напередодні до лікаря і підходять за десять хвилин до призначеного часу. У них відпрацьований запис через інтернет прямо з дому. Можна записатись і в лікарні. Підходять до холу поліклініки, на терміналі натискають на кнопку й отримують талончик. Існує запис і через регістратора. Над віконцями табло, де висвічуються номер. Підійшов – записали. Натовпу ніде немає, бо все розплановано.
– Що здивувало в роботі сімейних лікарів?
– Багато такого, що є там, впроваджується в нас. Але в Литві більше допомоги сімейному лікарю. Наприклад, ми самі з медичною сестрою викликаємо на флюорографію, на щеплення, на онкоогляд різні категорії пацієнтів. А там сімейному лікарю є допомога в особі координатора, який викликає на планову флюорографію, онкоогляди, у випадку поганих результатів аналізів тощо. Координатор один на амбулаторію. Він опікується саме цим. Допомагає і черговий лікар, який їде до хворого. Є також паліативний лікар, який їде до онкохворих, тяжких хворих після інсульту, старих людей. З ним працює кілька медичних сестер, вони виконують призначення лікаря. У них є спеціальна валізка, за допомогою якої можна зробити кардіограму, аналізи. Потім за допомогою планшету медичні сестри відправляють результати лікарю і він дає рекомендації. Якщо ж випадок важкий, то лікар їде до хворого.
– А якщо хворий після операції?
– Тоді є кілька етапів. Наприклад, якщо людина після інфаркту. Спочатку хворий знаходиться у лікарні, а потім його переводять до реабілітаційного центру, де він лікується до повного відновлення. А потім періодично приходить до сімейного лікаря на плановий огляд.
– Навантаження лікарів таке ж, як і в нас?
– Менше. У них 1500 пацієнтів, у нас – 2000.
– Ліки дорого коштують?
– В аптеці без рецепта можна купити тільки жарознижуюче і вітаміни. Сімейний лікар виписує рецепт на ліки і хворий їх отримує безкоштовно протягом півроку. Витрати покриває страховка. Через півроку хворому потрібно прийти до лікаря, який після огляду хворого призначить подальше лікування.
– А щеплення входять до страхової медицини?
– Дівчаткам-підліткам робиться безкоштовно щеплення проти раку шийки матки. Усі щеплення дітям теж безкоштовно.
– Що, на Вашу думку, зараз не можемо мати в Україні?
– У нас не можуть проводити операції з трансплантації органів. Ми відвідали кардіоцентр у Вільнюсі, де роблять трансплантацію серця. У нас немає законів, які дозволяють робити такі операції. Люди в нас є, апаратура є, а законів немає. А у них роблять багато таких операцій.
– Що Ви для себе особисто відзначили з подорожі?
– Реформу потрібно робити. За підтримки держави ми можемо досягти таких результатів, які досягли в Литві.