Учора у Полтаві на Південній залізниці відбулось масштабне показове спеціальне об’єктове навчання з питань цивільного захисту.
Відповідно до задуму, поблизу Ворсклянського парку станції «Полтава-Південна» зійшов із рейок рухомий склад. Що призвело до розливу аміаку із утворенням вибухонебезпечної пароповітряної хмари.
Учора, близько 11 години надзвичайники отримали повідомлення про сходження з рейок рухомого складу поблизу Ворсклянського парку станції «Полтава-Південна». Через транспортну подію перекинулась одна із цистерн, у якій знаходився розріджений аміак та відбулась її розгерметизація, що призвела до розливу аміаку, а згодом і до його загоряння.
Прибувши на місце події метрологічне відділення та відділення радіаційно-хімічного і біологічного захисту визначили інтенсивність витоку небезпечної речовини, напрямок вітру та встановили межі зони зараження.
У зоні ураження опинились бригада працівників залізниці та пересічні громадяни, які отримали травми різного ступеню тяжкості та отруєння небезпечною хімічною речовиною. Домедичну та медичну допомогу постраждалим надала служба екстреної медичної допомоги міста Полтави.
Після ліквідації та локалізації пожежі та наслідків виливу аміаку, під цистерною, що стояла на колії, рятувальники виявили підозрілий предмет, схожий на вибуховий пристрій. Прибувши на місце події, вибухотехніки ГУ НП знешкодили вибухівку. Після цього, особовий склад відновного поїзда станції «Полтава-Південна» знову зміг встановити цистерну на рейки.
Проте на цьому «пригоди» рятувальників не закінчились. Згодом надійшло повідомлення про те, що бригада обходу колій у районі залізничного мосту через річку Коломак виявили трьох підозрілих осіб, які хотіли прилаштували на залізничній колії невідомий предмет. Проте, при спробі працівників бригади завадити цьому, зловмисники скинули у воду одного із них, проте інший втік і передав цю інформацію черговому по станції. Поліція спільно з Антитерористичним центром УСБУ у Полтавській області організували перехват та затримання зловмисників. А тіло «загиблого» працівника залізниці водолази відшукали у річці.
Захід відбувся у рамках виконання розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2017 рік».
У ньому взяли участь голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Головко, заступник голови ОДА Роман Товстий, представники Управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації, виробничий підрозділ «Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», ГУ ДСНС у Полтавській області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, навчально-методичних центрів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Київської, Сумської, Черкаської, Чернігівської та Полтавської областей. А також представники Національної поліції Полтавщини, центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Антитерористичного центру при Управлінні СБУ у Полтавські області.
— Для мене цивільний захист дійсно є частиною загальної концепції безпеки України. На питання чому ми так багато уваги приділяємо цьому, я хочу сказати — в Україні на сьогоднішній день дійсно існує надзвичайний стан, оскільки зараз держава знаходиться у стані війни з російським агресором. І те, наскільки ми будемо підготовлені та навчені у практичній площині, настільки і зменшимо ризики наслідків надзвичайної ситуації та зможемо запобігти людським втратам, матеріальним ресурсам, — розповів Валерій Головко.
Він наголосив, що саме такі навчання і показують, наскільки область готова до надзвичайної ситуації:
— Хотів би, щоб у ході сьогоднішніх практичних навчань, ви отримали додатковий інформаційний ресурс, і найголовніше — практику.
Навчання відбулося на базі відокремленого підрозділу «Полтавська дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Південна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця».
— Цей об'єкт вибрали невипадково. На нашу думку, саме на об'єктах інфраструктури у сучасних умовах можливі масштабні аварії, у тому числі, внаслідок терористичних актів. І саме таку ситуацію ми сьогодні відпрацюємо, — говорить Роман Товстий.
Також він зазначив, що саме у подібних навчально-екстремальних умовах набувається досвід, підвищується майстерність і кваліфікація органів управління та сил цивільного захисту Полтавської області усіх рівнів.
— За підсумком проведених навчань буде відзнятий відеоматеріал, який потім запустять у засобах масової інформації Полтавщини. Це потрібно для того, щоб мешканці області наочно могли впевнитися у тому, що вони знаходяться під захистом справжніх професіоналів, і їхнє життя знаходиться у безпеці, коли поруч рятувальники, — підсумував Роман Товстий.