На сьогодні в Україні йде підготовка до медичної реформи.
У рамках медичної реформи стартував проект технічної підтримки впровадження державного гарантованого пакету на рівні первинної медичної допомоги. Підтримку реалізує проект USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», який працює з об’єднаними територіальними громадами, обласними адміністраціями та Міністерством охорони здоров’я.
Для участі у цьому пілотному проекті відібрали дві громади — Царичанську об’єднану територіальну громаду в Дніпропетровській області і місто Балта в Одеській. Центр первинної медико-санітарної допомоги (первинна ланка районної лікарні) готовий стати першопрохідцем у пілотному проекті.
Нещодавно в Царичанській селищній раді відбулася зустріч керівників Проекту USAID Нати Аваліані та Олексія Яременка з головою райради Світланою Горбачовою, керівником Царичанської ОТГ Геннадієм Сумським, головним лікарем ЦПМСД Наталією Дениско, заступником голови ОТГ Володимиром Стрільцем та іншими представниками громади. Чому саме до пілотного проекту була обрана громада Царичанки, зокрема первинна ланка районної лікарні? Як пояснила Ната Аваліані, керівництво громади, місцевої влади, лікарні виразили зацікавленість і готовність впроваджувати цей проект. Адже головна мета команди проекту «Реформа ВІЛ-послуг у дії» — допомогти працювати первинній ланці у нових умовах реформування, безболісно на практиці подолати перехідний період становлення в умовах реформи, навчити людей приймати правильні рішення та не боятися змін, надавати фахову методичну, консультативну, психологічну допомогу. Тобто, медичні працівники, як і пацієнти, мають бути підготовленими до медичної реформи.
У ході зустрічі представники Проекту представили план технічної підтримки роботи та обговорили з присутніми можливості і строки його впровадження. Технічна підтримка передбачає впровадження державного гарантованого пакету медичних послуг. Це коли громадяни знають, що конкретно вони можуть отримати безоплатно, а за що необхідно сплатити — скільки, як саме і за яких умов (офіційна, проста і зрозуміла система співоплати).
Одним із нових механізмів оплати медичних послуг у впровадженні медреформи буде принцип «гроші ідуть за пацієнтом». Це своєрідний договір з пацієнтом на обслуговування. Держава відмовляється від утримання інфраструктури медичних закладів через постатейне кошторисне фінансування. Вона поступово переходить до оплати реальних послуг, наданих медичним закладом пацієнтам.
Також технічна підтримка команди проекту буде зосереджена на організаційній розбудові Царичанського Центру первинної медико-санітарної допомоги та включатиме ряд завдань.Одне з них передбачає перетворення ЦПМСД як юридичної особи з бюджетної установи у комунальне некомерційне підприємство. Це буде самостійний заклад, який матиме повноваження планувати свої послуги в межах громади. Також керівники проекту будуть навчати медперсонал грамотному менеджменту та маркетингу в управлінні закладом; учитимуть розумно розподіляти кадрові навантаження, оптимізувати людські ресурси. У роботу первинної ланки будуть впроваджуватися електронні черги та електронний обіг пацієнтів. Електронна система дозволить лікарю вести пацієнта по хворобі без наявності картки та надавати допомогу з урахуванням його стану. Ці та інші новації стимулюватимуть медичну галузь до поліпшення якості медичного обслуговування і водночас підвищення економічної ефективності використання ресурсів. А перетворення закладів охорони здоров’я у комунальні некомерційні підприємства сприятиме більшій господарській та фінансовій самостійності, управлінській гнучкості.
У ході робочої зустрічі присутні обговорили механізм подальшої співпраці.