У Полтаві відбулося засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Його очолив заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло. Засідання відкрила директор Полтавського обласного центру зайнятості, представниця робочої групи Катерина Клавдієва. Вона доповіла про результати робочих груп щодо легалізації заробітної плати та зайнятості населення у першому півріччі цього року. За її словами, з січня по червень на Полтавщині роботу по легалізації трудових відносин та заробітних плат представники робочих груп активізували.
— Представники робочих груп проводять інформаційні та роз’яснювальні роботи, розповідають про негативні соціальні наслідки нелегальних трудових відносин та заробітних плат «у конвертах», — повідомила Катерина Клавдієва.
І така робота дає свої плоди. У першому півріччі цього року легалізували 424 робочі місця, а це майже втричі більше за аналогічний період минулого року. Найвищі результати представники робочої групи зафіксували у Гадяцькому, Кобеляцькому, Козельщанському та Пирятинському районах .
— Наприкінці минулого року було багато нарікань щодо легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Говорили, що відбудеться обвал на ринку праці, робочі місця скоротяться, а в службі зайнятості зросте чисельність безробітних. Проте цього не сталося, — додала Катерина Клавдієва.
За словами керівника Полтавського обласного центру зайнятості, порівняно з минулим роком, кількість безробітних на Полтавщині зменшилася на 3 тисячі. Якщо минулого року їх було 21 тис, то на сьогоднішній день — 18 тис. Нині рівень реєстрованого безробіття у нашому регіоні складає 2%. Це, наголошують фахівці, найкращий результат за останні 10 років. Окрім цього у центрі зайнятості на 20% зросла кількість вакансій. І на 15% — кількість роботодавців, що співпрацюють з центром.
— Зросла і кількість найманих працівників, за яких роботодавці сплачують єдиний соціальний внесок. Якщо у травні минулого року у центрі зайнятості було зареєстровано близько 332 тис, то зараз — понад 342 тис. Тобто приріст 10 тис осіб. А якщо рахувати середній показник за перше півріччя цього року, то приріст складає 12 тис, — зазначила Катерина Клавдієва.
Про порядок здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю, затверджений Постановою Кабміну України доповіла заступник начальника Управління Держпраці у Полтавській області, представниця робочої групи Наталія Велика. Вона зазначила, що виявлення цивільно-правових відносин, які носять ознаки трудових, кваліфікуватиметься як нелегальна праця.
Якщо роботодавець укладає з працівником (фізособою) договір цивільно-правового характеру (договір про надання послуг), який повинен носити відповідні ознаки і регулюватися ЦК України, а по своїй суті має всі ознаки трудових відносин, то при здійсненні нагляду такі відносини Управління Держпраці кваліфікуватиме як трудові.
— Шапка договору одна, а працівник насправді табелюється, отримує двічі на місяць зарплату — хіба ж це послуги? Це виконання трудових обов’язків, — говорить Наталія Велика. — Перевірку можемо здійснити, отримавши інформацію з будь-якого офіційного джерела — за повідомленням правоохоронних органів, самих працівників, пенсійного фонду чи ДФС тощо.