Цьогорічні липень та серпень надовго запам’ятаються українцям, особливо тим, хто займається сільським господарством. Аномальна спека побила рекорди багаторічних спостережень і може призвести до різкого зменшення врожаю пізніх зернових та технічних культур.
Cпеціалісти Кобеляцької метеостанції не радять аграріям сподіватися на щедрий урожай кукурудзи, соняшнику та сої. Результати контрольних спостережень за посівами кукурудзи в районі села Мідянівка не налаштовують на оптимістичний лад. Так вага одного качана у стадії молочної стиглості становила лише 133 грами, кількість зерен у ньому — 375 штук. Для порівняння, у минулому році аналогічні заміри показали наступні результати: вага качана — 240 грамів, кількість зерен — 568.
Такі невтішні прогнози на врожай пізніх культур передусім пов’язані з аномально жарким липнем та двома декадами серпня, а також із фактично повною відсутністю опадів. Абсолютний максимум температури за цей період не був побитий, а ось кількість днів, протягом яких ртутний стовпчик піднімався вище тридцяти градусів за Цельсієм, була небувалою за всю історію спостережень.
Перша і друга декади липня видалися за температурними показниками близькими до норми. А ось із двадцятих чисел місяця «припекло». Третя декада липня була аж на три градуси гарячішою, аніж звичайно. Середньодобова температура становили 23,7 градуса з позначкою «плюс». Максимум температури склав +34,1. На поверхні ґрунту +60. Протягом шести днів температура піднімалася вище тридцяти градусів.
Перші дві декади серпня виявилися ще жаркішими. Зазвичай у цьому місяці ночі стають прохолодними. Але не у 2017 році. Середньодобова температура в першій декаді останнього місяця літа була на 5,7 градуса вищою за норму, у другій — на 6,4.
Температурний максимум склав +36,3. На поверхні ґрунту були зафіксовані всі 61,5 градуса. Вищу температуру фіксували лише у 2010 році. Протягом дев’яти з десяти днів спека сягала більше нестерпних тридцяти градусів.
Протягом другої декади серпня всі десять днів «смажило» більше тридцяти. Максимум склав +35,9. Земля нагрівалася до +60. На глибині ґрунту 10 сантиметрів була зафіксована температура 34–36 градусів. І все це за відсутності опадів.
Наприкінці потрібно нагадати любителям довгострокових прогнозів, які надають різні народні синоптики, що ніхто з цих погодніх нострадамусів не передбачав такої аномальної спеки. Зокрема, незрозуміло, чому популярний Леонід Горбань віщував не надто спекотний і вологий серпень. Що було насправді — ми відчули на собі.
Цікаво, що попри чергове фіаско довгострокових прогнозів погоди, люди вже зараз починаються цікавитися тим, що «народні» синоптики віщують на осінь та зиму 2017–18 років. Що ж, давно було сказано, що історія вчить тільки тому, що вона нічому не вчить.