Вхід | Реєстрація

Як перезимує озима?

У сільськогосподарських підприємствах Новосанжарського району посіяно озимих на зерно 15344 га. З них: озимої пшениці — 10427 га, озимого ячменю — 3580 га, озимого жита — 41 га. Крім того, озимий ріпак посіяний на площі 1296 га.
В зиму посіви озимих культур пішли на 85 % площ в доброму, на 15 % в задовільному стані. Як і в попередні роки, закладена відповідна база під майбутній урожай. Однак, вже на сьогодні ситуація на озимому полі неоднозначна.
Слід сказати, що посіви пішли в зиму недостатньо загартованими. Відсутність сонячних днів протягом практично всього осіннього періоду не сприяла утворенню в рослинах в достатній кількості цукру. Що ж стосується впливу погодних умов на перезимівлю озимих культур, то ускладнення відмічене в другій декаді грудня. Воно було зумовлене низьким температурним режимом і нерівномірним заляганням снігового покриву. В першій декаді січня після різкого потепління та дощів відбулося повторне різке зниження температури повітря. В окремих місцях створилися сприятливі умови для утворення льодяної кірки, як висячої (на поверхні снігу), так і притертої (на поверхні ґрунту) перш за все в блюдцях та мікро-пониженнях рельєфу. Ця кірка лежить 30 днів. Тому певна шкода рослинам, яка виражається в зниженні потенціалу врожайності, вже нанесена. Після 40–45 діб (в залежності від товщини кірки) рослини гинуть. Тим більше, що на початку лютого знову пішов дощ, а далі сталося похолодання, яке спричинило утворенню льодової кірки.
На сьогодні озимі культури живі. За даними обстежень та відбору монолітів, які проводилися 20 січня, посіви знаходяться в доброму та задовільному стані. Про це свідчать дані державної насіннєвої інспекції району. Життєздатність озимої пшениці — 89–91 %. В дещо гіршому стані знаходяться посіви озимого ячменю — життєздатність становить 83–90 %. Найгірша ситуація з ріпаком — всього 65 %.
Тому необхідно постійно моніторити хід їх перезимівлі та готуватися (в гіршому випадку) до можливого підсіву та пересіву. За ослабленою озиминою слід готувати активний догляд — обов’язкове двохразове підживлення та захист від бур’янів.
Зима продовжується. Враховуючи неоднозначність і невизначеність обстановки на озимому полі, доцільно було б, до її прояснення, залишити в кожному с/г підприємстві, де є така можливість, зерно пшениці 2–3 репродукції для доведення, при необхідності, до посівних кондицій і використання на посів під урожай наступного року.

Автор: Володимир САЛЬНИЙ, начальник управління агропромислового розвитку РДА


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Нові Cанжари | Фінанси
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації