У п’ятницю 8 вересня десятки кобелячан стали свідками незвичайної події. Білий лелека прямо посеред ринкової площі, що у Кобеляках, сів на дах мікроавтобуса, з якого продавали кавуни.
Продавець Дмитро Телятник розповів, що птах спершу сів на дах одного з магазинів. Було це приблизно в 11 годин дня. На ринковій площі було велелюдно. Напевне, саме через це птах побоявся спускатися нижче. Коли ж площа спорожніла, лелека намагався сісти на землю, але його почали атакувати собаки. І тоді він вирішив тимчасово оселитися на даху мікроавтобуса. Максим спробував погодувати його хлібом. Перша спроба виявилася невдалою, птах не хотів брати корм з рук. Тоді хлопець накидав хліба у розрізану пластикову пляшку і налив у неї води. Таку посудину лелека миттєво уподобав і почав виловлювати із неї хлібний м’якиш.
Біля мікроавтобуса почали збиратися люди. Більшість фотографували незвичайного гостя і навіть робили селфі з ним. Птах вже не боявся людей, а спокійно їв хліб. Посидівши на даху мікроавтобуса пару годин, лелека перелетів на готель. А згодом вирушив у бік пожежної частини. Наступного дня його в Кобеляках не бачили. Дмитро Телятник висловив припущення, що незвичайного гостя забрав до себе хтось із кобелячан.
До речі, Дмитро очікує поповнення в своїй сім’ї. А тут і лелека нагодився.
Якщо це так, то лелеці пощастило. У іншому разі він неминуче загине. Як розповіла для редакції Євгенія Сандомирська, орнітолог за фахом, у цей час лелеки мають уже відлетіти. Якщо птах приземлився серед міста і пішов до людей, то, швидше за все, він уже не мав сил летіти далі. Можливо, він хворий, можливо, ослаблений з дитинства. Шансів долетіти до Африки, де ці птахи зимують, у нього вже немає.
Такі випадки, коли лелеки восени фактично йдуть до людей, за словами орнітолога, трапляються досить часто. І в Світлогірському, де вона проживає, і в інших селах бабусі тримають таких ослаблених птахів у хлівах чи сараях і годують їх до весни. При цьому потрібно усвідомлювати, що на одному хлібові та зерні лелека не виживе. Йому потрібно давати м’ясо або рибу. Згодяться жаби, миші, комахи. Саме ними лелеки харчуються в дикій природі.
Якщо ж такий лелека залишиться зимувати, то або загине з голоду, або його роздеруть дикі звірі чи собаки.
Лелека, бідняк, багач і кавунове зернятко
Про лелек складено надзвичайно багато легенд, їх шанують усі народи світу. Скрізь цей птах вважається провісником добра і злагоди, тим, хто приносить добро й удачу. Ось одна із легенд, узбецька.
Бідняк знайшов лелеку з перебитим крилом. Чоловік забрав птаха до себе додому, вигодував і вилікував. А потім відпустив. Лелека невдовзі повернувся, принісши у дзьобі зернятко кавуна. Бідняк посадив насіння. Виріс величезний, небаченого розміру кавун. Коли його розрізали, то з плоду посипалися золоті монети.
Про цей випадок дізнався багатій. Він вистежив лелеку і перебив йому крило. А потім вилікував і вигодував птаха. Той і йому залишив зернятко кавуна. Коли виріс величезний плід, багатій зібрав задля урочистого моменту розрізання всю свою рідню. Але коли кавун розрізали, то з нього вилетіли тисячі ос і покусали всіх присутніх.
…Коли восени побачити лелеку, то знайте, що він прилетів до вас не для селфі. Врятуєте птаха. Тоді, можливо, і на вашому городі кавун виросте.