12 жовтня в Кобеляках стріляли. Стріляли в собаку. Пса вдалося врятувати завдяки старанням кобеляцьких волонтерів, які опікуються безпритульними тваринами.
Про інцидент нам розповіли вже згадані волонтери. Наталія Ковач та Любов Донченко говорять, що в собаку стріляли в районі фонтану, який розташований на вулиці Касьяна. Нібито пес не був безпритульним. Із ним навіть гуляв хлопчик. Постріли були здійснені з пневматичної зброї.
За іншою версією, стріляли у бродячого пса, одного із тих, що постійно знаходяться поряд з відділом поліції та магазином «Смак». Нібито собака когось злякав.
Говорили й про те, що по Кобеляках того дня ходила ціла група чоловіків, які методично відстрілювали бродячих тварин. Але цю версію згодом спростували й самі волонтери, які проводили своє розслідування. Між тим, у поліцію із заявою про стрілянину ніхто не звертався. Самі поліцейські пояснили, що до них звертаються з проханнями провести відстріл собак за межами населених пунктів або дати на це дозвіл. Але, згідно з чинним законодавством, застосувати табельну зброю проти бродячих тварин правоохоронці можуть лише у випадках прямої загрози життю та здоров’ю громадян. Простіше кажучи, тоді, коли бродячі пси вже нападуть на людину і почнуть її кусати.
У всіх інших випадках той, хто почне стріляти чи іншим способом завдавати шкоди тваринам, ризикує бути підданим кримінальному покаранню. Адже 4 серпня 2017 року набув чинності закон №5119–1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження гуманного ставлення до тварин». Він передбачає не лише адміністративну, як раніше, а й кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Покарати можуть навіть за покинуту на пастівнику корову.
Побої, знущання над тваринами тягнуть за собою штраф від 3400 до 5100 гривень з конфіскацією тварини, якщо її життю є загроза.
У разі колективних знущань, повторного випадку знущання штраф збільшується від 5100 до 8500 гривень або адмінарешт до 15 діб з конфіскацією тварини в разі потреби.
За задоволення статевої пристрасті з твариною — штраф від 3400 до 8500 гривень. Тварину конфіскують.
Якщо поліція кваліфікує жорстоке поводження з твариною за статтею Кримінального кодексу, винуватцю, у залежності від наслідків (загибель тварини), загрожує обмеження або позбавлення волі від шести місяців до 3 років. За вбивство тварини в присутності дитини — обмеження або позбавлення волі строком 3-5 років.
Передбачено також покарання до 8 років позбавлення волі, якщо зловмисник зробив це з особливою жорстокістю (повторно, колективні знущання, стосовно двох і більше тварин).
Не можна сказати, що цей, як і багато інших законів, викликав однозначне схвалення в суспільстві. Адже він не вирішує проблему безпритульних тварин. Держава грошей на ці цілі не виділяє. Вона зараз узагалі практично не втручається у це питання. Між тим, у Європі, яка вважається для України прикладом, утримання домашніх тварин є суворо регламентованим процесом. Громадянин без дозволу спеціальних ветеринарних та інших служб не має права навіть завести собаку. Якщо ж заведе, то платитиме за неї податок і буде зобов’язаний щорічно приводити тварину на обстеження до лікаря. Інакше — величезний штраф.
В Україні поки що проблему безпритульних тварин намагаються вирішити виключно волонтери. Така ж ситуація і в Кобеляках, і у всьому районі. На території району існує лише один та й той неофіційний притулок для таких тварин. Але його можливості обмежені фінансово і організаційно. Добре, що в цьому році завдяки допомозі Кобеляцької районної асоціації фермерів (керівник Володимир Білоусько) вдалося забезпечити тварин кормами. Дехто з волонтерів самотужки стерилізує безпритульних тварин. Їх уже кілька бігають по райцентру. Одна стерилізована собака навіть має на вусі спеціальний чіп.
У органів місцевого самоврядування поки що теж не доходять руки до вирішення проблеми. Ні на створення притулків, ні на стерилізацію ради грошей не виділяють. Хоча була пропозиція комунального підприємства з Харківської області «Центр поводження із тваринами» про співпрацю. Їх співробітники готові провести відлов і стерилізацію. Але це коштує тисячу гривень за одну тварину. Крім того, потрібно знайти не менше восьми собак, аби фахівці приїхали. Інакше виїзд буде нерентабельним. І головне — стерилізованих тварин одразу випустять.
Зараз вирішується питання, щоб Полтавська обласна і Сухинівська сільська ради в рамках бюджету участі виділили разом сто тисяч гривень на потреби притулку для тварин. Чи виділять ці гроші, ми повідомимо дещо пізніше.