20 жовтня у Царичанській опорній школі відбулася презентація проекту технічної підтримки Царичанського центру первинної медико-санітарної допомоги (далі — ЦПМД) при переході на нову модель фінансування первинної ланки, що базується на принципі «гроші ходять за пацієнтом».
Презентацію провели представники проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» за участю голови Царичанської громади Геннадія Сумського та головного лікаря ЦПМД Наталії Дениско. Учасники заходу — працівники первинної медичної ланки, представники адміністрації ОТГ, представники ЗМІ.
Нагадаємо, в Україні розпочалася медична реформа, яка втілюватиметься поетапно. До 2020 року законопроектом передбачено, що система охорони здоров’я перейде на фінансування лікарень напряму за надані послуги, електронну систему звітності замість паперової та спрощені європейські будівельні й санітарні вимоги до медзакладів. Тобто, відкрити медичну практику буде набагато простіше. Крім того, запрацює Національна служба здоров’я України, яка буде напряму фінансувати медичні заклади за надані населенню послуги. Раз на рік ця служба встановлюватиме єдині тарифи для медичних закладів. Автономізація лікарні відбудеться через зміну статусу закладу з бюджетної установи на некомерційне комунальне підприємство. Нещодавно на сесії Царичанської районної ради депутати затвердили рішення про реорганізацію центру первинної медичної ланки в некомерційну комунальну організацію. Що стосується програми «Доступні ліки», то у рамках реформи вона буде поступово розширюватись до повного покриття Національного переліку основних лікарських засобів.
У своєму виступі голова Царичанської ОТГ Геннадій Сумський зауважив, що при опитуванні 49 відсотків мешканців громади вказали на незадовільний стан місцевої медицини. Голова висловив упевненість у правильності рішення щодо участі у пілотному проекті.
— Це будуть позитивні зміни і перспективи як для самих медиків, так і для населення в цілому, — підсумував очільник та подякував спеціалістам проекту за співпрацю.
Саме в рамках цього проекту відбудеться перетворення Царичанської ЦПМД із бюджетної установи у комунальне некомерційне підприємство, яке буде самостійно вирішувати, на що витрачати кошти. Підтримку реалізує проект USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії», котрий співпрацює з об’єднаними територіальними громадами, обласними адміністраціями та Міністерством охорони здоров’я України у впровадженні медичної реформи. Про це говорив радник з питань політики, заступник керівника проекту USAID Олексій Яременко.
— З-поміж усіх громад Царичанська і громада міста Балту Одеської області виявились найсміливішими, найініціативнішими в рамках впровадження реформи первинної медичної допомоги. Царичанка була обрана одним із двох пілотних регіонів, які вже готові запровадити нову систему оплати послуг, засновану на результаті, коли гроші платяться згідно кількості пацієнтів, яких обслуговує лікар, — пояснив представник проекту. — Проект USAID, який надає технічну підтримку громадам, в Україні впроваджує компанія «Делойт». Цей проект працює на національному регіональному рівні та надає підтримку МОЗ у розробці та реалізації важливих реформ у сфері фінансування охорони здоров’я, у реалізації Концепції розвитку громадянського здоров’я, сприяє розвитку потенціалу надавачів первинної медичної допомоги та госпітальних округів.
Також доповідач наголосив, що нова система оплати та запровадження автономізації дозволить покращити медичні послуги для населення та умови праці лікарів. Термін дії проекту, за словами Яременка, з липня 2017 року по липень 2018‑го. За цей час проект має допомогти Царичанській ЦПМД пройти процес самостійності, навчити операційному, кадровому та фінансовому управлінню, впровадити медичну інформаційну систему, яка буде мати єдині електронні реєстри закладів, лікарів, пацієнтів, ліків по всій країні.
Присутні цікавились перспективами розвитку сільської медицини та долею вторинної ланки. Олексій Яременко повідомив, що на сьогодні урядом виділено 4 мільярди гривень на розбудову сільської медицини і 1 мільярд на розбудову Міністерства охорони здоров’я. Але це буде реалізуватися в наступному році. У пакет законопроектів медичної реформи входять і покрокові зміни у вторинній ланці. Модернізація «вторинки» буде відбуватися поетапно.
— Прийняття реформи первинної медичної допомоги — це шанс на краще життя і для пацієнтів, і для медиків, — зазначила у своєму виступі головний лікар ЦПМД Наталія Дениско і розповіла про переваги та перспективи реформи: — Реформа первинної ланки вирішить проблеми низької якості медичних послуг, неефективного витрачання бюджетних коштів, катастрофічних витрат домогосподарств на охорону здоров’я. Забезпечить управлінську та фінансову автономію закладів охорони здоров’я, умови для роботи і професійного розвитку персоналу та гіду заробітну платню.
Згідно реформи, пацієнти підписують декларацію з сімейним лікарем. Лікар може відмовитись від підписання декларації з людиною, якщо в нього вже є дві тисячі пацієнтів. За кожного хворого, з яким лікар уклав декларацію, він отримує кошти. Якщо людину не задовольняє лікар, через півроку можна перезаключити угоду з іншим сімейним лікарем. У Царичанці процес укладання договорів з сімейними лікарями розпочнеться з середини грудня цього року.
Виступили радник з питань реформи системи ОЗ на регіональному рівні проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Марія Самко та Катерина Дудкіна, радник з питань комунікації проекту USAID. Фахівці ознайомили присутніх з метою, ключовими етапами та очікуваними результатами технічної підтримки проекту.