У 2017 році Верховна Рада ухвалила низку ключових законів, які запустили довгоочікувані реформи в освітній, медичній, пенсійній та інших сферах життя. У 2018-му також планується чимало законодавчих нововведень, які мають покращити економічні та соціальні показники України. Яких змін чекати українцям і до чого готуватися у 2018 році? Відповіді шукали аналітики Центру громадського моніторингу та контролю.
Доходи, ціни і зарплати
У Мінекономрозвитку прогнозують, що у 2018 році ВВП України зросте на 3%. Цьому, зокрема, має посприяти покращення інвестиційного клімату та умов ведення бізнесу в Україні як на законодавчому, та і інфраструктурному рівнях. За даними відомства, Україна далі розширюватиме ринки збуту і поглиблюватиме євроінтеграцію. Уже в лютому планується приєднатися до Конвенції Пан-Євро-Мед, що спростить торгівлю з країнами Європи. За підрахунками економістів, експортні показники 2018 року повинні перевищити торішні на 4% і скласти 55,7 млрд дол.
«Українським товарам буде розширено доступ на ринки 42 країн та територій, що диверсифікує експорт з України. Також процес приєднання до Конвенції (Пан-Євро-Мед, – ред.) дає можливість бізнесу вже сьогодні планувати свою діяльність на перспективу», – прокоментувала Торговий представник України Наталія Микольська.
У відомстві очікують зниження безробіття до 9,1%, а також підвищення реальної зарплати на 9,6%. Водночас індекс споживчих цін урядові економісти прогнозують на рівні 110,9%, а курс долара – 30,1 грн. Хоча незалежні експерти сумніваються в такому оптимістичному валютному курсі і вважають, що він може бути більшим.
Реформи в дії
1 січня у країні розпочався перший етап запровадження медичної реформи. Відтепер лікарні почнуть отримувати фінансування за обслуговування кожного пацієнта (близько 370 грн на одного у первинній ланці). Щоб кошти йшли саме в той заклад, який потребує фінансування, слід обрати свого сімейного лікаря й укласти із ним договір. Загалом у 2018 році заплановано 115,2 млрд грн на медицину. Близько 1 млрд грн призначається на програму «Доступні ліки».
На якісну освіту в 2018 році уряд виділить 219,1 млрд грн, з яких майже 1 млрд грн піде на модернізацію початкової школи. Понад 406 тисяч учителів отримають підвищення зарплати на понад 25%. А з 1 вересня першокласники перейдуть на 12-рівневу систему освіти: навчатимуться 4 роки у початковій школі, потім 5 років – у середній і 3 роки – у профільній середній школі. Відтепер вчителі зможуть самостійно розробляти навчальні плани та застосовувати найкращу методику у навчанні.
Цього року також триватиме далі реформа судочинства. Після конкурсу до Верховного суду, що відбувся минулого року, аналогічний відбір розпочнеться у нижчих судових інстанціях. Зокрема, буде обрано Вищий суд із інтелектуальної власності.
Не зупинятиметься і реформа децентралізації. У планах – об'єднання нових громад і вибори голів новостворених ОТГ. Також цього року збільшується кількість ОТГ, які перейшли на прямі міжбюджетні відносини із державою. У 2018 році уже 574 об’єднані громади користуватимуться перевагами фінансової децентралізації, зокрема зможуть застосувати освітню, медичну та інфраструктурну субвенції (заплановано понад 2 тисячі проектів з інфраструктури). Величезним завданням цього року є також ремонт і будівництво нових доріг. На це в держбюджеті передбачено 46,7 млрд грн, а загалом заплановано звести 50 нових мостів та оновити 4 тис. км доріг.
План для депутатів
Одним із пріоритетних законів у 2018 році є проект приватизації держмайна, який Верховна Рада схвалила у першому читанні минулого року. За даними уряду, в Україні близько 3,5 тис. держпідприємств збиткові. Новий закон дозволить сформувати систему прозорого продажу цих об’єктів, завдяки чому держава зможе не лише залучити кошти в економіку, а й зменшити корупцію. Зокрема, через запровадження електронних прозорих аукціонів.
«Це дозволить прискорити процес, зробити його прозорішим, зробити прозорішими і учасників аукціону та залучити ефективних власників», – переконаний Президент України Петро Порошенко.
Також важливим завданням для депутатів є ухвалення законодавчої бази для створення Антикорупційного суду. У кінці грудня парламент відкликав попередній законопроект, щоб дозволити Президенту внести новий документ, який відповідатиме рекомендаціям Венеціанської комісії та вимогам МВФ.
Інший закон, що його Верховна Рада повинна ухвалити цього року, стосується земельної реформи. Міжнародні партнери України постійно закликають депутатів запустити обіг землі, однак остаточного проекту досі немає. Натомість у кінці минулого року земельний мораторій було продовжено ще на один рік.
«Мораторій на продаж землі стримує продуктивність агроземель в Україні і призводить до невигідного становища мільйонів невеликих землеробів. Уряд України зараз проводить багато роботи для цієї реформи. Ми віримо, що ця ініціатива вирішиться на законодавчому рівні до весни 2018-го, аби можна було відкрити ринок у вересні 2018-го», – зазначив Провідний економіст представництва Світового банку Фарук Хан.
Серед інших пріоритетних законів експерти називають також унормування тендерного законодавства, ухвалення закону про покращення інвестиційної привабливості України, а також важливі для інвесторів зміни щодо валюти і податку на виведений капітал.