Протягом останніх кількох днів у Фейсбуці і на редакційному сайті «ЕХО» почали тиражувати новину про те, що нібито з 1 січня 2018 року перестануть закупляти молоко від населення. Редакція вирішила перевірити, наскільки відповідає дійсності ця інформація.
Для початку ми звернулися до самих селян, які тримають у домашніх господарствах корів і продають молоко заготівельникам чи на ринках. Були опитані десять чоловік. Найцікавіше, що більшість цих людей узагалі нічого не чули про те, що з 1 січня 2018 року в них не будуть закупляти молоко.
Звідси висновок: потенційною проблемою чомусь найбільше переймаються користувачі Фейсбуку, які, у своїй переважній більшості, корів бачать лише на екранах телевізорів, живуть у містах і, що головне, нічим, окрім поширення паніки, у цій ситуації себе не проявляють. Та й перевіркою поширеної кимось інформації себе не утруднюють.
Та все ж, як кажуть, диму без вогню не буває. Дійсно, з 1 січня 2018 року мала вступити в дію нова норма ДСТУ, тобто, державного стандарту якості, саме щодо молока. Згідно з нею, в Україні повинно залишитися три сорти молока: екстра, вищий і перший. Між тим, сировина більшості дрібних приватних господарств відповідає лише показникам другому сорту молока. Отже, якщо нова норма ДСТУ 3662–2015 реально запрацює, то молоко від населення на переробні підприємства не братимуть. А це — майже 80 відсотків сировини. Нововведення не передбачає жодної заборони селянам продавати молоко другого ґатунку на ринках чи заготівельникам. Та зрозуміло, що основним споживачем такої продукції є саме промислові переробні підприємства. І якщо вони відмовляться від закупівлі молока другого сорту, то продати його комусь іншому буде дуже важко, у більшості випадках — неможливо.
Чиновники заспокоюють
За коментарем редакція звернулася до Тетяни Чердак, начальника управління агропромислового розвитку Кобеляцької РДА. Тетяна Андріївна одразу наголосила на тому, що введення в дію згаданої норми ДСТУ, до речі, прийнятої ще у 2015 році, учергове відтерміноване. Цього разу — до 1 липня 2018 року. Від більш розлогого коментаря керівник районного підрозділу утрималася, пояснивши, що ніяких роз’яснюючих документів не отримувала.
Між тим, чиновники більш високого рівня ситуацію коментують. Ось, що говорить заступник Міністра агрополітики і продовольства Максим Мартинюк (публікація розміщена на офіційному Урядовому порталі 13 січня 2018 року):
— Про те, що реально проблем у даній царині не існує, говорить те, що понад 90 відсотків вітчизняного молока, яке виробляється селянськими господарствами, відповідає нормам харчової продукції.
В умовах, коли 80 відсотків молока збирається в господарствах населення, коли від функціонування ринку сирого молока залежить добробут сотень тисяч селян, держава має приймати дуже зважені рішення. І Мінагрополітики завжди буде відстоювати саме інтереси дрібних селянських господарств.
Отже, до 1 липня поточного року, за словами чиновників, жодних змін у процесі заготівлі молока від населення не буде. Як і раніше, селяни торгуватимуть ним і на ринках. Що буде далі — побачимо. Та, швидше за все, введення в дію злополучної норми ДСТУ знову відтермінують. Її запровадження є невигідним як селянам, так і переробним підприємствам.