Ще донедавна в цьому приміщенні, що на територіі Кобеляцького НВК №1, був гараж для службового автомобіля «Таврія». Сьогодні-це котельня з котлами на пелетах, а навчальний заклад опалюється альтернативним паливом, температура в приміщенні відповідає санітарним нормам.
— Це пілотний проект, — розповіла голова райдержадміністраціі Таміла Шевченко. — НВК №1 вибрали невипадково: витрати на опалення були значні, а в класах було холодно. Більше того, труба, яка йшла до навчального приміщення, за низькоі температури перемерзала.
Пропозиціі перейти на альтернативне паливо були й раніше. Але після проведення розрахунків ніхто не зважувався перейти до практичних дій. Тож нові пропозиціі сприймали з недовірою. І навіть тоді, коли місцевий підприємець, засновник ТОВ «Зоря» Юрій Терніков висловив побажання власним коштом придбати два твердопаливні котли й установити в навчальному закладі, були сумніви: а якщо не вийде й школа в зимовий період залишиться без тепла?
Головним аргументом у прийнятті рішення стала домовленість про те, що газову котельню не демонтуємо, в будь-який час, у разі необхідності, можна повернутись до опалення газом.
— Ми сподівалися, що встигнемо виконати всі роботи до початку опалювального сезону, — розповів Юрій Терніков. — Але не встигли через ряд процедурних питань. Довелось брати участь у тендерах, оформляти документи та ін.. Відрадно, що райдержадміністрація, відділ освіти, дирекція НВК проявляли зацікавленість, усіляко сприяли тому, щоб швидше вирішити організаційні питання.
Та все це позаду.Навчально-виховний комплекс опалюється альтернативним паливом.
— За попередніми підрахунками маємо 10 відсотків економіі, — сказала начальник відділу освіти Наталія Коваль. — У 2017 році за опалення заплатили більше 800 тисяч гривень. Аналогічні витрати були в 2016 році.
Площа НВК складає 9300 кв м, навчається 450 учнів, а дошкільний заклад відвідує 33 вихованців.
— Тепло подається на два крила. І коли сонячна погода, є можливість зменшити подачу тепла на одному крилі й збільшити, в разі потреби, на інше, — розповів директор Яків Постольник. — Тепло буде подаватсь і в новий спортзал, де невдовзі розпочнуться заняття з дзюдо і самбо, а з часом і в дошкільний заклад.
— У тому, що відбулося, я виділяю три позитивні моменти, — зазначив Юрій Терніков. — Перше, це те, що районна влада спільно з народним депутатом знайшли кошти на проведення енергозберігаючих заходів. Заміна вікон і дверей-це реальний шлях до збереження тепла. Без цього було б важко, а то й нереально забезпечувати належний температурний режим.
Друге. Котли, які ми придбали й встановили-украінського виробництва. Виробництво пелетів відбувається в Кобеляках, а це вісім робочих місць.
Третє. Високі витрати на послуги газопостачання змушували постійно вдаватись до економіі: у вихідні тримати котли лише на запальнику. Втім, реальноі економіі це не давало: приміщення нахолоняло і потребувало додаткових витрат газу. При альтернативному паливі до таких заходів вдаватись не треба.
Котли дуже прості в обслуговуванні. Пелети засипають раз на добу, в міру згорання, вони автоматично подаються в котел, який працює в заданому режимі, а сигнал подається на мобільний оператора. Пелети виготовляються виключно з відходів деревини, мають значно вищу тепловіддачу, ніж дрова. Програмне забезпечення дозволяє знімати всю інформацію про роботу котлів та аналізувати іі.
Звернули увагу на те, що диму з труби не було-цей вид палива не має шкідливого впливу на навколишне середовище. У приміщенні встановлено систему пожежної безпеки-виконано всі вимоги, передбачені законодавством.
Депутати районної ради виділили кошти в сумі 60 тисяч гривень на проведення енергозберігаючих заходів (утеплили теплотрасу), а також купили генератор, тож тепер котельня повністю автономна, не залежить від відключень, інших збоів у роботі системи електропостачання.
— Це перший проект, але однозначно не останній, — сказала голова райдержадміністраціі Таміла Шевченко. — Температурний режим, який відповідає санітарним нормам, економія коштів змушують нас думати над тим, щоб і інші навчальні й дошкільні заклади перевести на альтернативне паливо. Це, зокрема, Кобеляцька ЗОШ №2, Кобеляцький ДНЗ № 2, Бутенківський опорний заклад та ін..
Того ж дня Юрій Терніков запросив на ТОВ «Зоря», де ознайомив з виробничим процесом і, зокрема, виготовленням пелетів.