Учасник АТО зі Старих Санжар Сергій Кульчинський не може скористатися правом на пільговий проїзд. Перевізник не хоче везти атовця безкоштовно, тому що за нього не платять відшкодування ОТГ. А у ОТГ говорять — за пільгу мала б заплатити держава.
— Сьогодні їду до Нових Санжар, показую водію посвідчення УБД (учасник бойовий дій — авт.), а він каже — я тебе більше не братиму! Мені за те, що я тебе перевезу, ніхто не заплатить! — розповідає Сергій Кульчинський, демобілізований учасник АТО зі Старих Санжар.
При цьому Сергій Кульчинський зауважує:
— Перевізники, в принципі, готові возити учасників АТО безкоштовно, тільки за умови, що керівництво ОТГ (об’єднаної територіальної громади — авт.) погодиться укласти угоду про відшкодування перевезення пільговиків. Однак у Малоперещепинській ОТГ, до складу якої входять і Старі Санжари, вважають, що платити за пільги на перевезення має не місцевий, а державний бюджет.
— Той, хто пільгу передбачає, той має її і оплачувати! — переконаний голова Малоперещепинської ОТГ Анатолій Троян. — Держава передбачила пільги для багатьох категорій, але потім скинула фінансування їх перевезення на місцеві бюджети. Ми ж не скидаємо на державу свої зобов’язання?! Якщо, наприклад, минулого року ми прийняли у Старосанжарській сільській раді Програму підтримки народжуваності, то платили по 5 тисяч гривень батькам із своїх коштів, а не переадресовували це державі!
Іще до минулого року за перевезених пільговиків розраховувалось із перевізниками управління соціального захисту населення. І то, воно виступало виключно, як платник. Кошти за своїх пільговиків передавали до бюджету району сільські ради, район це передавав управлінню, а вже те платило перевізникам за пільгове перевезення. Проте із утворенням ОТГ ситуація мала б змінитися. Тепер район (ті сільські ради, які іще ні з ким не об’єдналися) сам по собі, а п’ять новоутворених ОТГ — самі по собі. Проте наразі склалася ситуація, коли управління за пільговиків вже не платить, а ОТГ — іще не платять.
У Новосанжарській РДА, коментуючи ситуацію із перевезенням пільговиків, зауважують, що кожна ОТГ мала б приймати рішення про виділення коштів і самостійно укладати договори із перевізниками. Хоча тут-таки визнають, що законної норми, яка б зобов’язувала ОТГ це робити, немає.