«Зберегти не можна зруйнувати»: у Полтаві відбулася прем'єра фільму-дослідження про знищення пам'яток архітектури
27 лютого у Полтаві в приміщенні обладміністрації відбулася презентація фільму-дослідження «Зберегти не можна зруйнувати».
Його автори, режисер Павло Сіроменко та сценаристка Тетяна Омельченко, провели зйомки в Полтаві, Києві, Дніпрі, Одесі, Львові, Ужгороді, Івано-Франківську, Запоріжжі та Харкові, записали інтерв'ю з 50 експертами, зафіксували на камеру 150 унікальних будівель. Фільм демонструє, що проблема руйнування історичних будівель, із якою стикаються жителі різних міст, не локальна для кожного населеного пункту, а є системною. І вирішення її теж має бути системним. Складне завдання знайти таке рішення ставить перед собою команда проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини України», в рамках якого і був створений фільм.
«Основна мета нашого проекту — розробка пропозицій щодо змін до законодавства про культурну спадщину України», — каже керівниця проекту, директорка БО «Благодійний фонд «Харків з тобою», правнучка славнозвісного академіка архітектури, харків'янина Олексія Бекетова Олена Рофе-Бекетова.
За її словами, головна проблема полягає в тому, що немає механізмів роботи Закону «Про охорону культурної спадщини». Наприклад, дотепер точно не прописано, які саме служби повинні давати дозвіл на реставраційні роботи на пам'ятках культури. А там, де не існує чіткої процедури, є корупція, і завжди можна «домовитися». У той же час немає програм підтримки для власників, які зголошуються реставрувати історичні будівлі.
Режисер Павло Сіроменко запевняє, що прикра ситуація з архітектурними пам'ятками спостерігається по всій країні.
«Відбувається так: або консервація та пошук фінансування на реставрацію споруди, або фасадізм, коли залишається лише фасад, а решта руйнується та перебудовується. А іноді відбувається пожежа, після чого будівля позбавляється предмета охорони», — розповідає режисер.
Полтава стала першим містом у турі з дев'яти міст, в який автори фільму вирушили з презентацією. До цього картину бачили лише харківські глядачі.
На показ картини прийшли понад 50 осіб: активісти, які займаються охороною архітектурних пам'яток у Полтаві, журналісти, місцеві депутати, чиновники та зацікавлені городяни, яких хвилює питання знищення перлин архітектури. Після перегляду відбулося обговорення проблем, продемонстрованих у стрічці.
Основна тема, яку підняли місцеві жителі — це збереження будівлі Кадетського корпусу в центрі міста. За твердженням члена правління громадської організації #SavePoltava Ігора Кіянчука, споруда має статус архітектурної пам'ятки. Але, на жаль, це ніяк не допомагає поліпшити її стан: день у день будівля розвалюється.
«Знаєте, пам'ятки руйнуються всюди, але Полтава, напевно, попереду всієї України», — говорить Ігор Кіянчук.
Голова організації #SavePoltava Віктор Трофименко додає, що поруч із історичною будівлею київська фірма вже почала будувати житловий будинок.
У той же час, нещодавно в Полтаві з'явилися й позитивні зміни. У місті почали демонтувати вивіски, які не вписуються в архітектурний ансамбль. Проте депутат Полтавської міськради Вадим Ямщиков каже, що навіть це не так просто здійснювати через опір підприємців.
«Вони не розуміють, навіщо зберігати фасад», — сказав Ямщиков.
«У мене сльози на очах, — почала свою промову начальниця управління містобудування та архітектури Полтавської облдержадміністрації Ірина Особік. Я не знаю, як можна руйнувати будівлі, що побудовані до нас та не нами. Як можна не розуміти, що ці споруди — свідчення того, що ми не прийшли з нізвідки, проте, судячи з усього, ми підемо в нікуди. І в цьому винні всі ми, тому що надто довго спостерігали, що відбувається з Полтавою».
Ірина вважає, що саме архітектори повинні приймати рішення щодо майбутнього історичних будівель, та не згодна, що зараз ця функція належить управлінню культури. Або ж такі рішення повинні спільно напрацювати обидві установи.