Усі, хто серйозно і з дотриманням вимог законодавства займаються сільським господарством, прочитавши заголовок, можуть навіть не повірити в достовірність наведеної цифри. Адже розмір орендної плати за орну землю є набагато більшим.
Але в реальному житті буває й таке. Буває, що знані в окрузі, і нібито шановані, люди із посадами та депутатськими мандатами нахабно і безсоромно використовують надані їм повноваження та набуті, часто корупційні, зв’язки для того, щоб отримувати надприбутки. Будь-який аграрій скаже, що при орендній платі в 90 гривень за гектар ріллі можна використовувати саме термін «надприбутки».
Оприлюднити цю інформацію мене змусила незрозуміла реакція органів влади на ситуацію, про яку вони прекрасно знають. Так, якщо згадувати Маркса, то стає зрозуміло, що нинішні українські бізнесмени заради надприбутку готові піти на порушення законодавства. Але для того, щоб бізнесмени остаточно «не пустилися берега» існують органи влади, установлені державою. У нашому випадку — сільська рада, райдержадміністрація, поліція, прокуратура. Саме вони мають бути зацікавлені в тому, аби на території України, частиною якої є і Новосанжарський район, діяли закони, платилися податки, наповнювалися державний та інші бюджети. Але, судячи із історії, про яку ви дізнаєтесь, дочитавши статтю, ні керівництво Попівської сільскої ради, ні голова Новосанжарської райдержадміністрації Сергій Бульбаха із його підлеглими не зацікавлені ні в торжестві верховенства права, ні в наповненні бюджету.
Чому зроблений такий радикальний висновок? Та тому, що і сільська рада, і райдержадміністрація давно поінформовані про події, описані в публікації. Саме бездіяльність органів влади (із РДА вже більше місяця не спроможуться навіть відповідь на звернення написати) і примусила мене звернутися до ЗМІ. Нехай це буде черговим відкритим зверненням до голови райдержадміністрації. Адже на звичайне (не публічне) звернення він у встановлені законом терміни відповіді не надав.
Рішенням сьомої сесії шостого скликання Попівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області від 11 серпня 2011 року було зроблено висновки щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки (орієнтовною площею 1,1 гектара) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з подальшою передачею в оренду громадянці Новохатній Любові Миколаївні. Земельна ділянка — під господарськими дворами.
Громадянину Васюті Михайлу Васильовичу теж був даний дозвіл на розробку проекту землеустрою. Земельна ділянка (площею 0,99 гектара) теж під господарськими дворами.
Після розроблення відповідних проектів рішенням тринадцятої сесії шостого скликання від 1 червня 2012 року вказані проекти було затверджено та зобов’язано громадян укласти відповідні договори оренди з обов’язковим виготовленням технічної документації та встановлення права власності чи права користування на господарські будівлі.
Однак, на сьогодні договори оренди земельних ділянок так і не були укладені та зареєстровані згідно вимог діючого законодавства України, чим завдаються значні збитки сільському бюджету, оскільки орієнтовна сума за користування земельною ділянкою під господарським двором земель комунальної форми власності на території Попівської сільської ради складає близько 17 000 гривень у рік.
Таким чином, за період користування з 2011 року і по цей час, сума збитків, завданих бюджету, складає 204 000 гривень за дві земельні ділянки.
Безсумнівним доказом користування земельними ділянками є наявність на них господарських будівель та встановлена форма власності, яка відображена Новохатньою та Васютою у поданих деклараціях про доходи та зобов’язання як депутата Попівської сільської ради (Новохатня Л. М.) та депутата Новосанжарської районної ради (Васюта М. В.).
Окрім того, на земельній ділянці, якою користується Михайло Васюта, проводяться незаконні будівельні роботи, без укладеного з Попівською сільською радою обов’язкового договору про дольову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Однак, посадовими особами Попівської сільської ради абсолютно свідомо не вжито жодних заходів, які б свідчили про намір укласти відповідні договори оренди. Тобто люди, які, у силу своїх службових повноважень, мають опікуватися наповненням сільського бюджету, чомусь цього не роблять. Певно 200 тисяч гривень для керівництва Попівської сільської ради є дріб’язком.
Окремо хочу звернути увагу на те, що Михайлом Васютою у 2012 було продовжено дію договору, укладеного у 2007 році з Новосанжарською адміністрацією, на користування сіножатями на території Попівської сільської ради (терміном на 10 років, загальним розміром 9 гектарів) із визначеною орендною платою у 90 гривень за 1 гектар. Фактично, площа земельної ділянки є значно більшою (близько 12 га) та використовується як рілля, що являється грубим порушенням діючого законодавства. У зв’язку з цим, враховуючи, що середній розмір орендної плати за використання рільних земель складає близько 3500 гривень за 1 гектар, втрати сільського бюджету, починаючи з 2012 року склали орієнтовно 190 000.
Враховуючи те, що отримувачами коштів, а отже, зацікавленими особами в наповненні сільського бюджету, є посадові особи місцевого самоврядування Попівської сільської ради, 5 лютого 2018 року я звернулася за відповідними роз’ясненнями до виконавчого комітету Попівської сільської ради.
Однак, відповідальними працівниками органу місцевого самоврядування, мені було надано відповідь від 9 лютого 2018 року за №02–30/39, з якої вбачається: оскільки всі земельні ділянки знаходяться за межами населених пунктів сільської ради, то щодо будь-яких питань стосовно використання земельних ділянок, укладення договорів, їх реєстрації, розміру орендної плати, контролю за використанням та охороною земельних ділянок мені необхідно звернутися до ГУ Держгеокадастру в Полтавській області.
У зв’язку з цим у своєму зверненні до голови Новосанжарської РДА Сергія Бульбахи я прохала організувати та провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок державної та комунальної форми власності під господарськими дворами, зобов’язати землекористувачів укласти договори оренди вказаних ділянок та сплатити орендну плату за весь період користування на рахунок Попівської сільської ради. У випадку виявлення порушень діючого земельного законодавства України провести розрахунок розміру збитків з подальшим вирішенням питання щодо їх сплати до сільського бюджету Попівської сільської ради.
Провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок державної форми власності (сінокоси), які використовуються як рілля громадянином Михайлом Васютою (кадастровий номер земельної ділянки 5323484800:00:001:1008, власник – Новосанжарська районна державна адміністрація, відповідно до рішення органу виконавчої влади Новосанжарської РДА Полтавської області від 03.06.2008 року № 264).
При необхідності, передати результати вжитих заходів до прокуратури та правоохоронних органів з метою притягнення винних осіб до відповідальності.
Ще раз підкреслюю, що всі матеріали, які підтверджують названі факти, давно є у розпорядженні як Попівської сільради, так і Новосанжарської РДА. Уже давно могли приїхати, при потребі, переміряти і перевірити цільове використання угідь.
Адже, коли справа стосується не сільських чи районних депутатів, а простого вчителя-пенсіонера, до того ж із уже розробленими Проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зареєстрованими, як того вимагає земельне законодавство, але не надто лояльного до сільських та районних чиновників, знаходяться будь-які важелі впливу, щоб ту землю відібрати та віддати «своїм» людям.
Але про це, як-то кажуть, «далі буде». А поки що — чи то посадовців не цікавить наповнення бюджету, чи місцевим депутатам можна все. А українці, між тим, чубляться, обговорюючи статки і безсоромне хизування ними депутатів Верховної Ради. Ви на своїх місцевих обранців подивіться, вони ж нічим не кращі.