Думаю, що практично всі більш-менш освічені люди чули таке слово, як карма. І навіть хоча б приблизно мають уявлення про значення цього терміну. У багатьох східних релігійних та філософських вченнях дещо по-різному трактують сенс карми. Але всі сходяться в одному — за все зроблене і незроблене в цьому і наступних життях доведеться заплатити. Звичайно, мова тут іде не про гроші.
Автору більше до вподоби буддійське трактування карми. Якщо зовсім просто, то згідно з ним, які-небудь наслідки матимуть лише зумисні діяння. Погодьтеся, що ми постійно щось робимо, інколи — завдаючи цим дискомфорт, а то й проблеми людям чи іншим істотам. Але при цьому далеко не завжди маємо намір завдати комусь зло спеціально. «Ну, так вийшло» — чули ж такий вираз. Або із класики — «Хотіли — як краще, а вийшло — як завжди».
Чому згадав про карму? Днями стався цікавий і вельми повчальний, на мою суб’єктивну думку, випадок. У газеті вийшло оголошення про продаж товару. Якого — не скажу, щоб історія не здобула продовження і ще хтось не почав псувати свою карму.
Через кілька днів після виходу газети у світ автору зателефонував чоловік, представився помічником народного депутата України і повідомив, що в оголошенні був вказаний номер мобільного нардепа. І тепер йому, чоловіку зайнятому, почали телефонувати різні люди й цікавитися ціною товару, який він, звичайно ж, не продає. Помічник нардепа попрохав вияснити, хто дав це оголошення.
Ми спробували. Не вийшло. Встановити особу автора оголошення не було можливості. Навіщо той невідомий чоловік це зробив? Важко дати однозначну відповідь. Можливо, то був не надто розумний жарт. Можливо, таким чином нардепа намагаються вивести з психологічної рівноваги політичні опоненти. У політиці ще й не на таку підлість люди йдуть.
А може бути й таке, що взагалі ніхто нікому нічого поганого робити не прагнув. А просто при наборі оголошення чи під час телефонної розмови, коли його диктували, сталася помилка. Хтось недочув або переплутав одну цифру і все — номер інший. Хоча остання версія, на мою думку, є найменш вірогідною, але в житті буває по-різному.
Ну сталося, то й сталося. Буває таке. Нечасто, але буває. Та більш цікавим є продовження історії.
Через кілька днів на мобільний автора телефонує незнайома жінка. І запитує про товар із оголошення. І розповідає, що спочатку звернулася за вказаним у газеті номером. Але… Цитата: «Той чоловік порадив дзвонити на ваш номер».
Тобто, виходить, що розлючений нардеп, який став жертвою чи то свідомої провокації, чи невдалого жарту, не придумав нічого кращого, аніж таким чином помститися. І вказав номер працівника «ЕХО». Він, номер, не є таємницею.
«Розумно», що й казати. Око за око, зуб за зуб. Іншу щоку ніхто підставляти не збирається. За цією ж логікою автор статті мав би натякнути, який саме товар «продає» нардеп. І цим продовжити дурнувату і не надто добру історію з оголошенням.
Але я не зроблю цього. Для карми погано. Адже це буде вже нова помста, отже — свідоме зло. А воно повернеться. І дуже швидко.
Усвідомлюю, що дехто із не надто розумних читачів може використати наведений приклад і таким же способом потролити сусіда, знайомого, людину, яку недолюблює.
Шансів «вирахувати» такого жартівника практично немає. У нас, у людей, немає. Але від карми не втечеш. Свідомо зроблене зло повернеться. У християнстві про це пишуть по-іншому. Але сенс, як і у всіх світових вченнях, — схожий.
А ось нардеп, судячи з його реакції, ні в якого Бога не вірить, ні у Христа, а тим більше — у Будду і карму. У церкву «на Паску» ходить. Але із вірою в Бога те ходіння ніяк не пов’язане.