До редакції надійшла інформація, що могла претендувати на статус скандальної. Нібито працівники Кобеляцької районної бібліотеки днями здали в макулатуру велику кількість книг. У тому числі і нових. Усі вони — російських авторів.
Зізнаюся чесно, поставився до цієї інформації досить скептично. У свідомості не могло вкластися таке, щоб книги здавали в макулатуру виключно через національність їх авторів. Побіжна перевірка мережі Інтернет лише підсилила скепсис. Жодної згадки про подібне знайти не вдалося. Засланий до бібліотеки «агент» теж не підтвердив скандальну інфу.
Підприємець, який у Кобеляках приймає макулатуру, розповів, що днями до нього привозили книги з бібліотеки. Але нових він серед них не помітив.
І лише після цього був здійснений візит у Кобеляцьку районну бібліотеку. Керівник закладу Галина Мосієнко без вагань погодилася відповісти на всі запитання. Почувши про мету візиту, запропонувала:
— А навіщо лише говорити. Давайте пройдемо в абонентський відділ і подивимося разом, які книги і яких авторів стоять на полицях.
Побачене одразу розвіяло всі підозри. На полицях мирно стояли твори Достоєвського, Пушкіна, Ахматової, Булгакова, Шукшина та інших російських авторів. Це — із класики. Є в бібліотеці і книги Марініної та інших авторів, що спеціалізуються на створенні бестселерів.
Галина Мосієнко розповіла:
— Так, списання й утилізація книжкового фонду відбувається. Ми здаємо в макулатуру книги, які застаріли або морально, або фізично. Або їх просто не читають. Що означає застаріли морально? Ну, приміром, щось на зразок «Роль партійного керівництва у вирощуванні овочевих культур». Таких книг раніше було дуже багато. Ми в 80‑х отримували по 5 тисяч примірників щомісяця. У основному то була партійна чи суспільно-політична література. Ніяких вказівок щодо зняття із полиць тієї чи іншої книги не надходило дуже давно. Раніше таке було. Пам’ятаю, як надійшов лист про вилучення книги «Меч Арея» Івана Білика. Але це було ще за радянських часів. Зараз якщо ми книги і списуємо, то все відповідним чином катується, кошти проводяться через банк, документи зберігаються.
Бібліотекарі показали і акти про списання. У основному там книги, випущені у світ у 70‑х роках минулого століття. Саред них дійсно на кілька відсотків більше російськомовних. Директор бібліотеки пояснила:
— Але ж тоді набагато більше друкували саме російською.
А класику, за словами бібліотекарів, читають. Із Достоєвського найбільшою популярністю користуються «Біси» та «Злочин і кара», із Булгакова — «Майстер і Маргарита».
Користуючись нагодою, працівники бібліотеки звернулися до земляків із пропозицією приносити книги, які в людей припадають пилом у домашніх шафах. Адже зараз заклад поповнює свої фонди на жалюгідні десятки примірників.