Найбільше скарг на погану якість доріг надійшло від жителів Біликів, Кірового, Шенгурів та Перегонівки. Якщо говорити точніше, то люди розповідали не про неналежну якість доріг, а про їх повну відсутність. Так один із жителів Кобеляк повідомив, що вже кілька днів не може виїхати із села Кірове. За його словами, люди залишили свої «автівки» просто на дорозі за селом. «Легковики» зав’язли у глибокому снігу і їх довелось залишити, щоб не загинути самим. Біличани, в свою чергу, повідомляли про довжелезні автомобільні «корки», які утворилися біля підйому на автодорозі в районі села Ліщинівка. Там вже два тижні автомобільний рух утруднений. По вузенькому, розчищеному від снігу коридору автомобілі можуть рухатися лише в одному напрямку. Зустрічний транспорт змушений зупинятися у спеціальних «кишенях», щоб не допустити зіткнення «лоб в лоб».
Крім цього, кілька сіл району, таких як Комендантівка, Дабинівка, Криничне, Сінне, Кірове і Суха через снігову стихію залишились без електропостачання. Ремонтні бригади «Полтаваобленерго» просто не в змозі добратися до місць аварій через фактичну відсутність доріг.
У телефонних розмовах люди скаржились на повну бездіяльність, як місцевої, так і районної влади та служби райавтодору. Прохали допомоги хоча б у журналістів. У п’ятницю заступник Кобеляцької РДА Михайло Лещук підтвердив співробітникам «ЕХО», що на автошляхах району дійсно склались форс-мажорні обставини. Водночас він запевнив, що района влада вживає заходів для розчищення доріг. Розповів, що є спеціальний план дій, а «Райавтодору» для розчищення місцевих доріг додатково перераховані 10 тисяч гривень.
«Комунальні служби працюють на межі можливого»
У райцентрі ситуація із дорожнім рухом, в порівнянні з іншими населеними пунктами, була дещо кращою. Частину вулиць міста, по яких проходить автотраса державного значення, почистила техніка «Райавтодору», на інших працювали трактори «Міської сервісної служби» та «Водоканалу». Міський голова Олександр Ісип з цього приводу розповів: «Погодні умови цьогорічної зими таки завдали нам чималих клопотів. Змушений визнати, що комунальні служби працюють на межі можливого. Крім погоди нам дошкуляє і відсутність прийнятого в державі бюджету. А немає бюджету в державі — немає і в місті. В результаті протягом тривалого проміжку часу ми беремо паливно-мастильні матеріали виключно в борг. По мінімуму фінансується придбання запчастин. Та все ж у Кобеляках є бульдозери, як з прямим, так і з косим відвалами, є піскорозкидач, є невеличкий трактор для розчищення і посипання піском тротуарів. Все це працює. Хоча фінансові та інші проблеми не дають можливості зробити міські дороги ідеальними. 13‑го лютого наша техніка почистила вулиці в мікрорайонах Заворскло, Шарівка, Броварки, Ведмедівка, Зарічка. В неділю чистили Поділ, Валявський садок, Гатище, Покрівку, Солонці і Центр. Не повністю розчистили вулиці на Ковжежі і Гатищі»++подякував працівникам «Міської сервісної служби», які працювали і у вихідні дні. Водночас зауважив, що потрібно постійно контролювати процес розчищення вулиць. Так, в один із днів після чергового снігопаду, він особисто сів у кабіну «ЗІЛа» і разом із водієм їздив по вулицях райцентру. І одразу відзначив збільшення ефективності роботи.
Вже після розмови з Олександром Ісипом «ЕХО» вдалося дізнатися, що вийшов з ладу «ЗІЛ»-піскорозкидач. На його ремонт потрібно 2,5 тисяч гривень.
Розповів міський голова і про підготовку до можливого весняного паводку. Він повідомив, що у міській раді є спеціально розроблений план дій на випадок підтоплення житлових чи інших будівель. Але, на його думку, значної загрози весняний паводок Кобелякам не несе, адже великих розливів річок Ворскла і Кобелячок не було з 1994 року. Якщо земля не розмерзнеться, а сніг танутиме швидко, можливе підтоплення будинків у мікрорайонах Поділ, Валявський садок, Гатище і Солонці.Олександр Ісип вважає, що кригу на річках рвати вибухівкою не доведеться. Востаннє таке було ще у 80‑х роках. Якщо розіллється річка Кобелячок і затопить Ведмедівський міст, то людей і продукти харчування будуть переправляти на човнах.
Електрики добираються до сіл верхи на тракторах
Снігова стихія не лише утруднила пересування транспорту по дорогах, вона призвела і до кількох аварій в електромережі району. Начальник кобеляцького відділення «Полтаваобленерго» Сергій Зінченко розповів, що його підлеглим кілька днів довелось працювати в екстремальних умовах.
Так в ніч з четверга на п’ятницю без електропостачання залишились села Комендантівка, Дабинівка і Криничне. В п’ятницю енергетики не змогли дістатись до місця аварії через відсутність дороги. Пробували кілька маршрутів, навіть через Кірово і Суху. Але ні трактори «Райавтодору», ні техніка «Полтаваобленерго» не змогли пробитися через снігові замети.
Все ж енергетикам вдалось дістатись до Дабинівки і Комендантівки. Але… через Козельщинський район. Тамтешні дороги виявилися у кращому стані. Частину шляху електрики долали, пересівши із «ЗІЛа» на трактор «Т-150». Таким десантним методом вони дістались до місця аварії, відновили електропостачання населених пунктів Комендантівської сільської ради. Відзначивши допомогу, яку надали енергетикам місцеві фермери та підприємець Валерій Ющенко із Колісників, Сергій Зінченко висловив своє нерозуміння позиції місцевої влади. За його словами, до тамтешнього сільського голови Неоніли Шпорт неможливо було додзвонитися.
Крім того, керівник кобеляцьких енергетиків додав: «Хочу через ЗМІ відзначити і подякувати своїм підлеглим за, не побоюсь цього виразу, героїчну роботу в екстремальних умовах. Це, перш за все, бригада Озірської дільниці, а також майстер Олександр Лазько, водій Анатолій Васько, тракторист Віктор Горб, Олександр Власюк і Микола Анфімов.
Також енергетики відновили, нехай і в аварійному режимі електропостачання сіл Кірово і Суха. А ось, мешканцям невеличкого села Сінне, що на території Мартинівської сільради, і в понеділок 5 лютого довелось залишатись без електроенергії.
Виявляється, що в «Райавтодорі» є танк. Але зіпсований
Більша частина апаратної наради, яка відбулась в понеділок 15 лютого була присвячена ситуації, що склалася на дорогах Кобеляччини. Начальник відділу з ліквідації надзвичайних ситуацій Олександр Лисенко назвав присутнім із два десятки доріг та населених пунктів, де рух транспорту став фактично неможливим.
Голова РДА Олег Решетило ще раз нагадав, що «Райавтодору» на розчищення сільських доріг виділено 10 тисяч гривень. Цього вистачить на придбання близько 1500 літрів дизельного палива. Ще 1000 літрів солярки «райавтодорівці» отримали в Решетилівці.
Водночас Олег Решетило різко розкритикував роботу як «Райавтодору», так і райвідділу Міністерства із надзвичайних ситуацій. Зокрема він сказав: «Що це за «еменесники», які навіть не спробували допомогти ліквідувати надзвичайну ситуацію? А ви знаєте, що в «Райавтодорі» на балансі є справжній танк, точніше машина із танковим двигуном? Вона могла б за день «пробити» дороги в половині району. Але цей «танк» стоїть без діла, він не відремонтований, не готовий до роботи».
На апаратній прозвучала інформація, що в селі Лучки є тяжкохворий чоловік, у нього кілька днів фіксують надзвичайно високу температуру. Але госпіталізувати хворого змоги немає. До Лучок не доїде жоден трактор. Єдиною позитивною звісткою стало повідомлення райСЕС про те, що на Кобеляччині немає епідемії грипу. З цього приводу хтось сумно пожартував: «Немає доріг і грип до нас не добереться».
У вівторок до редакції зателефонував головний лікар Кобеляцької ЦРЛ Іван Супруненко і повідомив останні новини щодо стану хворого із села Лучки. Якраз на цей день була запланована його евакуація. Трактор «Т-150» одного зі місцевих сільгосппідприємств мав довезти людину до автодороги Кобеляки-Світлогірське, де чекала машина «швидкої допомоги». Але у вівторок самопочуття хворого покращилось і його госпіталізацію відмінили. Між тим, дорогу до Лучок, попри всі плани та додаткове фінансування, так і не розчистили.