В Україні значно посилили відповідальність за так зване «домашнє насильство». Зараз кривднику можуть заборонити наближатись до жертви, говорити з нею, телефонувати їй. А через місяць тих, хто систематично кривдить своїх родичів, будуть кидати до буцегарні.
Андрій Федоренко, начальник сектору превенції (екс-дільничні інспектори), розповів про зміни у законодавстві щодо боротьби з насильством у сім’ї.
Насильство у сім’ї або ще як його називають «домашнє насильство», на жаль, є досить розповсюдженим видом правопорушень в Україні. У тому числі і в Кобеляцькому районі. За повідомленням Андрія Федоренка, протягом 11 місяців цього року до райвідділу поліції надійшло 87 звернень про випадки домашнього насильства. Усі вони розглянуті. 52 особи притягнуті до адміністративної відповідальності за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Дехто із кривдників вчиняв насильство кілька разів.
Андрій Федоренко звернув увагу на те, що протягом останнього року в Україні відбулися законодавчі зміни, у результаті яких кривдників, а саме так називають людей, схильних до домашнього насильства, будуть карати набагато жорсткіше. При цьому не лише за якісь фізичні дії. Адже закон встановлює чотири види домашнього насильства: фізичне, сексуальне, економічне і психологічне. Простіше кажучи, штрафуватимуть, арештовуватимуть і відправлятимуть на примусові роботи не лише тих, хто б’є свою жінку, дітей чи інших родичів.
У законодавстві з’явився такий термін як «тимчасовий заборонний припис». Поліцейські або суд можуть заборонити кривднику перебувати із постраждалою собою в одному приміщенні, наближатися до неї, розмовляти і вести телефонні перемовини. Причому не лише особисто, а й через інших людей. І якщо поліцейська заборона триває лише протягом десяти днів, то через суд термін може бути продовжений аж до року. Постраждалі, звертаючись до суду, можуть скористатися послугами Центрів із надання безоплатної вторинної правової допомоги і не сплачувати судовий збір. Що досить важливо, враховуючи суворі економічні реалії. Інформація про кривдників, без їх згоди, буде вноситися до спеціальної бази даних.
А із 11 січня 2019 року, тобто вже через місяць, людей, які систематично вчинятимуть домашнє насильство, будуть притягувати до кримінальної відповідальності. Тобто, одним штрафом дебошири вже не відбудуться. Їм загрожуватиме позбавлення волі до двох років.
Андрій Федоренко наголосив, що дії правоохоронців будуть набагато ефективнішими, якщо жертви сімейного насильства не мовчатимуть, жаліючи своїх кривдників. Адже досить часто жінки, яких б’ють п’яні чоловіки, через день-два вже намагаються згладити ситуацію. Заяви з поліції вони забрати не можуть, а ось змінити своє ставлення, отже, з цим вплинути і на пом’якшення покарання, — так. А потім усе повторюється.