Механізація прибирання снігу дозволила комунальникам оперативніше розширити засипані снігом тротуари, які перетворилися на снігові тропи
У листопаді 2018 року працівники КП «ЖЕО № 2» проанонсували придбання 7 ручних снігоприбирачів Hyundai S6560, кожен із яких коштує у межах 25 тис. грн. Тоді начальник ЖЕКу Олександр Ландар повідомив, що комунальники використовуватимуть снігоприбирачі у спальних районах міста: Алмазному, на Садах, Подолі, Половках тощо. Там, де проїде техніка, а двірник з лопатою фізично не зможе швидко прибрати сніг з вузьких тротуарів.
Однак з того часу «Полтавщина» так і не побачила застосування снігоприбирачів на тротуарах чи у дворах обласного центру. Не писали про новинку й полтавські ЗМІ. Напевно, з тієї ж причини — вони їх не бачили.
Ми зателефонували до Олександра Ландаря і запитали, чи використовуються снігоприбирачі під час прибирання вулиць від снігу, адже роботи для них — більш ніж достатньо. А якщо ні, то чому? Олександр Ландарь відповів, що ці механізми вже застосовували на Алмазному, Леваді та у центрі. Окрім цього він запросив «Полтавщину» приїхати у визначений час на перехрестя вулиць Стрітенської та Гагаріна, де покажуть їх роботу.
В обумовленому заздалегідь місці ми і зустрілись. Працівники КП «ЖЕО № 2» завели двигуни ручних снігоприбирачів Hyundai та розпочали роботу на ділянках, де прохід був досить вузьким (місцями — це була тропа на одну людину). Було видно, що перші кроки були важкими — втоптаний сніг погано потрапляв до камери, де шнек направляв сніг до випускної труби. Однак подальші проходки по незайманому снігу пішли вже легше. Механізація праці незабаром показала результат — протягом кількох хвилин тротуари на вулицях Гагаріна та Гоголя стали ширшими. А коли за снігоприбирачамі пішли двірники із лопатами, то місцями можна було побачити асфальт.
Перехожі із цікавістю спостерігали за цією роботою, адже для Полтави працівник ЖЕКу із ручним снігоприбирачем — майже відкриття. Втім, не всі полтавці з розумінням поставилися до роботи комунальників. Водій припаркованого автомобіля почав сигналити, щоб прибиральник не зачепив «сніговим струменем» його машину. При цьому він не захотів з’їхати з місця.
Де ще і коли полтавці зможуть побачити роботу за допомогою снігоприбирачів? Окремого графіка немає. За словами Олександра Ландаря, мешканці можуть звернутися до ЖЕКу із таким проханням або про необхідність механізації прибирання снігу повідомить майстер дільниці.
Заступник міського голови Полтави Олексій Чепурко повідомив, що наразі КП «ЖЕО № 2» має 6 снігоприбирачів. Як бачимо, із анонсованих 7 снігоприбирачів маємо 6. Перевірити з публічних джерел загальні витрати на придбання цієї техніки неможливо. Крім того, один зі снігоприбирачів, який ми побачили у центрі міста, був марки Stiga, а не обіцяний Hyundai.
Олексій Чепурко також повідомив, що якщо ініціативу підтримають депутати, протягом року планується придбати до 20 штук ручних снігоприбирачів. Побачити їх роботу, за сприятливих обставин, можна буде побачити вже наступної зими.
Все-таки висловимо надію, що вже показані «Полтавщині» ручні снігоприбирачі будуть частіше з’являтися на «тропах», де до снігопадів були тротуари. А для полтавців цей поки що «сюрприз» поступово перетворився на буденну річ.