Карпати. Один з найчарівніших куточків України. З давніх часів сині гори приваблювали до себе художників, письменників та поетів. Сюди приїжджали відпочивати та творити Іван Франко, Леся Українка, Ольга Кобилянська та багато інших видатних українців. Вельможні пани з Австрії, Польщі, Росії прагнули оздоровитися на лоні незайманої природи з цілющим повітрям та кришталево чистою водою мінеральних джерел. Не всі приходили в Карпати з добрими намірами. Споконвіку полчища різноманітних загарбників намагались підкорити волелюбний народ, що населяв ці гори. Минули віки. Пішли в історію могутні імперії, а традиції та культура давнього мальовничого краю і сьогодні вражають гостей своєю автентичністю та майже первісною чистотою.
Карпатський регіон має величезний туристський потенціал. Багато вже зроблено для його реалізації та ще більше належить зробити. Тисячі туристів з України та Європи відпочивають сьогодні в гостинних оселях карпатських господарів. Літом ходять лагідними, вкритими унікальними лісами, горами, купаються в гірських річках, відвідують численні музеї, пам’ятки історії та архітектури.
Зима в Карпатах — це вкриті чистим снігом схили, лижі, витяги, пункти прокату. І, звичайно, люди. Промоклий до останньої нитки, але веселий та непосидющий народ, означений одним гордим словом — туристи. Це їх ввечері чекають теплі кімнати, каміни, бані, сауни, смачні національні та європейські страви на любий смак.
Не перший раз ми, туристична група «Меридіан» з села Бутенки, на Рахівщині — найвисокогірнішому районі України. Візитною карткою є Чорногірський масив з найвищою вершиною України — Говерлою (2061 м). Поряд височать двохтисячники: гора Петрос, Ребра, Бербенескул, Піп — Іван, Менчул, Гутин-Томнатин. Найвищу частину Свидівця, з вершинами Близниці, охоплює Свидовецький масив. Тут можна зустріти легендарні квіти — едельвейси.
Цікавими тут є пам’ятки архітектури: дерев»яні церкви у Ясінях (XVI ст.), Лазещині (XVIII ст.). Неподалік від Рахова, біля автошляху на Ужгород, стоїть стела і геодезичний знак, що символізує географічний ценр Європи.
Одного чудового зимового дня ми здійснили пішохідний похід на гору Стіч (1707 м). Вражень від побаченого було стільки, що вистачило б на невелику книгу. Прекрасні миттевості природи закарбували в своїй пам’яті відеокамери та фотоапарати.
З вершини гори Стіч відкривається чудова панорама на гірсько-лижний курорт «Драгобрат». Основні витяги курорту розташовані зліва і по центру плаского схилу гори Стіч. Два бугельних та один крісельний підйомник (довжиною більше 1000 м) та кілька коротких, гачкових, завжди до послуг любителів лижних розваг. З витягів веде кілька схилів різної довжини та крутизни (12–40 градусів), тому і майстри, і новачки гірських лиж зможуть знайти собі траси за вподобанням і фізичними можливостями.
За короткий період техніку катання на лижах освоїли і ми: Сердюк Віталій, Кулинич Володимир, Іванченко Аліна, Мигуля Тетяна, Соломко Костя, Колісник Іван. Високу майстерність показали Білоус Микола, Щербакови Богдан та Ірина.
Перебування в чистій екологічній зоні та лижний екстрім зміцнив здоров’я та позитивно вплинув на всі функції організму. Це основна мета нашого перебування в Карпатах. І не біда, що цього року не підкорили ми Говерлу (надто складні були погодні умови), не біда, що наші мандрівники проходили по глибокому снігу багато годин. Ми відкрили для себе цей гостинний народ, оцінили вироби майстрів вишивки, різьби по дереву, сувеніри з кожі та бісеру.
В планах наших туристів є задумка поїхати на фестиваль закарпатської пісні і танцю. В селі Лазещина Рахівського району, де ми проживали, проводиться своєрідне культурно-мистецьке свято, присвячене картоплі.
Карпатський край має особливу красу узимку, коли не тільки вершини гір покриті снігом, а вся округа потопає в заметах. Але саме тут здається, що природа не заснула, вона, як наречена, нарядилася в білий колір і запрошує помилуватись, якою прекрасною може бути зима. У Карпатах саме узимку починається бурхливе, веселе та гучне життя. Сюди з’їжджаються усі, хто закоханий в гори, у лижні траси, хто не любить безвилазно сидіти всю зиму в кімнаті, а поспішає побачити багато нового, має неспокійну вдачу, любить красу рідного краю.
Поспішайте! Вас тут чекають і готуються до зустрічі. Вас оточать піклуванням і теплом, почастують національними стравами, познайомлять з історією і традиціями народу, що населяє Карпати.