«Сила громади» відстоює права підприємців
«551 підприємець з району вже сплатив кошти»
Нагадаємо, що Постанова Кабміну № 366 призупинена з 28.09.09 р. рішенням Окружного адміністративного суду, а з листопада 2009 — указом Президента України.
Кореспонденти «ЕХО» у ряді публікацій висвітлювали це питання і прохали почекати зі сплатою внесків, доки ситуація не стане більш ясна. Однак, підприємці зіткнулись з проблемою: Пенсійний фонд вимагає сплатити внески за період, доки постанова була в дії. Підприємці також скаржились, що працівники Пенсійного фонду не приймають звіти без сплати згадуваних внесків. Працівники Пенсійного фонду, зі свого боку, говорять, що вони діють в рамках діючого законодавства. Нині справа знаходиться в Конституційному суді, але скільки ще буде розглядатися — нікому не відомо.
На засіданні круглого столу першою спробувала роз’яснити ситуацію та висловила свою позицію начальник Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі Ніна Кравченко:
«Від 14 квітня минулого року була видана постанова № 366 «Про сплату внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами-суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування». А 05.11.09 у дію увійшов Указ Президента, яким була призупинена ця постанова. Однак внески до мінімального страхового внеску за період з травня по жовтень, до видання Указу, повинні бути сплачені. Так як постанова була чинна і вона має перевагу на той період, коли потрібно було сплачувати ці внески. Щодо групи підприємців, які зверталися до Київського окружного суду, я не буду зупинятися на цій заяві, оскільки вона зараз знаходиться в апеляційному суді.
У всіх підприємців є термін подачі річної звітності до 1 квітня. Можливо, за цей період подання буде розглянуто в Конституційному суді і відповідно винесене якесь рішення. Але, на мою думку, Конституційний суд може залишити на той термін постанову чинною, так як зворотної сили не має — на той час вона діяла. З іншого боку, якщо брати по Кобеляцькому районі, то сорок чотири відсотки (551 підприємець) сплатили кошти, і ми не маємо права не зарахувати їм страховий стаж для подальшого призначення пенсії. Конституційне рішення чекаєте як ви, так і ми, щоб дізнатися, як нам у цьому питанні діяти.
На сьогодні в нас є прийняті звіти без доплати до мінімального страхового внеску. А після 1 квітня (якщо рішення Конституційного суду не буде) у тридцятиденний термін приватний підприємець має право доплатити.»
«Постанова незаконна, доплачувати не потрібно»
«Сила громади» звернулася за консультацією з даного питання до фахового юриста — Олександра Похила, який, вступивши в дискусію, надав рекомендації, як діяти підприємцям. Далі пряма мова.
«На думку, — як мою, так і юридичної громадськості нашої держави, — дана постанова є незаконною. Вона повністю не відповідає вимогам Конституції, а також порушує і грубо ущемляє права підприємців.
По-перше, згідно ст. 19 Конституції, органи державної влади повинні були діяти в порядок і спосіб, передбачений Конституцією, для такого нормативного акту, а також законами, які регулюють дані правовідносини. Дані правові норми можуть міститися тільки в законах, у постанові вони не мають права їх розміщувати.
По-друге. Нормативні акти, які прийняв Кабінет Міністрів, суперечать чинному господарському кодексу України, а також законодавству по потенційному забезпеченню та законодавству по оподаткуванню доходів в тій частині, в якій це було висвітлено в рішенні окружного адміністративного суду. Суд, приймаючи своє рішення, чітко перерахував порушені норми і вказав, що ця постанова, не відповідаючи вимогам закону, створює додаткове навантаження на підприємців. У мене, як представника громадської організації «Сила громади», наступна позиція: я вважаю, що доплачувати не потрібно, оскільки ця постанова є незаконною.
Що ж потрібно робити? На мою думку, потрібно дійсно почекати до 1 квітня, а потім, якщо від Пенсійного фонду будуть вам направлені документи, які зобов’язуватимуть вас сплачувати додаткові внески, звертатися до суду кожному індивідуально. У кожного з вас є шанс у судовому порядку довести свою правоту і не платити дані внески.
Я сподіваюсь, що вища адміністративна інстанція (яка переглядає цю справу) прийме рішення на користь підприємців, оскільки не може бути такого, щоб п’ять вищих нормативних актів, законів говорили одне, а постанова Кабінету Міністрів встановлювала зовсім інше. Зрозуміло, що це було зроблено для того, щоб наповнити Пенсійний фонд і забезпечити ті потреби, які існують.
Є такий принцип — ніхто не змушений робити те, що не передбачено законом. Ніхто не змушений виконувати незаконні розпорядження, в тому числі і постанови Кабміну.»
«Підприємець — дійна корова?»
На засіданні круглого столу підприємці звернули увагу на акти звірки, які їм пропонують підписати у разі відмови сплачувати внески під час подачі звітності. Начальник Пенсійного фонду пояснила, що акти звірки робляться для того, щоб прослідкувати надходження коштів, таким чином звіряючись з кожним підприємцем. Акти звірки Ніна Кравченко назвала перевіркою сплати внесків, які беруться і в інших випадках.
В свою чергу, Олександр Похил попрохав показати, у якому нормативному акті написано, що підприємець зобов’язаний підписувати акти звірки. Адже згідно Конституції, Пенсійний фонд повинен діяти в порядок і спосіб, передбачений законом. Ніна Кравченко відповіла, що акти звірки передбачені постановою Кабміну № 505.
Втім, це не переконало присутніх підприємців, оскільки вони побоюються, що підписавши акт звірки, вони визнають, що в них є борг.
Провів аналогію відносно виконання законів у нашій державі голова Кобеляцької райради Володимир Жуков: «У Конституції написано, що лікування в Україні безкоштовне. Скажіть, будь ласка, хто в нас безкоштовно лікується? І сьогодні, якщо ви пролікуєтесь, зберете усі квитанції, що ви платили за ліки, і подасте в суд, то… суд буде на вашій стороні, бо згідно основного закону, надання цих послуг повинно бути безкоштовним. Я хочу вас привітати з цим зібранням і сказати — свої інтереси треба захищати.»
Начальник відділу юстиції у Кобеляцькому районі Надія Коваленко долучилась до розмови і відзначила, що депутати Верховної Ради не звернули увагу на дану проблему. Її обурило, що тільки Президент подав конституційне подання, хоча мали право подавати безпосередньо і депутати, і фракції. І наголосила, що нині все залежить від того, яке рішення прийме Конституційний суд.
Загалом, на засіданні обговорювали багато питань, які хвилюють підприємців, зокрема, говорили про нарахування пенсійного стажу підприємцям, про податки, які стягуються з них, тощо. Одна з присутніх підприємців, після почутого, зробила для себе висновок: «Підприємець - це не робота, а дійна корова!»
Після двогодинного обговорення юрист наостанок порекомендував підприємцям в разі, якщо Пенсійний фонд буде проводити якісь дії після 1 квітня, спрямовані на стягнення цих внесків, звернутися до адміністративного суду.
Ведучий круглого столу Ігор Філоненко запропонував проголосувати за рішення:
1. Звернутися до керівництва Кабміну з проханням скасувати постанову.
2. Розробити і опублікувати роз’яснення для підприємців відносно даного питання.
За рішення проголосували одноголосно.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Додати коментар
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном