Співробітники СБУ та ДБР викрили протиправну діяльність групи осіб, які організували рейдерське захоплення майна та майнових прав власника гранітних кар’єрів у Житомирській та Полтавській областях на суму майже 230 мільйонів гривень.
Правоохоронці встановили, що для здійснення рейдерського захоплення учасники угруповання залучили посадовця Державної служби геології та надр України, а також інших посадових осіб контролюючих та правоохоронних органів.
Силовики задокументували, що з грудня 2018 до червня 2019 року для захоплення підприємства були вчинені завідомо безпідставні правочини: реєстраційні дії внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб з використанням підроблених документів, зокрема печаток та штампів підприємства.
За повернення одного із кар`єрів від власника бізнесу зловмисники вимагали 10 мільйонів гривень.
У межах відкритого кримінального провадження за ч. 4 ст. 189, ч. 3 ст. 206-2, ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу України правоохоронці задокументували, що організатори механізму протиправно заволоділи приватним майном та вимагали від підприємця 390 тисяч доларів США за повернення власності, погрожуючи передати його третім особам. Вони також вимагали 30 тисяч доларів США за поновлення ліцензії на видобування надр та оформлення акту перевірки кар’єру представниками Державної служби геології та надр України без виявлених порушень.
Під час досудового слідства встановлено, що службовці Державної служби геології та надр України через перевірки у сфері надрокористування здійснювали тиск на представників підприємства для того, щоб вони не чинили спротив рейдерському захопленню.
На початку червня 2019 року правоохоронці затримали двох учасників рейдерської схеми під час отримання 390 тисяч доларів США за повернення бізнесу та 25 тисяч доларів США за «вирішення питань» з працівниками Держгеонадрів. Пізніше було затримано ще двох співучасників кримінальної оборудки.
«Гарний приклад спільної роботи СБУ та ДБР», – наголосив т.в.о Голови СБУ Іван Баканов.
«Спільною роботою ДБР та СБУ довели, що можна захистити підприємців, встановити справедливість та притягнути винних до відповідальності, навіть якщо злочинці простягли свій вплив на правоохоронні та державні органи. ДБР – союзник для всіх, хто захищає підприємців та закон», – зазначив директор ДБР Роман Труба.
Загалом проведено десять обшуків у Києві та двох областях України, зокрема у Голови Державної служби геології та надр України, у Центральному міжрегіональному відділі департаменту державного геологічного контролю державної служби геології та надр України та в одному з банків, де рейдери отримали гроші.
До реалізації даного провадження задіяно понад 70 працівників: слідчі Теруправління ДБР, розташованого у місті Хмельницькому; оперативні працівники військової контррозвідки СБУ; процесуальні керівники Генеральної прокуратури України; співробітники спецпідрозділу «Альфа» СБУ.