Вхід | Реєстрація

Три Спаси в серпні

Три Спаси в серпні

У цьому місяці відзначаються три церковні свята, пов’язані з Ісусом Христом, їх називають Першим (Медовим), Другим (Яблучним) і Третім (Горіховим) Спасом. На які дати припадуть ці свята і як їх прийнято святкувати.

Щороку 14 серпня відзначається Перший Спас, або Медовий, Маковий, він же Спас на воді. Є у цього свята ще одна назва — Маковія — від імені семи мучеників Старого Завіту — Маковеїв. У цей день традиційно починається Успенський піст, який триватиме до 27 серпня.

Цікаво, що назва Медовий Спас походить від звичаю підрізати або заламувати стільники в цей час. Бджолярі приносили в цей день до церкви свіжозібраний мед, щоб освятити. Також вважалося, що, з’ївши першу ложку зібраного меду, потрібно загадати бажання — воно обов’язково збудеться. У цей день заведено святити в храмах мед, стільники, воду, мак і трави.

Другий Спас, або Яблучний, він же Великий, настає 19 серпня. Свою назву свято отримало через те, що до цього часу саме достигали в садах яблука та інші фрукти, починався активний збір врожаю. Вважалося, що до Другого Спаса не можна їсти яблука. У цього свята є ще одна назва — Преображення Господнє. У цей день, за біблійними переказами, Ісус явив апостолам свою божественну силу. Він повів їх на гору Фавор і там преобразився: його обличчя засяяло, а одяг став білим. За традицією, у цей день у храмі освячують яблука та інші фрукти нового врожаю.

Крім того, у день Другого Спаса заведено поминати покійних, сходивши на кладовище. Пам’ятайте, що на Яблучний Спас у церкві святять яблука та інші фрукти, випічку з яблуками, хліб, хрін, сіль, квіти та мак, колоски пшениці. Не можна в кошик класти м’ясо та алкоголь.

Третій, або Горіховий, він же Хлібний, Спас відзначають щороку 29 серпня, після завершення Успенського посту (14–27 серпня). Це свято було встановлено православною церквою на честь перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа. Звідси й інші назви свята — Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас.

За переказами, Ісус умив обличчя водою і потім витер рушником, на якому відбився його лик.

Чому Горіховий Спас? Тому що в цей час достигали лісові горіхи, які можна було освячувати в церкві й заготовлювати на зиму. За традицією, у день Горіхового Спаса в обід ішли до церкви, щоб освятити хліб і пироги з нового зерна.

Отже, Перший, Медовий, Спас відзначають у середу, 14 серпня; Другий, Яблучний, Спас припадає на понеділок, 19 серпня; Третій Спас, або Горіховий, будемо святкувати у четвер, 29 серпня.


Автор: Ігор Бабаєв


Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини України та Полтавщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
| Полтавщина | Цікаве
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіном



Купить квартиру Полтава
 Криптовалютні біржі в Україні
Курс НБУ

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації