У Могилівській ЗОШ 1-2 ступенів (Зорянська) напередодні 14 жовтня відбувся цікавий захід. Адміністрація закладу запросила чоловіків Могилівської громади, котрі виконували військовий обов’язок на сході нашої країни. Але колишні бійці не слухали сумних і щемливих пісень та віршів про війну, їхні службові будні, загибель товаришів. Навпаки, разом із учнями школи вони веселилися, сміялися від душі, бавилися і почувалися дітьми – юними, безтурботними, завзятими і рухливими.
Захід був проведений у формі козацької толоки з участю дітей і безпосередньо самих атовців. Ініціаторами проведення свята у нестандартному форматі стали директорка школи Світлана Машура та педагог- організатор Ірина Балагура. Веселі і пізнавальні спортивні ігри відбулися на шкільному подвір’ї у супроводі «чистого повітря і ласкавого сонця». На запрошення відгукнулись чотири бійці: Віктор Шитько, Сергій Фролов, Сергій Бажан та Олександр Малахов. Подивитися толоку зібралася уся школа. З-поміж усіх бажаючих утворили дві команди в кількості близько 15 чоловік, а на чолі «Козаків» і «Козачат» (такі назви дали самі діти) стали по два капітани-отамани з числа почесних гостей.
Перед спортивними розвагами, учні 8 класу і самі бійці-захисники відвідали місцевий меморіал Слави, де поховані солдати усіх воєн. Присутні вшанували пам’ять загиблих, поклали квіти до підніжжя і посадили дерева обабіч пам’ятника. Цим самим започаткували славну традицію — насаджувати алею пам’яті зеленими насадженнями.
Далі бажаних гостей зустріло шкільне товариство, привітало зі святом. Гурт «Козачата» виконав жвавий танець, піднявши усім настрій перед іграми. Конкурсна програма складалася з інтелектуальних вікторин і рухливих розваг. Вони називалися «козацька кмітливість», «переправа», «намалюй портрет козака», «врятуй побратима», «звари куліш», «конкурс отаманів» та інші. Учасники команд і дорослі чоловіки змагалися в спритності, кмітливості, заплутували слід від ворогів, вчилися варити куліш, малювали. Словом, гарували і розважались. За відгуками колишніх воїнів, їм було дуже весело, радісно, відчували себе дітьми, ніби побували в дитинстві. Зустріч настільки захопила, що воїни АТО пообіцяли брати участь у таких розвагах повсякчас.
— Не було суму, тривоги, а була лише радість і задоволення, — признався один із чоловіків. А поки проходили естафети, неподалік варилася смачна каша. Процес варіння каші довіряють тільки Валентині Шульзі, вчительці початкових класів, бо вона на цьому знається. Багато років на всіх шкільних святах готує кашу. Тож після таких активних перегонів, увесь шкільний загал, зголоднілий і гамірний, «накинувся» на кашу. Таке свято запам’яталося усім: започаткували традицію садіння дерев на алеї пам’яті, змістовно відпочили, отримали неймовірне задоволення від взаємного спілкування, набралися здоров’я та позитивних емоцій. А ще на згадку про зустріч школярі виготовили власноруч сувеніри і подарували гостям.