Нещодавно завершився конкурс «Громадський бюджет Царичанської ОТГ» (бюджет участі), спрямований на підтримку громадських ініціатив. Кошти на фінансування грантів виділяються з місцевого бюджету.
Конкурс триває другий рік, усе більше активних громадян цікавиться такою ініціативою від громади. Загальний фонд бюджету участі склав 250 тисяч гривень. З 15 липня по 15 серпня було подано 7 проектів-пропозицій. У підсумку, у голосуванні взяли участь 6 проектних заявок. Одна заявка була відхилена комісією. За проекти проголосували 2430 громадян, а це майже у півтора рази більше, ніж минулого року.
Один із проектів називався «Спортивний майданчик для всіх: від великих до малих!» (бюджет — 100 тисяч гривень). Ініціатива належить Бабайківському старостинському округу. У селі не вистачає спортивного майданчика із сучасними тренажерами, де б місцеві жителі змогли задовольнити свої потреби в здоровому спортивному дозвіллі. Від села Преображенки поступила пропозиція обладнати шкільний спортзал, у якому займалися б не тільки діти, а й дорослі. Проект назвали «Шкільний спортзал — центр заняття спортом для громади села Преображенка» (бюджет — 100 тисяч гривень). На території михайлівського старостату немає спеціально відведеного місця, де жителі громади можуть займатися спортом. У приміщенні Центру дозвілля є кімната, яку можна було б обладнати під спортивно-тренажерний зал. Тому михайлівці назвали свою ініціативу «Тренажерна зала — найкраща гарантія здоров’я» (бюджет — 50 тисяч гривень). «Молодіжний центр для молоді Царичанської громади» (бюджет — 124460 гривень) передбачав обладнання колишньої читальної зали із проведенням ремонтних робіт для подальшого використання під молодіжний центр. Також були подані заявки на участь у конкурсі для заняття танцями «Комфортний хореографічний зал для жителів Царичанської громади» (діти і дорослі, бюджет — 95 тисяч гривень) та «Орільські джури на варті миру і спокою» (бюджет — 100 тисяч), де передбачалося зробити декілька локацій у Царичанській ЗОШ І–ІІІ ступенів для гри та навчання з підготовки молоді до участі у військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»).
Переможцем вважається проект, який набрав найбільшу кількість балів до вичерпання обсягу коштів громадського бюджету Царичанської селищної ради, виділених на реалізацію пропозицій. Бали вираховуються відповідно до кількості жителів старостинських округів та селища Царичанки. Наприклад, 87,55 — це кількість голосів для одного балу в Царичанці (це один відсоток мешканців округу). У разі нестачі коштів на реалізацію пропозиції чергового проекту з переліку, до уваги береться перша з пропозицій, орієнтовна вартість реалізації якої не призведе до перевищення суми коштів для реалізації проектів. Тобто, проекти з невеликими бюджетами мають непогані шанси на перемогу. У основному, проектні заявки спрямовані на придбання і обладнання матеріалів.
За підсумками голосування бюджету участі, найбільшу кількість балів набрали три проекти. Їх і визначили переможцями. Сертифікати переможців вручили директорці Преображенської школи Тетяні Кудрявцевій (шкільний спортзал). Її проект набрав 40,57 бала. Далі сертифікат вручили старості Михайлівського округу Володимиру Ляху (тренажерна зала). Згідно голосування, — 20,48 бала. Третій сертифікат перемоги вручили Аллі Влащенко, ініціаторці комфортного хореографічного залу для жителів громади. Проект набрав 12,11 бала. Зал буде в Центрі культури та дозвілля.
За умовами конкурсу, до кінця поточного року проекти мають бути реалізовані. Тобто, проектанти повинні провести необхідні заплановані роботи, презентувати результат і втілити в життя.