9 грудня в Парижі відбулася зустріч лідерів Німеччини, Франції, України та Росії. Це — перший "нормандський саміт" з осені 2016 року.
Після прибуття Зеленського до Єлисейського палацу о 14:55 за місцевим часом (15:55 за Києвом), одразу розпочалася зустріч з президентом Франції Еммануелем Макроном, а після 16-ї — з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель.
О 16:00 була запланована зустріч лідерів країн-учасниць "Нормандського формату", а на 18:45 — прес-конференція чотирьох лідерів, однак зустріч "четвірки" розпочалася на дві з половиною години пізніше.
Також відбулися перші перемовини віч-на-віч Зеленського та Путіна.
Одним із основних підсумків зустрічі стала домовленість про продовження розпочатого діалогу. Мінські домовленості продовжують слугувати основою «нормандського формату», держави-члени яких прихильні до їхньої повної імплементації. Про це йдеться в узгоджених висновках саміту в Парижі, передає прес-служба Офісу Президента.
Згідно з текстом документа, сторони зобов’язані дотримуватися припинення вогню, підтримати розробку й імплементацію оновленого плану з розмінування на основі ТКГ про протимінну діяльність з 3 березня 2016 року.
Крім того, передбачено розведення сил і військ на трьох додаткових ділянках до кінця березня 2020 року й обмін «всіх на всіх» до кінця року.
Сторони також підтримують нові пункти пропуску через лінію розмежування та впровадження закону про особливий статус деяких районів Донбасу, як вказано у Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 року на постійній основі.
Зеленський зазначив, що українська сторона наголосила, що комплексне вирішення всіх питань є неможливим без забезпечення найголовнішого компоненту — безпекового.
За його словами, сторони погодили, що повне всебічне та безстрокове припинення вогню має розпочатись до кінця 2019 року. Має бути розширено мандат СММ ОБСЄ: місія має здійснювати моніторинг цілодобово. Сторони підтримують розробку та реалізацію довготривалого плану щодо розмінування територій. Країни учасниці сприяють взаємному звільненню утримуваних осіб до 31 грудня 2019 року "всіх на всіх". Було погоджено необхідність верифікувати повні списки цих осіб. Погоджено обговорення в межах контактної групи про додаткові зони розведення одночасно в трьох точках, які мають важливе гуманітарне значення для всіх українців.
Зеленський наголосив, що наполягав на відновленні Україною повного контролю над державним кордоном. Він висловим упевненість, що сторони повернуться до вирішення цього питання на наступній зустрічі через 4 місяці.
Президент України зазначив, що під час зустрічі "безліч разів" наголошував на виведенні всіх іноземних збройних формувань, військової техніки та розброєнні військових збройних формувань в ОРДЛО.
Також він підкреслив, що проведення місцевих виборів в ОРДЛО можливе відповідно законодавства України та стандартів ОБСЄ на основі копенгагенських критеріїв. Україна повинна ввести так звану «формулу Штайнмаєра» у своє законодавство.
— Сьогодні сторони висловили зацікавленість у досягненні домовленостей в рамках нормандського формату і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів особливостей місцевого самоврядування ОРДЛО та інкорпоруванні "формули Штайнмаєра". Безумовно, є ще багато питань, які нам, на жаль, не вдалось вирішити. Потрібно обов’язково це зробити в майбутньому. Впевнений, ми це обов’язково це зробимо разом", — наголосив президент Зеленський.