Юлія Омелян: Укрупнення громад — не на часі

Юлія Омелян: Укрупнення громад — не на часі

Голова першої в Царичанському районі об’єднаної територіальної громади із центром у Ляшківці дивиться в майбутнє з оптимізмом. Попри чутки про те, що маленькі громади, на зразок Ляшківської, будуть приєднувати до більших.

Ляшківська об’єднана територіальна громада була утворена ще в 2015 році. Тоді об’єдналися дві невеличкі сільські ради — Ляшківська та Залеліївська. Кількість жителів новоствореної громади становить близько двох із половиною тисяч чоловік. Із самого початку ОТГ очолили колишній ляшківський сільський голова Юлія Омелян. Зрештою, саме вона й стала ініціатором створення громади. Юлія Омелян згадує, як чотири роки тому в кабінетах районної влади було достатньо противників ідеї об’єднаної громади саме в Ляшківці. Опоненти аргументували тим, що новостворена ОТГ має занадто малу площу земель та кількість мешканців, отже не зможе бути фінансово спроможною. Але ідея створення громади в Ляшківці отримала підтримку серед керівників Дніпропетровської облдержадміністрації та облради.

Між тим, голова саме такої маленької громади вважає, що чотири роки практики підтвердили право на існування і громад із відносно маленькою територією. І наводить при цьому конкретні цифри та факти.

За чотири роки в розвиток інфраструктури всіх населених пунктів громади вкладено більше сорока мільйонів гривень. Більшість із цих коштів були виділені з державного та обласного бюджетів. Це стало своєрідним кредитом довіри до громади.

За період існування громади в Ляшківці провели капітальний ремонт і утеплення місцевої школи й дитсадка. У навчальних закладах нині здобувають освіту 250 дітей. Ще двадцять малюків відвідують дитячий садок у Залелії. Натомість відкритий центр із надання адміністративних послуг. Кошти для його створення отримали від іноземних партнерів у рамках німецького проекту GIZ. Це — майже мільйон гривень. У ньому місцеві жителі мають змогу отримувати 51 вид послуг. Усі населені пункти громади забезпечені системами освітлення вулиць. Виключенням є лише села Лозоватка і Помазанівка. Але і їх освітлять протягом 2020 року. Є в Ляшківці і свій офіцер поліції громади. На базі колишнього ляшківського ФАПу відкрита амбулаторія сімейної медицини. І в Ляшківці, і в Залелії діють стоматологічні кабінети, обладнанню яких може позаздрити будь-яка аналогічна клініка у великих містах.

На території громади існують кілька підприємств, які можна назвати бюджетоутворюючими. Це — агрофірма «Колос», яка платить податок з доходів фізичних осіб. Він нараховується не лише із заробітної плати працюючих, а і з 12 відсотків орендної плати за користування паями. Інше підприємство «Націонал Плюс» займається тваринництвом. На фермах утримують тисячу корів і шість тисяч свиней. Загальна сума інвестицій уже склала 100 мільйонів гривень. А в наступні роки вона буде лише збільшуватися, адже «Націонал Плюс» розвиватиме виробництво тваринницької продукції. А це означає, що в селах існують і створюються нові робочі місця. У перспективі — відкриття підприємства, що займатиметься вирощуванням та заморожуванням ягід. А це — знову ж, нові робочі місця та відрахування до бюджету. Постійний і вагомий внесок до сільського бюджету роблять підприємство «Оріль» та приватний підприємець Молодан. Не залишаються осторонь і керівники невеликих фермерських господарств.

Голова громади говорить:

— Вважаю запорукою успішності нашої громади саме підтримку, яку ми отримали як на рівні області, так і в себе на місці. І нас підтримали не пустими словами і деклараціями, а реальною справою. Область виділила достатньо коштів для розвитку, а місцеві сільгоспвиробники платять до бюджету 12 відсотків податку з доходів фізичних осіб. А це означає, що в нас достатньо власних надходжень. І достатньо не лише для того, щоб платити зарплату, а й для розвитку, для надання нових послуг людям. Підприємці постійно створюють нові робочі місця. У нас склалася нетипова для України ситуація, у більшості сіл люди шукають роботу, а в нас шукають людей «на роботу». Але ж це чудово! Це означає лише одне — у Ляшківки є перспектива для розвитку.

Тобто, за словами Юлії Омелян, на сьогодні немає жодної підстави говорити про неспроможність маленької громади. Голова ОТГ міркує:

— У нас маленька громада, такий собі маленький колектив. А це означає, що ним легше керувати, легше об’єднувати людей, говорити з ними, у чомусь переконувати, до чогось спонукати. Я знаю кожного мешканця, кожен знає мене. А в десятитисячній громаді чи двадцятитисячній? Там більшість жителів своїх керівників хіба що раз на рік зможуть побачити. І то, на якомусь офіційному заході.

У великій громаді маленькі населені пункти із самого початку приречені на знищення. Де будуть концентруватися кошти, куди їх направлятиме керівництво громади? Правильно — у центр, де саме живе. А візьмімо питання довозу дітей до школи. У великій громаді їм щодня доведеться долати 20–25 кілометрів до навчального закладу. І це по сучасних розбитих українських дорогах. Це — не двадцять хвилин у дорозі, а година, можливо, і довше.

Тому вважаю, що ідея «Один район — одна громада» є хибною. По меншій мірі, вона не на часі. Зробіть дороги, а потім уже говоріть про укрупнення громад. Зараз же люди просто не доїдуть до центру великої громади. Як не доїдуть «швидка» — до хворого, шкільний автобус — до діток. І взагалі, навіщо тоді було ту реформу децентралізації затівати? Перейменували б райони в громади — і все. Але в такому разі послуги ніколи не наблизяться до людей.

Не дивлячись на всі чутки і розмови у «високих» кабінетах, голова Ляшківської громади дивиться на найближчу перспективу із оптимізмом. У найближчих планах — ремонт місцевих доріг.

Юлія Омелян розповідає, що днями мала зустріч із Народним депутатом Дмитром Чорним. За її словами, депутат Верховної Ради її почув і зрозумів. Є розуміння і серед фахівців, котрі займаються процесами децентралізації влади в Дніпропетровській облдержадміністрації.

Юлія Вікторівна підсумовує:

— Впевнена, що все у нас вийде, Ляшківська громада і надалі йтиме своїм правильним курсом. Нам не вперше долати труднощі, але для цього ми й об’єднувалися, щоб разом іти до нових перемог.


Автор: Ігор ФІЛОНЕНКО, «ЕХО»

16 лютого, 14:02 | Царичанка | Суспільство
Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномЗавантажуємо курс валют

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації