Нижче друкуємо в скороченому вигляді інтерв’ю з директором науково-дослідного Інституту епідеміології та гігієни ЛНМУ імені Данила Галицького, професором Борисом Кузьміновим. Матеріал був підготовлений і розміщений журналістами львівського видання Leopolis.news.
— Борисе Павловичу, на Вашу думку, як скоро будуть знайдені світовою наукою ефективні ліки від коронавірусу або вакцина? Це питання хвилює сьогодні, напевно, всіх.
— Немає на сьогодні ніякого ефективного противірусного препарату, окрім «Ацикловіру» («Зовираксу»). Треба розуміти механізм дії вірусу. Вірус може жити тільки всередині клітини людини, іншого живого організму, рослин, грибів, бактерій. Причому, в уявленні більшості людей, вірус у клітині якимось чином розмножується. Це не так. Вірус робить «реплікацію» за допомогою клітини. Клітина сама множить CNRK вірусу, який попав у середину. Тому, намагаючись «вбити» вірус специфічним препаратом, необхідно разом з вірусом вбити клітину. Наприклад, є антивірусний препарат — «Ацикловір». Маєте герпес на слизовій оболонці, з’являється «міхурець», застосовуємо «Ацикловір», ця «везикула-міхурець» разом із епітелієм буде знищена. Тепер уявляємо ситуацію з коронавірусом, який уражає респіраторний тракт (дихальні шляхи, бронхи), «ефективний» лікувальний апарат знищить усі клітини респіраторного тракту. Тому слід забути про надію створити такий ефективний препарат. Але є препарати, вони вже відомі, які можуть полегшити перебіг захворювання, ослабити дію-активність самого вірусу та сприяти одужанню організму.
Що стосується вакцини. Не сумніваюся, що вакцина з’явиться у світі найближчим часом. Але наскільки вона буде ефективна? Кожен вірус багатократно мутує. Що сталося з вірусом грипу, проти якого існують різні варіанти вакцин. Грип А, Б, різні нескінченні мутації. Вакцина від одного штаму звичайно допомагає в одужанні, але мутації непередбачувані, і це буде постійний процес. На що є надія. Можна взяти для лікування сироватку крові з антитілами коронавірусу в пацієнтів, які вже перехворіли, і це дає ефект. Але тут треба не забувати про те, що не кожній людині можна вводити сироватку, у деяких пацієнтів можуть виникнути алергічні реакції.
Що ж нас заспокоює. Є статистика щодо респіраторних захворювань. Причому, більшість людей не здогадуються, що коронавірус з’явився насправді більше 60-ти років тому. Світ пережив кілька епідемій різних типів коронавірусу SARS-MERS у 2002, 2010 роках і не тільки. 80-85% людей перехворіють у легкій формі. Багато людей навіть не будуть знати, що вони перехворіли. 10-15% будуть мати цю хворобу в середньому ступені важкості. А 5% заражених перехворіють у важкій формі, причому, треба сказати чесно, що частина із них, на жаль, у силу супутніх хвороб, віку, ускладнень загине. На чому треба зосередитися — от цих 5% тяжких пацієнтів однаково будуть. Треба бути готовими надавати їм специфічну медичну допомогу, щоб врятувати якомога більше людських життів. Як надавати — безперечно, у спеціалізованих інфекційних лікарнях, у відокремлених боксах із шлюзовою системою.
Коли це все припиниться, запитаєте? Відповідь проста. Коли в популяції людей на окремій території виробиться колективний імунітет. Як тільки імунітет з’явився — у вірусу немає шансів до поширення. З цим і пов’язана різна тактика протиепідемічних заходів у різних країнах. Наприклад, у Швеції не вводили карантин, очікуючи, щоб все населення швидше перехворіло, у надії, що високий рівень медицини впорається із пацієнтами з «групи ризику». Чи це добре, чи це не добре, будемо бачити. Ми ж пішли іншим шляхом. У нас інший сценарій подій. Ми за рахунок карантину виграємо час, наші медики можуть зосередитися на лікуванні цих 5% із групи ризику. Усі решта мусять перехворіти. Бо якщо в українців не буде колективного імунітету, у нас восени буде другий стрибок-пік захворювань на коронавірус.
Досліджено, що коронавірус має певні температурні межі, режими, у яких він найкраще себе почуває. Доведено, що якщо температура постійно тримається більше +8,7 градусів за Цельсієм, це не дозволяє вірусу розповсюджуватися у навколишньому середовищі. Це за принципом грипу, коли в нас була тепла, безморозна зима, така «гнила» температура між 0 та +5 — ми завжди мали епідемію грипу. Щодо впливу вологості. Мене часто запитують, чи маска захищає від вірусу. Ні, не захищає. Маска захищає від аерозолю з вірусом, адже вірус може існувати тільки у вологому середовищі. Тому маска є перепоною від аерозолю. Як тільки вірус випадає із вологого середовища — він висихає. На минулому тижні була цікава публікація. Спеціалісти Інституту імені Роберта Коха — федерального інституту Німеччини з вивчення інфекційних захворювань — досліджували різні поверхні на виживання на них вірусу: метали, пластики, папір, банкноти. І дійшли до висновку, що із жодної поверхні вони не змогли культивувати вірус. Тобто, він там є, але не в такому стані, щоб потім його розмножити-культивувати.
І ще один парадокс, на який ніхто не звернув уваги. А яким же чином людина одужує? У людини з’являється імунітет. Людина сама поборола цей вірус.
Яким чином? У людини існує система білків — інтерферонів, що виділяються клітинами організму у відповідь на вторгнення вірусу. Інтерферони індукують або активують певні клітинні білки, які блокують реплікацію вірусу. Чомусь, сьогодні вважається, що температура у +38 градусів —це якась гранична температура, після якої треба щось робити. Як тільки температура вище +38 градусів, це означає, що вірус «прорвав» інтерферонний захист і розпочав свою реплікацію в організмі. Що робить людський організм? Він же пасивно за цим не спостерігає – організм починає піднімати температуру тіла, щоб створити несприятливі умови для реплікації вірусу.
А що пропонують у засобах масової інформації? Запасатися парацетамолом, щоб збивати температуру. Мало того, навколо цієї температури нагнітають ажіотаж. Я був свідком, коли прийшла старша людина в маркет, а в неї 36,9. А їй кажуть: «Ні, вам до нас уже не можна».
Розумієте? Здоровий організм підняв температуру, бо починає боротися за себе. Чи доцільно її збивати? Якщо людина має якісь супутні захворювання і важко переносить температуру – її треба збивати. Якщо доросла людина нормально витримує температуру 39-40, то треба постійно пити чай, воду. Нема ніякої потреби її збивати, організм сам справиться. Небезпечна висока температура для дітей, вони ще не мають системи терморегуляції в організмі, як у дорослого. Як тільки обезводнити організм дитини – вона може загинути. Тому із температурою слід поводитися розумно.