Схоже, що в жителів Сухинівки та Лісного, які, можливо, навіть несподівано для себе, отримали по два гектари землі для ведення особистого селянського господарства, не буде дефіциту пропозицій щодо передачі її в оренду. Уже по меншій мірі три агрофірми пропонують свої умови. І це — лише в публічному просторі. Насправді, бажаючих заробляти гроші на трьох сотнях гектарів землі набагато більше. Так що битва за землю лише набирає обертів.
6 червня в Сухинівському клубі відбулося зібрання місцевих жителів. Швидше за все, планувалося, що на ньому із селянами зустрінуться представники фірми Форас–ленд, які оформили землю, виготовили на неї документи, змінили категорію призначення із сіножатей на ріллю і навіть обробили та засіяли. Останні дії «фораслендівців», м’яко кажучи, не викликали захвату в частини місцевих жителів. Адже в людей були свої плани на земельні ділянки, які вони отримали в приватну власність.
На зібрання, окрім представників вище названої фірми, прибули й конкуренти, із метою запропонувати людям свої умови оренди. Потрібно одразу відзначити, що дискусія між претендентами на сухинівську землю була більш-менш цивілізованою. Лише інколи бізнесмени давали волю емоціям.
Відкрив зібрання депутат Кобеляцької райради Ігор Проценко. Він виступив у ролі своєрідного посередника в дискусії між селянами і орендарями. Адже представники Сухинівської сільради на зібранні присутні не були.
Ігор Проценко пояснив свою ініціативу наступним чином.
Він сказав:
— Я просто не хочу, щоб людей обдурили. Закликаю їх не підписувати договори, не читаючи. Більше того, можу запропонувати безкоштовні консультації юриста. Адже звичайній людині важко розібратися в тонкощах земельного законодавства. Цим інколи користуються недобросовісні орендарі. І в кінцевому результаті власник земельного наділу або потрапляє в справжню кабалу, а може й взагалі без землі залишитися.
Прибув на зібрання і відомий далеко за межами території, на якій проживає, Павло Гунжель.
Він представився просто:
— Громадський активіст, політик, редактор газети «Хроніки громад».
У ході зібрання Гунжель критикував діяльність «Форас-ленд». І в один із моментів дискусії наголосив:
— Це такі фірми діють по всій Україні. А ви запитайте жителів Красного, де вони вже є. Людям орендну плату по чотири роки не платять.
Також він зауважив:
— Це добре, що зараз фірмачі на камеру зізнаються, що самовільно обробили і засіяли землю. Тут на дві кримінальні статті документація іде — щодо самовільного захоплення та крадіжки.
На що Оксана Кузнєцова, як представник «Форас-ленд», відреагувала:
— Жителі Красного отримують орендну плату в повному обсязі. Їм платять навіть за ті земельні ділянки, які не обробляються.
Дайош п’ять тисяч за гектар
Зараз важко говорити про те, які б умови запропонували сухинянам представники «Форас-ленд», якби отримали можливість монопольно брати землю в оренду. Тим більше, що чимало селян критикували їх за поспішність у обробітку ґрунту.
Одна з місцевих мешканок чітко сказала:
— Через десять днів я отримаю документи на право власності на свою земельну ділянку. І тоді зажену на неї трактора і передискую все, що вони там посіяли. І буду юридично права.
Більшість незадоволених теж нагадували про те, що «фораслендівці» надто поспішають із обробітком земельних ділянок, які ще навіть самі їх власники в повноцінне володіння не отримали.
На це Оксана Кузнєцова зауважила, що їх фірма вже заключила договори оренди на 150 гектарів землі. А засіяла 184 гектари. На думку Оксани, така велика кількість підписаних договорів є свідченням довіри селян.
Далі виступали конкуренти.
Представник ПСП «Колос» був лаконічним. Він сказав:
— Я представляю інтереси «Колоса», де директором є всім добре відомий В’ячеслав Нестеренко. Репутація у нас хороша. Ми платимо 12 відсотків від оцінки, людям оремо, косимо сіно, горнемо сніг. Можете приїжджати в Павлівку і розпитувати в місцевих жителів.
Представник підприємства «Метекс-Агро» Олег Мосійченко був більш красномовним. Він повідомив, що підприємство обробляє землі поряд із селами Мальці та Бреусівка Козельщинського району. Він керує фірмою, а її власником є Руслан Телятник.
Мусійченко наголосив:
— Ми платитимемо 5 тисяч гривень за гектар. Готові дати наперед 10 тисяч, як бонус, у разі підписання договору оренди на десять років. Можемо заплатити і на три-п’ять років. А взагалі, я можу довго говорити. Але пропоную людям поїхати до нас у Мальці, поговорити з нашими пайовиками, послухати їх відгуки. У нас мікроавтобус «Мерседес», я залишаю номери телефонів, домовляйтеся між собою, транспорт ми надамо.
Що ж, у цій конкурентній боротьбі між орендарями повинні, теоретично, виграти селяни. Адже конкуренти змагатимуться між собою, хто людям кращі умови запропонує. І, можливо, не дадуть іншим змоги безцеремонно обдурити селян.