У всякому разі, про це говорять посадовці місцевої об’єднаної територіальної громади. Про якесь нове виробництво, котре може загрожувати довкіллю, мова не йде. Таким чином чиновники прокоментували чергові претензії з боку місцевого депутата Павла Гунжеля.
За коментарем щодо нібито появи небезпечного для довкілля і здоров’я людей об’єкту редакція звернулася після того, як до нас зателефонував уже згаданий Павло Гунжель і розповів, що в Бутенках будуть переробляти гудрон. Гунжель одразу наголосив, що інформація, якою він володіє, не претендує на стовідсоткову достовірність.
Він пояснив:
— Я отримав інфу з так званих інсайдерських джерел. Нібито, у Бутенках будуть переробляти гудрон. А це дуже небезпечно для довкілля. Там одна лиш захисна санітарна зона має становити не менше кілометра. Я про це напишу статтю і надішлю до редакції.
До кінця понеділка ми статті від Гунжеля не дочекалися і самі зателефонували до одного із посадовців Бутенківської ОТГ. Адже, як відомо, гудрон дійсно є небезпечною речовиною і будь-яке виробництво, з ним пов’язане, має пройти ретельну перевірку.
Застосовують у виробництві бітуму, як дорожньо-будівельний матеріал, як пом’якшувач у гумовій промисловості тощо.
Кілька років тому на Львівщині було багато галасу навколо вивезення гудрону з полігону для його збереження.
Ігор Федь, заступник голови Бутенківської ОТГ, здивувався, коли почув про те, що в Бутенках перероблятимуть гудрон. Він сказав:
— Ну Павло Олександрович відзначається своєю бурхливою уявою. Можливо, вона йому й гудрон намалювала. Але, наскільки відомо мені, мова йде про відновлення роботи нафтобази, яка певний період часу не працювала. Там зберігатиметься дизпаливо, бензин, інші паливно-мастильні матеріали. Керівництво нафтобази навіть у період простою платило за оренду землі. Зараз набирають людей на роботу. Вважаю, що це добре. Громадські слухання щодо впливу на довкілля вже проводилися. Ні про яке виробництво гудрону ніхто не повідомляв. Таку інформацію не приховаєш, тому що будуть проблеми із законом. Але я ще додатково все виясню і вам передзвоню.
...Наступного дня Ігор Федь передзвонив. Він додатково повідомив, що власник нафтобази, фірма GLUSCO RETAIL, буде проводити реконструкцію на території об’єкту. Крім звичних дизпалива та бензину, там зберігатимуть ще й мазут. На громадських слуханнях, які відбулися згідно із вимогами екологічного законодавства, були присутні семеро місцевих жителів. Обговорювали як питання дотримання санітарних норм, так і можливість забезпечення бутенківців водою із свердловини, розташованої на території нафтобази. За словами Федя, сторони дійшли порозуміння. Керівництво нафтобази обіцяє допомогти в забезпеченні бутенківців водою, а також відремонтувати частину дороги, що розташована в цьому мікрорайоні. Ні про який гудрон чи бітум мова не йшла.
Кислий гудрон — це відходи, які утворюються при очищенні деяких нафтопродуктів (наприклад, змащувальних масел) концентрованою сірчаною кислотою. Є в’язкою рідиною чорного кольору, що містить, разом з органічними речовинами, 15–70 % сірчаної кислоти.