Гроші чи безкоштовна оранка?

Гроші чи безкоштовна оранка?

Відповідь на це майже гамлетівське запитання протягом двох годин шукали жителі Кунівки і ближніх сіл та представники агрохолдингу «Кернел». Здається — знайшли.

У п’ятницю в Кунівці відбулася зустріч місцевих жителів із представниками агрохолдингу «Кернел». Один із підрозділів цього підприємства орендує більшість земельних наділів на території Кунівської сільської ради.

Ініціаторами проведення подібної зустрічі стали саме місцеві жителі. Повідомляючи про час і місце зібрання, люди говорили, що мають намір висловити свої претензії до орендарів. Серед них — занизька, на думку селян, плата за оренду паїв та компенсація за обробіток городів. Останню тезу пояснили детальніше. Справа в тому, що частина агропідприємств, відмовившись від надання власникам паїв такої послуги, як безкоштовний обробіток присадибних ділянок, запропонували людям грошову компенсацію.

Початок зустрічі орендарів і власників паїв був призначений на 11 годину. Люди біля адміністративного приміщення «Кернелу» почали збиратися раніше. Прибули не лише жителі Кунівки, а й сусідніх сіл — Ліщинівки та Колісниківки.

Доки чекали початку, жваво обговорювали проблеми.

— У 18‑му році в клубі обіцяли, що піднімуть оплату. Зараз уже 20‑й, а нічого не підняли.

— У мене зір поганий, а пам’ять хороша, я і п’яна, і твереза усе пам’ятаю.

— «Добробут» по півтори тисячі платить компенсації за городи, а в нас тільки вісімсот.

— А маски є? Карантин же!

— Надворі можна і без маски.

— А чого нікого із сільради немає?

— Кажуть, що їм ніколи, роботи багато.

Зрештою, прибули й працівники сільської ради. Усього на зібрання прийшли і приїхали майже 50 чоловік. Це, не рахуючи представників «Кернела». Агропідприємство представляли керівники різних рангів — Ігор Докторов, Світлана Воронова, Костянтин Назарько.

Для початку представники «Кернелу» роздали всім присутнім маски і запропонували при спілкуванні дотримуватися соціальної дистанції.

Потім слово для виступу взяв, як старший за рангом, Ігор Докторов. Він наголосив, що дасть відповіді на всі запитання, що входять до меж його компетенції. Усі інші проблеми будуть вивчені на рівні вищого керівництва. А потім люди отримають відповіді. Забігаючи наперед, потрібно відзначити, що питань для київського керівництва «Кернелу» під час зустрічі не було. Зрештою, їх, проблемних питань, було лише два. Одне стосувалося збільшення розміру плати за оренду паїв, інше — компенсації за відсутність послуги з обробітку городів.

У дискусію із Докторовим одразу вступила жителька Колісниківки Наталія Кибка. Вона нагадала про обіцянку щодо підвищення оплати за пай. А потім запитала:

— Ви платите 800 гривень, як компенсацію за обробіток городу. Платите усім однаково: і тим, у кого один пай, і в кого два. А у мене — три. То, напевне, мені і таким, як я, потрібно платити більше.

Докторов повідомив, що з 1 січня 2020 року всім пайовикам «Кернелу», котрі мають договори оренди, строк дії яких до 2028 року і довше, буде піднята орендна плата. Платитимуть не 12 відсотків від вартості землі, а 13‑ть.

Один чоловік запитав:

— У договорі написано 10 тисяч за пай. А даєте вісім з половиною. Чому так?

Докторов відповів:

— Правильно. Десять тисяч — це сума без податкових відрахувань

— Так що це, я і податки повинен платити?

— Платимо ми. Але відраховуємо від загальної суми.

Щодо компенсаційних виплат Докторов пояснив:

— У договорі оренди такі виплати не передбачені взагалі. Це — наш бонус для пайовиків. Ми платимо вісімсот гривень не за пай. А за город, який не оремо. Нам взагалі не дуже вигідно орати городи. Це потрібно і техніку спеціально для цього використовувати, і зарплату трактористу платити. Тому було прийняте рішення не орати і не культивувати, а просто давати людям гроші. А вони вже самі наймуть, кого захочуть.

І ось тут почалася суперечка, яка продовжувалася дуже довго. Селяни наполягали на збільшенні розміру компенсації.

Врешті, було прийняте компромісне рішення. Представники «Кернелу» пообіцяли наступне.

Тим, хто здав у оренду один пай, платитимуть, як і раніше, 800 гривень. Тим, хто має два паї, — 1600, три — 2000 гривень. За більшу кількість паїв не доплачуватимуть нічого.

Або оратимуть до гектара безкоштовно. Тобто, пайовик може за своїм бажанням або замовити безкоштовну послугу, або отримати гроші.

Пайовики, які живуть не в сільській місцевості, а в Кобеляках чи інших містах, компенсації отримувати не будуть. І городи їм не оратимуть.

Докторов наголосив:

— Ми не будемо посилати трактори, щоб вони орали городи в Кобеляках, Глобиному чи Кременчуці.

У принципі, селяни в цій ситуації домоглися бажаного. Їм підвищать орендну плату, а також дадуть більше «бонусних» грошей у якості компенсації. Відбулися звичайні торги, в ході яких власники забажали і отримали від орендаря більше коштів. А орендарі залишили за собою право і далі обробляти землю і отримувати прибутки.

Чистий капіталізм і нічого особистого.


Автор: Ігор Філоненко

Додати коментар

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
Вам необхідно зареєструватися, або увійти під своїм логіномЗавантажуємо курс валют

Зачекайте, йде завантаження...

Логін:
Пароль:
запам'ятати


Реєстрація | Нагадати пароль

Шановні водії!

У зв’язку зі значним погіршенням погодних умов та сильної хуртовини частина траси Р-52 у Царичанському районі являєтсья непридатною до використання!

Служба порятунку звертає Вашу увагу на те, що вирушаючи у таку погоду в дорогу Ви йдете на це на свій страх і ризик - у випадку неможливості вибратися із снігових заметів на дорогах чекати допомогу можливо прийдеться досить довго.

Тому рекомендується відмовитися від подорожей автомобілем до стабілізації ситуації