Заступник голови облдержадміністрації Євген Греков зустрівся з представниками двох компаній, які зацікавлені в будівництві сміттєпереробного заводу в Пирятинській територіальній громаді. Одна компанія – з Естонії, інша – місцева, з Полтавщини. Вони представили свої напрацювання.
Відповідно до комплексної програми поводження з твердими побутовими відходами, розрахованої на 2017 – 2021 роки, в області визначені п’ять субрегіонів. Один із них – північно-західний. До його складу були включені Пирятин і Пирятинський район, Чорнухинський, Лохвицький, Лубенський, Оржицький і Гребінківський райони.
У Пирятині попередньо визначилися з територією для будівництва заводу з переробки твердих побутових відходів. Голова Пирятинської райдержадміністрації Анатолій Зайцев розповів, що є дві земельні ділянки у комунальній власності громади. Одна – близько 6 гектарів, де знаходиться старе сміттєзвалище. Друга – вільна, розташована поряд, площею 4 гектари. На них потенційно може розміщуватися підприємство переробної промисловості з утилізації та рециклювання органічних твердих побутових і промислових відходів.
Євген Греков зазначив, що необхідна умова, за якої можна працювати над залученням іноземних інвестицій, брати участь у державних програмах, – наявність техніко-економічного обґрунтування (ТЕО). Це передпроєктний документ, в якому обґрунтовується економічна доцільність створення підприємства, його характеристики, ефект від роботи.
«Ми визначили основні умови, за яких можемо долучитись до фінансування розробки техніко-економічного обґрунтування. І в цьому етапі повинна брати участь громада. Її зацікавленість у створенні об’єкта має проявлятися у співфінансуванні. Коли громада вкладе кошти, то відповідатиме за це перед своїми жителями, прагнутиме гроші використати ефективно. Ми зі свого боку працюватимемо з депутатами обласної ради, щоб співфінансувати розробку ТЕО з обласного екофонду», – розповів Євген Греков.
Після того, як техніко-економічне обґрунтування підготують, розпочнеться наступний етап – залучення інвестицій на будівництво. Громада обиратиме, на якому механізмі зупинитися. Наприклад, створити комунальне підприємство, що займатиметься збором і переробкою сміття, залучивши на будівництво й закупівлю обладнання кошти за державними програмами чи з міжнародних банків. Або пустити інвестора, який збудує завод і перероблятиме відходи.
Заступник директора Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ ОДА Едуард Рева сказав, що населення Пирятина й Пирятинського району – 32 тисячі осіб. За розрахунками, які закладали в комплексну програму поводження з твердими побутовими відходами, завод має обслуговувати до 500 тисяч людей. Тож його робота буде неефективною, якщо поширюватиметься тільки на Пирятинську територіальну громаду.
Євген Греков зазначив, що у перспективі підприємство може обслуговувати весь новий Лубенський район. У разі якщо завод буде комунальним підприємством, громади, чиє сміття він перероблятиме, можуть стати його співвласниками й самостійно визначатимуть тариф на утилізацію.